
Справа № 569/15774/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2018 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді: Смолій Л.Д.
при секретарі: Хлуд І.П.
за участю позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Назаревич Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із даним позовом, посилається на те, що вона перебуває на обліку в Рівненському об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» Постановою Правління Національного банку України від 10.07.2015 року № 456 та рішенням Правління Національного банку України від 14.03.2017 року №145-рш/ДСК Літер «В» «Про затвердження розмірів посадових окладів(тарифних ставок) працівників Національного банку «України» було підвищеног посадові оклади для працівників Національного банку України, в тому числі завідувача каси сектору касових операцій та збереження цінностей відділу готівкового обігу і касових операцій Національного банку України за посадою з якої їй призначено пенсію. Вказує, що маючи право на перерахунок пенсії, згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції на момент виходу на пенсію) вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку встановленого зразка. Листом від 26.09.2017 року № 522/10, а не рішенням, Рівненське об»єднання управління Пенсійного фонду України Рівненської області відмовило їй в перерахунку пенсії, як державному службовцю. Вважає відмову відповідача неправомірною та такою, що порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення.
Просить визнати протиправними дії Рівненського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові їй здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України « Про державну службу» починаючи із 01.09.2017 року, виходячи із 87% від загального розміру заробітної плати у сумі 12139 грн. 40 коп., яка відображена в довідці Національного банку України від 29.08.2017 року № 17-0017/39573 та зобов»язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату. Просить також стягнути з відповідача на її користь судовий збір.
Позивач судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову та просила відмовити в його задоволенні з підстав, викладених в поданому письмовому запереченні.
З»ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Рівненському об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Рівненської області з приводу отримання пенсії за віком, яка призначена їй на підставі Закону України «Про державну службу».
Як вказує позивач та стверджується довідкою про заробітну плату від 29.08.2017 року № 17-0017/35573 вона працювала в Управлінні Національного банку України в Рівненській області за посадою завідувач каси, заробітна плата з якої призначено пенсію, для її перерахунку станом на 01 серпня 2017 року становить 12139,40 грн.
Згідно частин 2 та 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції на час призначення пенсії 09.08.2005 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, розмір пенсії позивачки обчислений з 87% від заробітку, який розрахований з врахуванням стажу роботи на посадах державної служби, що не заперечувалось відповідачем.
07 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців.
За результатами розгляду заяви позивачки, відповідачем направлено їй листа від 26 вересня 2017 № 522/10 про відмову в перерахунку пенсії, оскільки чинним законодавством не передбачено перерахунку розміру пенсії державним службовцям.
Так, статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, яка діяла до 01.01.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015р. делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання в період з 01.01.2015р. по 01.12.2015р. знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015р., пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
В ході розгляду справи встановлено, що правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі статті 37-1 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у відповідній редакції) відсутні, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015р., відповідно до яких вказана стаття не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
Посилання позивача на порушення Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, оскільки Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, не визнаний неконституційним Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним , оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.
Верховний Суд України у постановах від 07.11.2017р. у справі № 21-953а17), а також Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 року у справі №359/5905/16-а вже висловлювали правову позицію стосовно відсутності правових підстав перерахунку з 01.12.2015 року пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Крім того, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 03.06.2014р. у справі "Великода проти України", Суд прийшов до висновку що зменшення розміру пенсійного забезпечення не є порушенням права власності у розумінні Протоколу №1, оскільки таке зменшення відбувається шляхом внесення законодавчих змін до акта, яким встановлено таке право власності. Суд зауважив, що першою і найважливішою вимогою статті 1 Протоколу №1 є те, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості. Необхідний баланс не буде знайдений, якщо особі або особам доводиться нести індивідуальний і надмірний тягар. Зменшення розміру пенсії могло бути обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася Україна.
На підставі наведеного та ст.ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 211, 242-246, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Рівненського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання протиправними дії Рівненського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові їй здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України « Про державну службу» починаючи із 01.09.2017 року, виходячи із 87% від загального розміру заробітної плати у сумі 12139 грн. 40 коп., яка відображена в довідці Національного банку України від 29.08.2017 року № 17-0017/39573 та зобов»язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплату - відмовити.
Рішення може бути оскаржена до Житомирського Апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
ОСОБА_1, АДРЕСА_1
Рівненське об»єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, м. Рівне, вул. Яворницького, 34 в м. Рівне.
Повний текст рішення складено 20 квітня 2018 року.
Суддя - підпис
З оригіналом згідно:
Рішення суду не набрало законної сили
Суддя Рівненського міського суду Л.Д. Смолій
Помічник судді А.М. Моргун