
БРОДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №439/181/18
17 квітня 2018 року Бродівський районний суд Львівської області
в складі: головуючої - судді Бунда А.О.,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
третьої особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Державного підприємства «Бродівське лісове господарство», профспілкового комітету ДП «Бродівський лісгосп», третя особа інженер з охорони і захисту лісу ДП «Бродівський лісгосп» ОСОБА_4 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, суд,-
В С Т А Н О В И В :
16.02.2018 року представник позивача ОСОБА_2 – адвокат ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до відповідачів про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1 від 29.01.2018р.
В обґрунтування позову зазначив, що 28.01.2018року його було затримано та на підставі пояснень складено лісником Бродівського лісництва ОСОБА_6 протокол №2/1 від 28.01.2018р. 28.01.2018р. Постанова складена на бланку Львівське ОУЛМГ ДП «Бродівський лісгосп», однак такої юридичної особи немає, а протокол складений не уповноваженою особою, оскільки лісник не уповноважений складати протокол. Зазначає, що не зрізав дерева, які вказуються у постанові. Просить поновити пропущений строк на оскарження постанови про адміністративне правопорушення та скасувати постанову про адміністративне правопорушення від 29.01.2018 р.
22.02.2018 року відкрито провадження у справі.
01.03.2018 директором ДП «Бродівське лісове господарство» ОСОБА_7 подано відзив в порядку ст.162 КАС України. У поданому відзиві позов не визнають, вважають його безпідставним та надуманим. Зазначають, що згідно ст.1 Статуту ДП «Бродівське лісове господарство» - ОСОБА_8 підприємство «Бродівське лісове господарство» (надалі - Підприємство), створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991р. №133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством», зареєстровано розпорядженням голови Бродівської районної державної адміністрації від 05.05.1998р. №209,засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Згідно статті 2. Найменування Підприємства - ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «БРОДІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» (повне), ДП «БРОДІВСЬКИЙ ЛІСГОСП» (скорочене). Місцезнахоження підприємства: Україна, 80602, Львівська область, Бродівський район, м. Броди, вул. Низька, 15. Щодо бланку та змісту, то такі вимоги передбачені Розділом IV та додатком №5 до Інструкції з оформлення органами Державного комітету лісового господарства України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого Наказом Державного комітету лісового господарства України 31.08.2010 № 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2010 р. за №863/18158. Процес притягнення до адміністративної відповідальності за ст.65 КУпАП передбачено вимогами КУпАП України. Вказані вимоги дотримано при винесенні оскаржуваної постанови. Тим більше, що позивач був присутній при розгляді справи, давав письмові пояснення, визнавав вину, отримав копію постанови на руки. Зазначає, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення працівниками ДП «Бродівське лісове господарство» було дотримано вимог ст.ст.277, 277-2КУпАП. Лісничий Бродівського лісництва, як структурного підрозділу ДП «Бродівське лісове господарство» (ДП Бродівський лісгосп) ОСОБА_6 працює на посаді лісничого Бродівського лісництва згідно наказу №66-к від 06.09.1999 року. Таким чином складений протокол складений уповноваженою особою та оскаржувана постанова винесені уповноваженим органом в порядку, передбаченому законодавством України.
22.03.2018 року ухвалою суду до участі у справі залучено в якості третьої особи інженера охорони і захисту лісу ДП «Бродівський лісгосп» ОСОБА_4
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позов підтримав з підстав наведених у позовній заяві та пояснив, що він зрубав два дерева сосни та дуба, які були повалені вітром, одне з яких було трухляве. Тому його дії не підпадають під положення ст.65 КУпАП. Він не припинив ріст дерев, не пошкоджував не знищував, а оскільки вони були повалені, то вирішив їх заготовити на дрова. Просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник ДП «Бродівського лісового господарства» - адвокат ОСОБА_3 позов не визнав з підстав наведених у письмову відзиві. Пояснив, що в жодному разі неможна зрубувати дерева, незважаючи на те чи вони вітровальні чи сухостійні тощо. Тому лісничий, який складав протокол та інженер з охорони лісу, який виносив постанову діяли в межах своїх повноважень у спосіб, який передбачений чинним законодавством, тому оскаржувана постанова є мотивованою, законною та не підлягає скасуванню.
Третя особа інженер з охорони і захисту лісу ДП «Бродівський лісгосп» ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що позивач правомірно притягнутий до адміністративної відповідальності, оскільки вчинив адміністративне правопорушення, так як незаконно здійснив порубку дерев. Просить в задоволенні позову відмовити.
В судове засідання представник профспілкового комітету ДП «Бродівський лісгосп» не з’явився хоча був повідомлений про час та місце розгляду справи, жодних заяв суду не направляв. Суд ухвалив розглядати справу у відсутності представника профспілкового комітету на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши та дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до диспозиції ст. 65 КУпАП адміністративна відповідальність за цією нормою настає у випадку незаконної порубки і пошкодження дерев і чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу №2/1 про адміністративне правопорушення від 28 січня 2018 року складеного лісничим Бродівського лісництва ОСОБА_6 ОСОБА_2 о 09.30 год. 28 січня 2018 року в кварталі 43 Бродівського лісництва незаконно зрізав два вивержені дерева породи сосна звичайна 32 см діаметр в пні та дуб звичайний діаметром в пні 50 см, що є порушенням ст.65 КУпАП (а.с.13).
Також з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_2 при складенні протоколу було роз’яснено його права і обов’язки, передбаченні статтею 268 цього Кодексу, про що зроблено відповідна відмітка у протоколі.
Як вбачається з протоколу №2/1 про адміністративне правопорушення від 28.01.2018 року, ОСОБА_2 на місці складання протоколу про адміністративне правопорушення скористався даним правом та не заперечував проти цього про що свідчать надані письмові пояснення ОСОБА_2 у яких від підтвердив факт незаконної порубки дерев (а.с.14).
Доводи позивача про те, що протокол 2/1 про адміністративне правопорушення від 28.01.2018 року відносно нього складений не уповноваженою особою спростовані відповідачем, який на підтвердження правомірності дій лісничого ОСОБА_6 представив суду посадову інструкцію лісничого, згідно якої лісничий вправі складати протоколи про всі лісопорушення і передавати в установленому порядку відповідні матеріали в держлісгосп (а.с.15-21), а також наказ №66-к від 06.09.1999 року про призначення на посаду лісничого Бродівського лісництва ОСОБА_6 (а.с.26-28).
Відповідно до ст.1 Статуту ДП «Бродівське лісове господарство» - ОСОБА_8 підприємство «Бродівське лісове господарство», створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991р. №133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством», зареєстровано розпорядженням голови Бродівської районної державної адміністрації від 05.05.1998р. №209,засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України та входить до сфери управління Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Згідно статті 2. Найменування Підприємства - ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «БРОДІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» (повне), ДП «БРОДІВСЬКИЙ ЛІСГОСП» (скорочене) (а.с.31-39).
Згідно статей 213,214, 241 КУпАП - серед органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення визначено: Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 49, 63-70, 73, 75, 77, 188- 5 цього Кодексу. Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, його заступники, головні лісничі, старші інженери та інженери, командири авіаланок, старші льотчики-спостерігачі та льотчики-спостерігачі баз авіаційної охорони лісів, лісничі, помічники лісничих, майстри лісу.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою та оскаржувана постанова винесені уповноваженим органом в порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення №1 від 29 січня 2018 року ОСОБА_2 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.65 КУпАП, в результаті чого порушенням заподіяно шкоду лісовому господарству на суму 8211.23 грн. (а.с.2).
Згідно даної постанови ОСОБА_2 був визнаний винним у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст.65 КУпАП та на нього накладено адмінстягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. Дана постанова складалася в присутності позивача ОСОБА_2
Щодо бланку та змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення №1 від 29 січня 2018 року то він відповідає Розділу IV та додатку №5 до Інструкції з оформлення органами Державного комітету лісового господарства України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого Наказом Державного комітету лісового господарства України 31.08.2010 № 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2010 р. за №863/18158.
Згідно ст.72 КАС України, доказами у адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показанні свідків.
Відповідно до п.п. 1,3,8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про доведеність відповідачем вини позивача у вчиненні незаконної порубки дерев породи сосна звичайна та дуб звичайний в кварталі 43 Бродівського лісництва, тому його дії містять склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.65 КУпАП, а відтак з врахуванням вимог процесуального законодавства відповідачем правомірно винесено оскаржувану постанову.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.134 КАС України витрати, пов’язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно договору №12 від 28.02.2018 про надання правової допомоги та представництва, укладеного між «Адвокатське ОСОБА_9 ОСОБА_3» та ОСОБА_8 підприємство «Бродівське лісове господарство», адвоката ОСОБА_3 уповноважено представляти інтереси у справі №439/181/18 за позовом ОСОБА_2 до ДП «Бродівське лісове господарство» про скасування постанови (а.с.45-47). Платіжним дорученням №779 від 21.03.2018 р. підтверджено оплату ДП «Бродівський лісгосп» за договором за надання правової допомоги в сумі 1000 грн. (а.с.48).
Зважаючи на те, що відповідачем ОСОБА_8 підприємством «Бродівське лісове господарство» понесено судові витрати на правничу допомогу, тому такі витрати підлягають стягненню з позивача.
Враховуючи викладене, на підставі ч.1 ст. 65, 279, ч.1 ст. 293 КУпАП, керуючись ст.ст.2, 77,139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
В И Р І Ш И В:
В позові ОСОБА_2 до Державного підприємства «Бродівське лісове господарство», профспілкового комітету ДП «Бродівський лісгосп» третя особа інженер з охорони і захисту лісу ДП «Бродівський лісгосп» ОСОБА_4 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ДП «Бродівський лісгосп» 1000 грн. сплачених судових витрат по оплаті правничої допомоги.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.15 п.п.15.5 Розділу УІІ Перехідних положень КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне рішення суду складено 20 квітня 2018 року.
"17" квітня 2018 р.
Суддя ОСОБА_10