
Справа № 359/2385/18
Провадження № 3/359/1091/2018
Протокол № 0183/12500/18
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2018 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю представника митниці ОСОБА_1, представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Азербайджан, м. Гой-Гол, с. Балчилі, місце проживання: Україна, АДРЕСА_1, місце роботи: тимчасово не працює , паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕК234616, виданий 02 червня 2009 року, персональний номер НОМЕР_1, орган, що видав 3201,
в с т а н о в и в :
28.02.2018 р. о 07 годині 45 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), який прилетів до України з Азербайджану, м. Баку, рейсом № PS602, літаком авіакомпанії "МАУ", своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» залу „Приліт” терміналу „D” ДПМА “Бориспіль” на рентген-апараті, після перетину громадянином України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) „білої лінії”, яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор”, а також після проведення опитування вказаного громадянина щодо наявності в його багажі товарів (предметів), переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, було виявлено тютюнові вироби:
Тютюнововмісні вироби “HEETS TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS різних кольорів – 77 блоків по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків.
Виявлені предмети знаходилися у дорожній валізі громадянина (багажна бирка №25980362, виписана на ім’я MAKHMUDOV), без ознак приховування.
Згідно ч.2 ст. 376 Митного кодексу України громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити на митну територію України без сплати митних платежів та без письмового декларування у кількості із розрахунку на одну особу – 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів.
З загальної кількості тютюнових виробів пасажиру було пропущено тютюновмісні вироби “HEETS TM “Parliament”, що містять 244 г тютюну (4 блоки тютюновмісних виробів “HEETS TM “Parliament”)
Вилучено за протоколом 69 блоків тютюнововмісних виробів “HEETS TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS різних кольорів по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) не оформлював та не подавав, з приводу декларування переміщуваних ним товарів (предметів) до інспекторів митниці не звертався.
Товари (предмети), ввезення яких здійснив громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), відносяться до категорії товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України відповідно ст.ст. 376, 378 Митного Кодексу України.
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Зазначені дії громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), що полягають у переміщенні через митний кордон України каналом спрощеного митного контролю «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв’язку з цим працівниками митниці 28.02.2018 р. складено протокол про порушення митних правил №0183/12500/18, один примірник якого вручено під підпис громадянину України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
На підставі ст. 511 МК України за протоколом № №0183/12500/18 вилучені:
Тютюнововмісні вироби “HEETS AMBER LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 12 блоків по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків;
Тютюнововмісні вироби “HEETS TURQUOISE LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 33 блоки по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків;
Тютюнововмісні вироби “HEETS YELLOW LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 28 блоків по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні вину громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) визнала в повному обсязі, просила суворо його не карати та обмежитись штрафом в розмірі 1700 грн. без конфіскації товарів зазначила та зазначає, що останній придбав вказані тютюнові вироби для власного вживання без мети збуту на території України. ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) придбав тютюнові вироби в м. Одесі у встановлений законом спосіб та мав намір перевезти їх до Азербайджану. Однак, не пройшовши митний контроль в аеропорту м. Баку, Азербайджан, громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) повернувся з вказаними тютюновими виробами до України де на митному контролі був зупинений працівниками прикордонної служби.
Представник митниці протокол підтримав, та зазначив, що громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученого товару.
У судовому засіданні встановлено, що громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), який прилетів до України з Туреччини, м. Стамбул, рейсом № 714, літаком а/к «МАУ» самостійно обрав форму спрощеного митного контролю через зону "зелений коридор", який не передбачає наявність товарів, які підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, які підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Суддя, заслухавши думку представника особи, який притягується до адміністративної відповідальності, представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про доведеність вини громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), у вчиненні ним правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, зважаючи на наступне.
Згідно протоколу про порушення митних правил №1183/12500/18 від 28.02.2018 р. громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення "зелений коридор", а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну території України. Вказана обставина додатково підтверджує відсутність наміру декларування переміщуваного товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Частиною 2 ст. 376 МК України передбачено, що громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у кількості із розрахунку на одну особу: 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав форму проходження митного контролю "зелений коридор", - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор".
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) перетнув "білу лінію", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор", таким чином перемістив через митний кордон України сигарети, які обмежені законодавством України.
Вина правопорушника підтверджується письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил №0183/12500/18 від 28.02.2018 р. (а. с.2-6); протоколом опитування в справі про порушення митних правил громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), наданими ним безпосередньо під час оформлення протоколу про порушення митних правил (а.с.7-10); даними доповідної записки головного державного інспектора четвертого відділу оперативного реагування УПМП Київської митниці ДФС ОСОБА_4 від 28.02.2018 р. (а.с.11-12); даними проколу про одержання проб і зразків для проведення експертизи в справі про порушення митних правил № 0183/12500/18 року (а.с.18-19); даними постанови про одержання проб і зразків для проведення експертизи в справі про порушення митних правил (а.с.20); даними висновку Управління експертиз та досліджень харчової продукції, напоїв та біологічно-активних речовин №142005802-0058 від 26.03.2018 року (а.с.21-26); описом предметів (а.с.28-29) та актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу (а.с.31).
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) полягає в недекларуванні товарів при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації товарів.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Відповідно до висновку Управління експертиз та досліджень харчової продукції, напоїв та біологічно-активних речовин №142005802-0058 від 26.03.2018 року слідує, що маркування на споживчих упаковках міститься, в доступній для споживача формі, інформацію українською мовою, що відповідає вимогам до маркування тютюнових виробів згідно з Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР до тютюнових виробів які реалізуються в Україні. Більше того, на кожну споживчу упаковку наклеєні марки акцизного податку України, що відповідає вимогам Закону України.
Зважаючи на висновок №142005802-0058 від 26.03.2018 тютюнові вироби, які був вилучений у громадянина України ОСОБА_3 містять на кожній упаковці марки акцизного податку України та відповідають вимогам до маркування тютюнових виробів згідно з Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, а тому всі платежі до бюджету з цього приводу були здійснені при його придбанні на території України.
При цьому, ввезення на територію України указаних тютюнових виробів здійснено у вигляді зворотнього повернення, оскільки останні були придбані перед їх вивезенням на території України.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вище вказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні товарів, ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки він не зазнав ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку представника митниці, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.).
З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилучених товарів у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України. При цьому судом враховано, що правопорушення вчинено з необережності, вперше, вилучені товари, є його особистими, та такими, що придбавались на території України до їх вивезення.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) в подальшому.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL) на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП суддя -
п о с т а н о в и в :
Визнати винним громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕК234616, виданий 02 червня 2009 року, персональний номер НОМЕР_1, орган, що видав 3201), у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. на користь держави України (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100, р/р: 31117106705004, 050*).
Тютюнові вироби, які були вилучені, згідно з протоколом №0183/12500/18 від 28.02.2018 року, а саме: Тютюнововмісні вироби “HEETS AMBER LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 12 блоків по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків; Тютюнововмісні вироби “HEETS TURQUOISE LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 33 блоки по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків; Тютюнововмісні вироби “HEETS YELLOW LABEL TM “Parliament” для електричного нагрівання, призначений для використання виключно з IQOS (вага тютюну в блоці 61 г ), 28 блоків по 10 пачок у кожному (вага тютюну в блоці 61 г ), в пачці по 20 стіків – повернути громадянину України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути із громадянина України ОСОБА_3 (MAKHMUDOV KHAIAL), ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон ЕК234616, виданий 02 червня 2009 року, персональний номер НОМЕР_1, орган, що видав 3201) - на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн.40 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк