Рішення № 73531097, 20.04.2018, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
743/455/18
Номер документу
73531097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 743/455/18

Провадження № 2-а/743/67/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю: секретаря судового засідання НЕРУС Н.І.,

учасники справи: представник УДМС України в Чернігівській області БІЛОНОГ

О.О.,

громадянин ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду справу

за позовом Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області

до громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

про примусове видворення за межі України,

У С Т А Н О В И В :

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

20 квітня 2018 р. УДМС України в Чернігівській області звернулось до Ріпкинського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому ставилось питання про примусове видворення останнього за межі України, зі зверненням рішення суду до негайного виконання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

- громадянин ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 після 02.11.2015 р. не легалізував свого становища в органах ДМС України;

- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення встановленого порядку перебування іноземців в Україні;

- рішенням уповноважених осіб Ніжинського МВ УДМС України в Чернігівської області від 09.09.2017 р. № 9 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства примусово повернуто за межі України громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов’язано його покинути територію України у термін до 03.10.2017 р., без заборони в'їзду, яке останній до 03.10.2017 р. не виконав;

- уповноваженими особами УДМС України в Чернігівській області громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП та поміщено до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України для підготовки відповідних матеріалів про примусове видворення.

Ухвалою судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 20 квітня 2018 р. відкрито провадження по справі та призначено її на 20 квітня 2018 р..

В судовому засіданні:

- представник УДМС України в Чернігівській області ОСОБА_4 позов підтримав, з підстав вказаних в ньому;

- громадянин ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 проти позову не заперечив, вказав, що він не виконав рішення про його примусове повернення до 03.10.2017 р. через те, що його паспорт РФ вважається недійсним та був чинний до досягнення ним 45 років.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом установлено, що:

- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином ОСОБА_1 Федерації, але НОМЕР_1 012371 являється недійсним, так як він був чинний до досягнення останнім 45 років;

- громадянин ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 після 02.11.2015 р. не легалізував свого становища в органах ДМС України;

- постановою уповноважених осіб Ніжинського МВ УДМС України в Чернігівської області про накладення адміністративного стягнення (ПН МЧГ 021933) від 22.08.2017 року громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності по ч. 1 ст. 203 КУпАП за те, що останній порушив встановлений порядок перебування іноземців в Україні;

- рішенням уповноважених осіб Ніжинського МВ УДМС України в Чернігівської області від 09.09.2017 р. № 9 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства примусово повернуто за межі України громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов’язано його покинути територію України у термін до 03.10.2017 р., без заборони в'їзду, яке ОСОБА_2 не оскаржував;

- рішення уповноважених осіб Ніжинського МВ УДМС України в Чернігівської області від 09.09.2017 р. № 9 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства залишилось не виконаним громадянином ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2 до 03.10.2017 р.;

- згідно протоколу МЧГ № 000007 про адміністративне затримання від 18 квітня 2018 р., складеним уповноваженою особою УДМС України в Чернігівській області громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 було піддано адміністративному затриманню, на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП;

- рішенням уповноваженої особи УДМС України в Чернігівській області від 18 квітня 2018 р. громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 було поміщено до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України для підготовки відповідних матеріалів про примусове видворення.

Мотивована оцінка аргументів сторін, норми права, які застосовує (не застосовує) суд, та мотиви їх застосування (не застосування).

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За визначенням статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (частина 5 статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").

Частиною 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Отже, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини:

1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення;

2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Примусове видворення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

Під час вирішення питання про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства судам варто враховувати, що особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країн:

- де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;

- де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;

- де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;

- де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Враховуючи те, що громадянин ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 не виконав в установлений строк, а саме до 03.10.2017 р., без поважних причин, рішення від 09.09.2017 р. № 9 про примусове повернення з України іноземця або особи без громадянства; беручи до уваги відсутність, встановлених Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити та примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

На підставі ст. 371 КАС України слід звернути до негайного виконання рішення суду.

Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 241-246, 250, 289 КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Позов Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області – задовольнити.

Примусово видворити громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Звернути до негайного виконання рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

Головуючий В.Б.Сташків