Рішення № 73554492, 11.04.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
521/20877/17
Номер документу
73554492
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

11.04.18

справа № 521/20877/17

провадження № 2/521/808/18

Рішення

ІмЕНЕм УкрАїни

11 квітня 2018 року

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

Головуючого судді Михайлюка О.А.,

при секретарі Лефтеровій О.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 про знесення самочинно будівництва шляхом демонтажу металевої конструкції, треті особи Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, -

Встановив:

Одеська міська рада звернулась в суд з позовом до ОСОБА_1 про знесення самочинно будівництва шляхом демонтажу металевої конструкції, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 522,9 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1. 05.05.2017 року без передбачених чинним законодавством дозволів відповідач провів роботи зі встановлення металевої конструкції підвального приміщення з прибудовою її до балкону першого поверху житлового будинку за вказаною адресою.

У зв'язку з незаконним встановленням відповідачем металевої конструкції підвального приміщення з прибудовою її до балкону першого поверху житлового будинку АДРЕСА_1, позивач вимушений звернутись з позовом до суду.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просить суд зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок знести самочинне будівництво, шляхом демонтажу металевої конструкції, що знаходиться на зовнішній стіні квартири АДРЕСА_1.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення, посилаючись на їх необґрунтованість.

Представник ОСОБА_3 в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Треті особи Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради, Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали спарви, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення, загальною площею 522,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

05.05.2017 року ОСОБА_1 провів роботи зі встановлення металевої конструкції підвального приміщення з прибудовою її до балкону першого поверху житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1..

Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року № 1631-VI (зі змінами та доповненнями) затверджені Правила благоустрою території міста Одеси.

Відповідно до п. 6.1.4. Правил усі ремонтні, реставраційні, відновлювальні або будівельні роботи фасадів здійснюються за проектами, узгодженими та затвердженими у встановленому порядку.

Згідно з п. 9.1. Правил на об'єктах благоустрою забороняється: вчиняти дії, що негативно впливають на архітектуру фасадів будівель і споруд; вчиняти дії, що тягнуть порушення умов благоустрою, захаращувати території загального користування будівельними та іншими матеріалами, конструкціями, сміттям, побутовими відходами, відходами виробництва, накопиченням снігу та льоду, розміщувати/встановлювати елементи благоустрою з порушенням вимог, встановлених чинним законодавством, Правилами, рішеннями Одеської міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови тощо.

Відповідно до п. п. 12 п. 10.1.1. Правил юридичні та фізичні особи (при проведенні будівництва, реконструкції і ремонту) зобов'язані здійснювати виконання будівельних (монтажних) робіт (у тому числі з реконструкції та нового будівництва) з додержанням будівельних норм та правил на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, який видається інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області.

26.05.2017 року Інспекцією з благоустрою міста управління з благоустрою та екологічної безпеки складено протокол № ДМБ 006526 за ст. 152 КУпАП у відношенні ОСОБА_1, яким зафіксовано та встановлено факт порушення п. 6.1.4. Правил благоустрою, а саме проведення будівельних робіт з реконструкції фасаду без дозвільних документів за адресою: АДРЕСА_1.

12.06.2017 року року Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради зафіксовано, що за адресою: АДРЕСА_1 здійснені роботи по облаштуванню металевих конструкцій напівпідвального приміщення з прибудовою їх до балкону першого поверху житлового будинку.

Будь-які дозволи та узгодження на встановлення металевої конструкції за вищевказаною адресою департаментом не видавались, а інформація щодо законності зайняття території за вказаною адресою відсутня.

За фактом незаконного проведення будівельних робіт спеціалістами департаменту складено протокол про адміністративне правопорушення, а матеріали перевірки направлені на розгляд адміністративної комісії Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради.

15.08.2017 року адміністративною комісією Суворовської районної адміністрації за результатами розгляду протоколу від 26.05.2017 року № ДМБ 006526 прийнято рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення стягнення у вигляді штрафу за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

13.06.2017року Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради повідомило, що в єдиному реєстрі отриманих повідомлень відсутня реєстрація дозвільних документів щодо виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів: раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення рівня ефективності та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч. 1 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Згідно із ст. 12 ЗК України встановлено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.

Приписами ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Згідно з п. 4 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 30.03.2012 року № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво: або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Під наданням земельної ділянки слід розуміти рішення компетентного органу влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання у користування, або передачу права користування земельною ділянкою на підставі цивільно-правових договорів із фізичною чи юридичною особою.

Під належним дозволом слід розуміти передбачений Законом України № 3038-УІ дозвільний документ (статті 35 - 37), що дає право виконувати підготовчі та будівельні роботи саме того об'єкту і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.

Самочинне будівництво є порушенням встановлених державою правил та норма здійснення будівництва, що призводить до нераціональної забудови І населених пунктів, невідповідності збудованих об'єктів нерухомості ? встановленим вимогам законодавства, що є порушенням прав територіальної громади, а також питань безпеки під час експлуатації вже збудованого об'єкта, екологічної та санітарно-епідеміологічної безпеки.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25.05.2017 року по справі № 6-579 цс 17.

Відповідно до ст. 373 ЦК України право власності на земельну ділянку набувається і здійснюється відповідно до закону.

Власник земельної ділянки відповідно до ст. 319 ЦК України володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна може вимагати усунення будь-якого обмеження його права власності.

Згідно зі ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах . належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 376 ЦК України, якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню собою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 373, 376, 391 ЦК України, ст. ст. 12, 83, 116, 122 ЗК України, ст. ст. 10, 12, 141, 265, 354 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Одеської міської ради - задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 за власний рахунок знести самочинне будівництво, шляхом демонтажу металевої конструкції, що знаходиться на зовнішній стіні квартири АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеської міської ради 1600,00 гривень в рахунок сплаченого судового збору.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О.Михайлюк