Рішення № 73558997, 18.04.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
129/1736/17
Номер документу
73558997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 квітня 2018 р. Справа № 129/1736/17

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку та призначенні пенсії, та зобов'язання призначити таку пенсію за віком з урахуванням робочого стажу

ВСТАНОВИВ:

До Гайсинського районного суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) до Гайсинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі – Гайсинське ОУПФУ Вінницької області, відповідач), яким з урахуванням змін просив:

- визнати протиправним рішення про перерахунок пенсії, постанова від 08.10.2017 р.;

- зобов'язання здійснити перерахунок та призначити пенсію за віком з урахуванням праці в період з 06 січня 2007 року по 31 липня 2010 року в СПМК -58, м. Гайсин, враховуючи цей період роботи.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що працював з 2007 р. по 2010 р. охоронником СПМК - 58 у м. Гайсин. Однак , звернувшись до відповідача про перерахунок пенсії, даний стаж йому не враховано та відмовлено в перерахуванні, у зв'язку із чим позивач звернувся із цим позовом до суду.

Позов надійшов на адресу Гайсинського районного суду Вінницької області 22.06.2017р. та 06.07.2017 відповідною ухвалою відкрито провадження у справі № 129/1736/17.

12 лютого 2018 р. ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області прийнято рішення про передачу справи до Вінницького окружного адміністративного суду.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 23.03.2018 р. справа прийнята до провадження та призначено її до розгляду на 18.04.2018 р. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України.

Ухвалою від 18.04.2018 р. відмовлено у виклику свідків.

В матеріалах справи міститься заперечення, що надійшли до Гайсинського районного суду Вінницької області 30.10.2017 р., в яких відповідач просив відмовити в задоволенні позову мотивуючи наступним.

Згідно статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно матеріалів пенсійної справи , позивачу пораховано стаж по 30.09.2007 р. При цьому, за індивідуальними відомостями про застраховану особу відсутня інформація про періоди роботи позивача з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. в ВАТ "Гайсинській СПМК - 58".

Відтак, спірне рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

11.04.2018 р. до суду надійшов відзив (вх. №14025) в якому просили відмовити з підстав аналогічних вказаних у запереченнях.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

08.06.2017 р. позивач звернувся до Гайсинського ОУПФ України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії. До заяви додано довідку форми ОК-5 за 2010 рік.

За наслідком розгляду даної заяви, відповідачем прийнято рішення №142551 від 08.06.2017 р. про відмову у здійсненні перерахунку, мотивоване наступним.

Згідно матеріалів пенсійної справи , позивачу пораховано стаж по 30.09.2007 р. При цьому, за даними індивідуальними відомостями про застраховану особу відсутня інформація щодо страхового стажу та сплати внесків за періоди роботи позивача з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р. в ВАТ "Гайсинській СПМК - 58" .

У пункті 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, перелічені документи, які підтверджують, що особа не працює: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи- підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.

У разі відсутності у трудовій книжці записів про звільнення з роботи надаються інші документи, які підтверджують цей факт – копія чи виписка з наказу поро звільнення, довідка підприємства, копія цивільно-правового договору. У разі неможливості надання вищезазначених документів факт звільнення з роботи може бути встановлено в судовому порядку.

У зв’язку з невиконанням вимог пункту 2.21 Порядку та статті 24 Закону, відмовлено у проведені перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з такою позицією суб’єкта владних повноважень позивач звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі – Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації)

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи:

- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення;

- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1,3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.

Відповідно до частин першої, другої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - ЗУ №1058-15) ,страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (ч. 1 ст. 40 ЗУ №1058-15 ).

Із аналізу процитованих вище норм видно, що страховий стаж та заробітна плата за період такого (стажу) обчислюються за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку 22-1).

Отже, як зазначалось вище, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено.

Оцінюючи правомірність спірного рішення, суд вказує на наступне.

Як зазначалась вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі – Порядок №637).

Так, пунктами 1, 3 Порядку №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Так, судом встановлено, що 08 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Гайсинського ОУПФ України Вінницької області з заявою про перерахунок пенсії та додав відомості про застраховану особу форма ОК-5 за 2010 р.

Суд звертає увагу, що позивач просить перерахувати пенсію із врахуванням стажу за 2007 - 2010 р., однак форму ОК-5 надав лише за 2010 рік, в якій відсутні дані щодо страхового стажу та сум заробітку з яких сплачені страхові внески.

Судом не приймається до уваги надана позивачем копія відомості про нарахування заробітної плати ОСОБА_1, оскільки з неї не можливо встановити, що вона стосується нарахування заробітної плати за роботу в СПМК - 58. Відомість не містить ані печатку , ані підписів посадових осіб та відсутня інформація щодо нарахування та сплату страхових внесків.

Пунктом 1.6 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. № 286 та зареєстрованої в Мін'юсті 30.11.2005 р. за № 1442/11722, передбачено, що форми державних статистичних спостережень на підприємствах заповнюються на основі типових форм первинної облікової документації, зокрема розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості, платіжні відомості.

Так, наказом Державного комітету статистики України від 25 грудня 2009 року N496 затверджено типові форми первинної облікової документації зі статистики праці, зокрема розрахунково - платіжну відомість працівника (форму П- 6), яка має містити підпис головного бухгалтера. Однак, надані позивачем відомості про нарахування заробітної плати не відповідають затвердженій формі та не містять підпису бухгалтеру.

Більш того, даний документ не надався до органу пенсійного фонду при поданні заяви. А тому досліджувати документи, які не надавались суб’єкту владних повноважень та не були предметом розгляду при прийнятті оскаржуваного рішення, відсутні підстави.

Відтак, враховуючи відсутність доказів, які б підтверджували страховий стаж ОСОБА_1 в СПМК - 58 за період з вересня 2007 р. по 31.07.2010 р., відсутні підстави вважати, що оскаржуване рішення є протиправним. та, як наслідок, зобов’язувати здійснювати перерахунок пенсії.

Окремо щодо позовної вимоги про зобов’язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, то така задоволеню не підлягає, оскільки відповідна пенсія позивачу призначена ще у 2007 р., про що вказано у позові.

Суд акцентує увагу на тому, що поняття "призначення пенсії" та "перерахування пенсії" не є тотожними, оскільки перерахунок здійснюється щодо вже призначеної пенсії, та за наявності на те підстав.

Окрім того, як видно із спірного рішення, позивачу відмовлено в перерахуванні, а не призначенні пенсії. Також, судом встановлено, що позивачу при призначені пенсії враховано стаж з січня 2007 р. по вересень 2007 року, відтак спір щодо не врахування цього періоду роботи, відсутній.

Так, право на захист — це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, зобов'язання призначити пенсію, можливе лише за умови, що порушено право або законний інтерес особи, внаслідок рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень в цій частині. Проте, судом не встановлено наявності спору із цього питання.

За наведених обставин, враховуючи недоведеність позивачем наявності спору між ним та суб'єктом владних повноважень з приводу саме призначення пенсії, - відсутні підстави для задоволення позову в досліджуваній частині.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволені позову слід відмовити поністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб’єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову – судовий збір не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1).

Відповідач: Гайсинське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул.Волонтерів, 17, м. Гайсин, Вінницька область).

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна