Рішення № 73554083, 11.04.2018, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
520/12022/17
Номер документу
73554083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/12022/17

Провадження № 2-а/520/250/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2018 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

судді Пучкової І.М.

за участю секретаря судового засідання Бродецької Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Калініна Юрія Васильовича, треті особи: КП «ОДЕСТРАНСПАРКСЕРВІС», ОК «АВТОСТОЯНКА ЛЮСТДОРФ», про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.10.2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Одеської міської ради, заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Калініна Юрія Васильовича, треті особи: КП «ОДЕСТРАНСПАРКСЕРВІС», ОК «АВТОСТОЯНКА ЛЮСТДОРФ», про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії, посилаючись на те, що облаштування автостоянки на гранично-близькій відстані порушує її право на безпечні санітарні норми для проживання і порушує її права на безоплатну парковубіля будинку її мешкання.

Представник відповідача Одеської міської ради проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що право позивача не було порушено, КРА ОМР діяла в межах повноважень, та у спосіб, передбачений законодавством України, рішення є законним.

Представник відповідача заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Калініна Юрія Васильовича - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що КРА ОМР діяла в межах повноважень, позовна заява є безпідставною, оскільки позивачем не надано доказів, які свідчили б про порушення її права.

Представник третьої особи КП «ОДЕСТРАНСПАРКСЕРВІС» проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що при прийняті рішення КРА ОМР керувалась законом, тому підстави для визнання вказаного рішення протиправним немає.

Представник третьої особи ОК «АВТОСТОЯНКА ЛЮСТДОРФ» в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у вересні 2017 року з оголошень, розміщених біля житлового будинку по АДРЕСА_1, позивачці стало відомо про незаконне обмеження її інтересу щодо безоплатного паркування транспортного засобу на майданчику для паркування Одеської міської ради 15.03.2017 року прийняла рішення №1813-УІІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 року №5286-УІ «Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, в новій редакції», згідно з пунктом (частини) 1.2. якого, було доповнено Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені автостоянки), затверджений згідно із додатком №2 до рішення, пунктом №109 по Київському району за АДРЕСА_1, кількість місць для паркування - 64, займана площа - 913,00 кв.м., технічне облаштування - облаштовано.

На підставі цього рішення ОМР, майданчик для паркування передано для забезпечення платного паркування обслуговуючому кооперативу «Автостоянка Люстдорф» на підставі договіру балансоутриманння місць для паркування №144/К-КР-2017/03-01 від 07.09.2017 року.

У вересні 2017 року на території житлового комплексу «Альтаїр» за адресою: АДРЕСА_1, та території майданчика для паркування, членами обслуговуючого кооперативу «Автостоянка Люстдорф» оприлюднено повідомлення, згідно з яким з 01.10.2017 в'їзд на цей майданчик для паркування був обмежений для всіх, крім членів обслуговуючого кооперативу «Автостоянка Люстдорф».

Відповідно до пункту 2.2. Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі, що є Додатком № 1 до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1251-VI, перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, затверджується рішенням Одеської міської ради, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування транспортних засобів.

У рішенні визначено місце розташування спеціально відведеної земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , проте, такої адреси ніхто не визначав, що вбачається з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.229 Податкового кодексу України, спеціально відведені автостоянки - площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді або державі, яка визначається органами місцевого самоврядування із встановленням правил щодо відповідальності за збереження транспортного засобу.

Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Дані про місце розташування земельної ділянки вносяться до державного земельного кадастру (п.п. 4 п. 72 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого постановою КМУ від 17.10.12 р. №1051). Проте, у рішенні не визначено кадастрового номеру такої земельної ділянки, що не дає можливості однозначно визначити її місце розташування.

Згідно з інформацією, опублікованою відповідно до ст.36 ЗУ «Про державний земельний кадастр» на інформаційному порталі, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру «Кадастрова карта України», земельна ділянка, площею 913 м.кв., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, відсутня.

Згідно з листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 13.10.2017 року №01-17/393-3п4, відсутня інформація щодо відведення земельної ділянки, загальною площею, 0,0931 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, для розміщення майданчику для паркування, а саме, спеціально відведеної автостоянки у власність.

Згідно з інформацією, наданою керуючою справами Одеської міської ради, в електронній базі документообігу виконавчого комітету Одеської міської ради «Діло» не зареєстровано звернень юридичних або фізичних осіб про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, (вздовж 1- 3 секції ЖК «Альтаїр»).

Зазначене свідчить, що спеціальної земельної ділянки, відведеної для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, як об'єкта цивільних прав, не існує, тобто, в рішенні ОМР №1813, зазначено неіснуючий об'єкт цивільних прав.

Відповідно до пункту 2.11. «Положення про Адресний реєстр міста Одеси», що є Додатком 1 до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 28.07.2009 р. №809, адресою земельної ділянки є адреса об'єкта нерухомості, розташованого на ній.

Враховуючи, що на земельній ділянці не встановлено жодного об'єкту нерухомості, їй не може бути присвоєно поштової адреси і єдиним визначенням її місця розташування є кадастровий номер, що упередить виникнення суперечок з питань землекористування із суміжними землекористувачами.

Таким чином, рішення ОМР №1813 винесене щодо невизначеної земельної ділянки, щодо якої неможливо встановити її реальне місце розташування.

Відповідно до положень частини 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

-надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

- формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Однак, у цьому випадку земельна ділянка не сформована і передається із порушенням її цільового призначення, оскільки ця земельна ділянка, в основному, слугувала тротуаром, яким переміщались мешканці із трамвайної зупинки до входу до житлових будинків, що розташовані за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3. Облаштування автостоянки призведе до порушення можливості пересуватись по східній стороні АДРЕСА_1.

Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З урахуванням відсутності інформації, опублікованої на інформаційному порталі, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру «Кадастрова карта України» про сформовану земельну ділянку, площею 913 м.кв. за адресою АДРЕСА_1, це тягне за собою відсутність факту державної реєстрації даної ділянки, відповідно, і відсутність у Одеської міської ради будь-яких прав щодо володіння, користування, та розпорядження земельною ділянкою, площею 913 м.кв. за адресою: АДРЕСА_1.

Зазначене свідчить про незаконні дії Одеської міської ради щодо розпорядження земельною ділянкою, площею 913 м.кв. за адресою: АДРЕСА_1.

Крім того, в рішенні Одеської міської ради №1813 зазначається, що стан земельної ділянки - облаштована.

В той же час, у пункті 2.3.2. Договору № 144/К/КР-2017/03-01, балансоутримання місць для паркування від 07 вересня 2017 року, який укладений Комунальним підприємством «Одестранспарксервіс» та Обслуговуючим кооперативом «Автостоянка Люстдорф» визначено обов'язок ОК «Автостоянка Люстдорф» (оператор за договором) здійснювати облаштування місць для паркування дорожніми знаками, наносити розмітку відповідно до затвердженої схеми розміщення майданчика для паркування. Відповідно до пунктів 1 та 2 Додаткової угоди № 1 до Договору № 144/К/КР- 2017/03-01, балансоутримання місць для паркування від 07 вересня 2017 року уповноважена особа (КП "Одестранспарксервіс" за договором) надає оператору послуги з підготовки необхідних матеріалів щодо введення в експлуатацію місць паркування та організаційний супровід роботи з облаштування та функціювання місць паркування.

Таким чином, вбачається, що на час прийняття спірного рішення Одеською міською радою, спеціально відведена автостоянка не була належним чином облаштована, що, крім того, було встановлено у рішенні Господарського суду Одеської області від 13 грудня 2017 року у справі №916/2483/17, в якому зазначається, що з метою виконання умов договору №144/К-КР-2017/03-01 щодо обладнання території автостоянки ОК "Автостоянка Люстдорф" 17.09.2017р. було укладено з КП "Спеціалізований монтажно-експлуатаційний підрозділ" договір робіт №32/17/X, за умовами якого останнє зобов'язалося виконати роботи з встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху (монтаж дорожніх знаків) по АДРЕСА_1.

Таким чином, мотивувальна частина рішення Господарського суду Одеської області від 13.12.2017 року у справі №916/2483/17 підтверджує факт відсутності, облаштування спеціально відведеної автостоянки по АДРЕСА_1, оскільки було відсутнє таке облаштування. Тому, при прийнятті рішення №1813 Одеська міська рада незаконно визначила стан земельної ділянки, як облаштований, без жодних фінансових обґрунтувань такого визначення.

Абзацом другим підпункту 14.1.229 Податкового кодексу України встановлено, що до спеціально відведених автостоянок можуть належати комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету з метою здійснення організації паркування транспортних засобів.

Аналогічна норма закріплена і в «Положенні про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі», що є Додатком 1 до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1251-УІ, відповідно до якої до спеціально відведених автостоянок можуть належати комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету з метою здійснення організації паркування транспортних засобів.

В той же час, спірний майданчик був облаштований не за кошти Одеської міської ради, а за кошти осіб передбачених у договорі про спільну діяльність. У матеріалах Одеської міської ради відсутні будь-які посилання на те, що вказаний майданчик був побудований за кошти місцевого бюджету, а відповіді на запит позивача від 05.10.2017 року щодо цього питання до цього часу відповідачем не надано.

Поняття спеціально відведеної автостоянки визначено підпунктом 14.1.229 Податкового кодексу України, це площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді або державі, яка визначається органами місцевого самоврядування із встановленням правил щодо відповідальності за збереження транспортного засобу.

Відповідно до пункту 1.3. "Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі", що є Додатком 1 до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1251-УІ, спеціально відведена автостоянка - площа території (землі), що належить на правах власності територіальній громаді м. Одеси, яка визначається Одеською міською радою із встановленням правил щодо відповідальності за збереження транспортного засобу.

Проте, у рішенні Одеської міської ради не встановлено правил щодо відповідальності за збереження транспортного засобу, що суперечить вимогам чинного законодавства. «Положення про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі» визначає, що правила щодо відповідальності за збереження має визначати саме Одеська міська рада, а не оператор, уповноважена особа, чи будь-який інший суб'єкт.

Крім того, схеми розташування транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці 64 парковочних одиниць, площею 913 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1, містить порушення вимог норм відстані розміщення автостоянок до прилеглих будинків.

Так, відповідно до Додатку №10 до "Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів", затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.96 р. №173, відстань від наземних, наземно-підземних гаражів, відкритих стоянок легкових автомобілів та станцій технічного обслуговування до житлових будинків і громадських будівель при кількості автомобілів від 51 до 100 має становити не менше 25 метрів.

Аналогічна норма щодо відстані від наземних і комбінованих (наземно-підземних) гаражів і автостоянок легкових автомобілів до житлових і громадських будинків наведені у таблиці 7.5. ДБН 360-92 планування і забудова міських і сільських поселень, в той час, як за погодженою схемою відповідачем визначена відстань у 6 (шість) метрів, що є грубим порушенням санітарних норм.

Цей факт підтверджує незаконність погодження схеми розміщення транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці на 64 м/м площею 913,00 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1.

На оскаржуваній схемі розташування транспортних засобів на спеціально відведеній території не зазначено дати її виготовлення, лише зазначено, що вона виготовлена згідно з ТУ №3/1-1670 від 22.07.2016 року.

Виходячи з п. 3.2.4. "Положення про Київську районну адміністрацію Одеської міської ради" у редакції, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 13.02.2014р. №4584-УІ Додаток № 1 (в редакції 2016 р., дійсній на момент погодження схеми), компетенція райадміністрації у галузі житлово-комунального господарства розповсюджувалася на узгодження розміщення парковок та автостоянок на території району, але повноважень, закріплених у вказаному положенні, які б визначали повноваження голови чи будь-якої іншої посадової особи Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо можливості та/чи необхідності посвідчувати власним підписом узгодження схеми розташування транспортних засобів на спеціально відведеній території Київського району м. Одеси - у "Положенні" не зазначено.

Та ж сама відсутність повноважень голови чи будь-якої іншої посадової особи Київської районної адміністрації Одеської міської ради підписувати схеми розташування транспортних засобів на спеціально відведеній території є і в "новій редакції" Положення про Київську районну адміністрацію Одеської міської ради", що містить Додаток 1 до рішення Одеської міської ради від 26.04.2017р. № 1934-УИ, що знову підтверджує протиправність дій суб'єктів владних повноважень - Київської районної адміністрації Одеської міської ради, та голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради щодо погодження схеми розміщення транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці 64 м/м, площею 913 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 5-9, 73-77, 90, 242-246 КАС України, "Положенням про Київську районну адміністрацію Одеської міської ради", "Положенням про організацію та порядок паркування транспортних засобів у місті Одесі",-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Калініна Юрія Васильовича, треті особи: КП «ОДЕСТРАНСПАРКСЕРВІС», ОК «АВТОСТОЯНКА ЛЮСТДОРФ», про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Одеської міської ради від 15.03.2017 року №1813-УІІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 27 серпня 2014 року № 5286-УІ «Про затвердження переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси, в новій редакції» у частині доповнення пунктом №109 за Київським районом "Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на території м. Одеси (спеціально відведені автостоянки)", затвердженого згідно із додатком №2, який міститься в пп.1.2. п. 1 оспорюваного рішення згідно з текстом якого Київський район, пункт №109, місцезнаходження спеціальної земельної ділянки - АДРЕСА_1, кількість місць для паркування (одиниць) - 64, займана площа (кв.м) - 913,00, технічне облаштування - облаштовано.

Визнати дії суб'єкта владних повноважень - заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Калініна Юрія Васильовича - щодо погодження схеми розміщення транспортних засобів на спеціально відведеній автостоянці 64 м/м, площею 913 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1, протиправними та зобов'язати Київську районну адміністрацію Одеської міської ради утриматися від вчинення дій щодо узгодження розміщення парковок, автостоянок на зазначеній території до затвердження порядку (способу, передбаченого законом) погодження (узгодження) розміщення парковок, автостоянок на цій території.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського районного суду міста Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Пучкова І. М.