Рішення № 73532887, 12.02.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
760/19567/17
Номер документу
73532887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження №2-а/760/568/18

Справа №760/19567/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Усатової І.А.,

за участю секретаря Літвінчук А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві та просив суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка виражається у невключенні до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум грошової допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь позивача пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні без обмеження розміру пенсії на підставі довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2017 року з дати виникнення права на перерахунок (16.12.2010) без обмеження строком з урахуванням раніше проведених виплат (ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»),

стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) судовий збір в розмірі 640 грн.,

для забезпечення позову вжити необхідних заходів, передбачених статтею 152 Цивільного процесуального кодексу України, а також встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м, Києві подати у двотижневий строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

Свої вимоги обґрунтовує тим, що отримує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що при оформленні його пенсійної справи в 2010 році відповідачем було допущено помилки, а саме: не включено до розрахунку пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому обрахунок його пенсії був неповним.

Зазначив, що 18.07.2017 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення і додатково включити до заробітку для обчислення пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову допомогу при звільненні.

Позивач посилався на те, що 03.08.2017 відповідач надіслав йому лист №18448/03/Ч-1553, в якому зазначено про відсутність підстав для врахування зазначених виплат у розрахунок пенсії.

Таким чином, позивач вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують його права.

Ухвалою судді від 02.10.2017 у справі відкрито скорочене провадження, копія ухвали разом з позовною заявою направлені відповідачу у справі.

Представником відповідача 13.11.2017 було отримано вищезазначені матеріали, однак, заперечень на позовну заяву на адресу суду не надходило.

30.11.2017 ухвалою судді було призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 12 лютого 2018 року.

17.01.2018 на адресу суду надійшли доповнення позивача до позову, в яких пояснив, що Фінансовим управлінням Генерального штабу збройних сил України, на запит, йому видано довідку про грошове забезпечення в період за два роки перед звільненням на пенсію. В довідці від 28 листопада 2017 року № 305/861 відображено суми нарахованого грошового забезпечення та інших одноразових виплат за період 01.01.2009 по 15.12.2010 відповідно до архівних довідок Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2017 № 179/1/5241 та від 24.11.2017 № 179/1/12983. Позивач посилався на те, що відповідно до наданої довідки він за період з січня 2009 по грудень 2010 року отримував додаткові види грошового забезпечення, а саме: грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 8 990 грн. 40 коп.; матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань 9 448 грн. 20 коп.; індексацію заробітної плати - 4 977 грн. 24 коп.; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 81 994 грн. 50 коп.; премію згідно ст. 27 ДС ЗС України - 1 682 грн.

Таким чином, позивач просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка виражається у не включенні до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум грошової допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь позивача ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні без обмеження розміру пенсії на підставі довідки від 28 листопада 2017 року №305/861; виплатити різницю, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з дати виникнення права на перерахунок (16.12.2010) без обмеження строком по теперішній час на підставі ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; ч. 2 ст 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуючи збільшення розміру пенсії згідно Постанови КМ України № 355 від 23 квітня 2012 року «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) судовий збір в розмірі 640 грн.

Позивач в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про розгляд справи, в матеріалах справи наявна заява, в якій позивач просив проводити розгляд справи у його відсутність.

Відповідач у судове засідання уповноваженого представника у судове засідання не направив, будучи повідомленим про розгляд справи, заперечень на позов не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсію призначено з 16.12.2010 на підставі документів, наданих уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України в м. Києві - Київським міським військовим комісаріатом, в тому числі: розрахункової книжки № 005476 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 24.12.2010 № 305/1087.

Встановлено, що 18.07.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення і додаткового включення до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, суми вихідної допомоги при звільненні на пенсію, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що є складовими заробітної плати.

Як вбачається з відповіді ГУПФУ в м. Києві від 03.08.2017 №18448/03/Ч-1553, ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу проведено підвищення пенсії, для чого КМВК до управління була надана довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 від 28.05.2012 № 149974, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з метою обчислення розміру пенсії, в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно з вищезазначеною постановою. Розмір пенсійної виплати позивачу на серпень 2017 року становив 6186,59 грн., до грошового забезпечення враховано: оклад за посадою - 1520,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; відсоткову надбавку за вислугу років 40% - 662,00 грн.; середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (в т.ч. надбавку за виконання особливо важливих завдань; надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію) - 2404,75 грн.

Згідно відповіді ГУПФУ в м. Києві від 03.08.2017 №18448/03/Ч-1553, позивачу при призначенні пенсії було враховано ст. 43 Закону України"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393. У своїй відповіді управління посилалося на те, що в ст. 43 Закону та п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, вихідна допомога при звільненні на пенсію та індексація, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, тому, на думку управління, пенсія позивачу була призначена відповідно до норм чинного законодавства.

Як вбачається з долученої до відповіді архівної довідки №179/1/5241 від 18.05.2017, ОСОБА_1 за період з грудня 2009 року по грудень 2010 року отримував наступне грошове забезпечення (грошова одиниця не вказана): грудень - 2009 4724, 10, премію - 1682, січень 2010 - 4724,10, лютий 2010 - 4724,10, березень - 4724,10, індексацію - 360,10, квітень - 4724,10, індексацію - 205,34, травень - 4724,10, індексацію - 223,20, червень - 4724,10, індексацію - 397,84, липень - 4724,10, індексацію - 264,32, серпень - 4724,10, індексацію -265,51, мд - 4724,10, вересень - 28, 4724,10, індексацію - 625,51, гдо - 4724,10, жовтень - 4724,10, індексацію - 265,51, листопад - 4995,10, індексацію - 271,19. В підсумкову суму даної довідки за грудень 2009 року не ввійшло нарахування індексації за XI-XII (по місяцям не розписано) в сумі 282,32, в картках особових рахунків на виплату грошового забезпечення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 грудня 2009 року по 31 грудня 2010 року не відображено.

Як вбачається з архівної довідки №179/1/10586 від 04.10.2017, ОСОБА_1 за період з січня 2009 року по грудень 2009 року отримував наступне грошове забезпечення (грошова одиниця не вказана): січень - 4151,85, лютий 4266,30, гд - 4266,30, березень - 4266,30, квітень - 4724,10, травень - 4724,10, червень - 4724,10, липень - 4724,10, серпень - 4724,10, вересень - 4724,10, мд - 4724,10, жовтень - 4724,10, листопад - 4724,10. В підсумкові суми даної довідки не ввійшли нарахування індексації в жовтні 2009 року за I-VIII в сумі 861,99 (по місяцям не розписано), в листопаді 2009 року за IX-X в сумі - 281,60 (по місяцям не розписано), виплату грошової допомоги та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період січень-листопад 2009 року не відображено.

Крім того, в довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про суми нарахованого грошового забезпечення та інших одноразових виплат полковнику ОСОБА_2 за період 01.01.2009 по 15.12.2010 № 305/86 від 28 листопада 2017 року, виданої відповідно до архівних довідок Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2017 №178/1/5241 та від 24.11.2017 №179/1/12983, ОСОБА_1 за період з січня 2009 по грудень 2010 року отримував додаткові види грошового забезпечення, а саме: грошову допомогу на оздоровлення у лютому 2009 року - 4266,30, у вересні 2010 року - 4724,10; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань: у вересні 2009 року - 4724,10, у серпні 2010 року - 4724,10; індексацію заробітної плати - 4 977 грн. 24 коп.; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 81 994 грн. 50 коп.; премію згідно ст. 27 ДС ЗС України - 1 682 грн.

Відмовляючи у перерахунку пенсії позивача, відповідач посилався на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога за безперервну військову службу, індексації та одноразова грошова допомога при звільненні не є складовими грошового забезпечення військовослужбовців, а тому не мають враховуються при призначені пенсії, на що суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України № 2262-XII від 09.04.92р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії Позивачу; надалі - Закон № 2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.92р. № 393 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91р. № 2011-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії Позивачу; надалі Закон № 2011-ХІІ). Вказаний Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.07р. № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладений у постанові Верховного Суду України від 10.03.15р. у справі № 21-70а15, а також постанові Верховного Суду від 20.02.2018 року у справі 346/2949/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для включення до розрахунку пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо включення до розрахунку пенсії індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. № 1282-XII, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011.

При цьому, статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 9 липня 2003 року

№ 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Також Закон України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу; далі - Закон № 400/97-ВР) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.

При цьому, як зазначалось вище, за змістом частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Втім, ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст. 15 Закону № 2011-ХІІ та ст. 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби. Отже, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.

Таким чином, одноразова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 12 вересня 2017 року, справа №812/6733/13-а.

Крім того, з довідки №305/861 від 28.11.2017, на яку позивач посилається в обґрунтування своїх вимог, вбачається, що на вказані у довідці суми, крім індексації та одноразової допомоги при звільненні з військової служби, Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України проводилося нарахування страхових внесків на загальнодержавне державне пенсійне страхування, здійснювалося їх утримання та сплата (перерахування) до Пенсійного фонду України.

Таким чином, не може бути включено до розрахунку пенсії індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, тому вимоги позивача в даній частині не підлягають задоволенню.

Позивач просить суд здійснити перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок - 16.12.2010 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.08.2017 вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 16 грудня 2010 року.

Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно провести з дати виникнення у нього такого права, а саме: з 16 грудня 2010 року.

З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 5, 6, 7, 8, 9, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) щодо невключення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_1: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) пенсії, починаючи з 16 грудня 2010 року, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 28 листопада 2017 року №305/861 без обмеження розміру пенсії, а також виплати різниці, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) 640, 00 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.А. Усатова