Постанова № 73552854, 18.04.2018, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
459/1037/18
Номер документу
73552854
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 459/1037/18 Провадження № 3/459/381/2018

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2018 р. суддя Червоноградського міського суду Львівської області Кріль М.Д.,

при секретарі Козак І.Я.

з участю: прокурора Даниліва А.І.

особи, яка притягується

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки у Львівській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого начальником колони (автомобільної) Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, та проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_4,

за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника колони (автомобільної) Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» являючись суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, примітки до статті 172-6 КУпАП, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно повідомив про суттєві зміни у майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права

і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до роз’яснень Національного агентства запобігання корупції, до посадових осіб юридичних осіб публічного права відносяться керівники державних підприємств та їх заступники.

Згідно із Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року № 3, у цілях визначення суб’єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Відповідно до частини 3 статті 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи. Так, суб’єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, передбачені його статутом. Перелік посадових осіб, визначений кодексом, не може бути змінений статутом чи рішенням підприємства. ОСОБА_2 того, статутом підприємства його посадовими особами можуть бути додатково визнані й інші особи, які, відповідно, будуть виступати суб’єктами декларування відповідно до Закону. Враховуючи вищевикладене, суб`єктами декларування у державному чи комунальному підприємстві є керівник цього підприємства, його головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), члени виконавчого та інших органів управління підприємства, інші посадові особи передбачені його статутом, а також працівники, які наділені повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Положення про Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін, затвердженого наказом Міненерговугілля № 296 від 04.05.2016, Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін є професійним гірничорятувальним підрозділом Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України та входить до складу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби, яка належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Згідно пункту 1.3. розділу 1 вищевказаного Положення організаційно-правова форма господарювання Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону – державна організація. Так, у пункті 3.1. розділу 3 вказаного Положення зазначено, що Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін є юридичною особою публічного права.

В ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України визначено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридичні особи публічного права створюються розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки ОСОБА_2 або органу місцевого самоврядування.

Таким чином, Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін є юридичною особою публічного права.

Так, адміністративно-господарські функції (обов’язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Відповідно до посадової інструкції начальника колони (автомобільної) Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ОСОБА_1, останній наділений повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому є посадовою особою юридичної особи публічного права (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції») у цілях визначення суб’єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, ОСОБА_1 з 01.01.2009 року призначений на посаду начальника колони (автомобільної) Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону відповідно до наказу № 159/к від 31.12.2008.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції»

із змінами, внесеними згідно із Законом № 1975-VIII від 23.03.2017 (в редакції котра діяла на момент вчинення правопорушення), у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство

з питань запобігання корупції. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

У підрахунку законодавчого порогу, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня відповідного року, сума становить 88 100 гривень.

Опрацюванням даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що 06.01.2018 року ОСОБА_1 придбав транспортний засіб марки Mercedes-Benz, модель ML 320, 1999 року випуску, вартістю 115 320 гривень. В подальшому, в ході проведення перевірки при опитувані ОСОБА_1, останній зазначив, що дійсно 06.01.2018 року придбав вищевказаний автомобіль та додав договір купівлі-продажу транспортного засобу №4646/2018/778134.

Згідно ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки. До передання майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно-розпорядчого документа на майно. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним .

Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на офіційному веб-сайті НАЗК.

Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через електронну мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Ураховуючи, що вартість придбаного ОСОБА_1 транспортного засобу марки Mercedes-Benz, модель ML 320 перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів (в редакції Закону на момент вчинення правопорушення), встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (88 100 гривень), у ОСОБА_1 на виконання частини 2 статті 52 Закону № 1700-VII виник обов’язок у десятиденний термін з моменту придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, письмово повідомити НАЗК про суттєву зміну у майновому стані.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Тобто, упродовж періоду з 00:00 год. 07.01.2018 року по 23:59 год. 16.01.2018

року у ОСОБА_1 виник обов’язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 06.03.2018 року повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, зокрема про придбання ним 06.01.2018 року транспортного марки Mercedes-Benz, модель ML 320, 1999 року випуску на суму 115 320 грн., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного

з корупцією є 06 березня 2018 року.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого частиною 2 статті 172-6 КУпАП, є місце роботи ОСОБА_1, а саме: Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін, розташований за адресою: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Львівська, 15, оскільки обов’язок повідомляти про суттєві зміни в майновому стані виникає у ОСОБА_1 у зв’язку із зайняттям ним посади начальника колони (автомобільної) Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону.

Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу «30» березня 2018 року.

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов’язаним із корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.

Таким чином, незалежно від виду суб’єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов’язком є діяти лише в рамках закону.

Прокурор в судовому засіданні просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, пославшись на докази, додані до протоколу про адміністративне правопорушення, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн..

ОСОБА_1 в суді вину визнав повністю.

Також його вина стверджується представленими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 30.03.2018 року № 195; письмовим поясненням ОСОБА_1 від 22.03.2018 року з додатками (копія паспорта, копія договору купівлі продажу транспортного засобу №4646/2018/778/778134); скріншотом з офіційного сайту НАЗК; повідомленням про суттєві зміни ОСОБА_1 (декларація); копією колективного договору Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону від 2016 року; копією положення про Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін від 2016 року; копією наказу №159/к від 21.12.2008 року про переведення ОСОБА_1 на посаду начальника колони (автомобільної) з 01.01.2009 року; копією посадової інструкції начальника колони (автомобільної) Львівсько-Волинського ВГРЗ ОСОБА_1 від 05.01.2015 року; копією наказу №53 від 06.02.2017 року про організацію фінансового контролю у 2017 році; копією наказу №27 від 10.01.2018 року про організацію фінансового контролю у 2018 році; листом НАЗК від 02.03.2018 року щодо публікації документів в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи обставини вчиненого, особу порушника, який вину визнав, вважаю за необхідне обрати адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, на накласти на нього адміністративні стягнення у виді штрафу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5) судовий збір в сумі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп. за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м. Києві, код ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Києві, МФО - 820019, рахунок № 31215256700001, код платежу – 22030106.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: ОСОБА_2