
Провадження № 2-а/734/4/18 Справа № 734/3009/17
РІШЕННЯ
іменем України
13 квітня 2018 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого – судді: Бараненко С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії,–
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо припинення виплати пенсії, при перерахунку 20.10.2016 року пенсії після військової служби по мобілізації, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн. та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести з 20.10.2016 року перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073 гривень 00 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073 гривень 00 коп., індексації у розмірі 2366 гривень 58 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861 гривень 42 коп. та виплатити йому, з урахуванням раніше виплачених коштів, заборгованість по пенсії, яка виникне після такого перерахунку та в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073 гривень 00 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073 гривень 00 коп., індексації у розмірі 2366 гривень 58 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861 гривень 42 коп. без обмеження кінцевої дати..
В судове засідання ОСОБА_2 не з’явився, але попередньо надав суду заяву в якій просить адміністративний позов розглядати у його відсутності.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві в судове засідання не з’явився. Про час та місце проведення судового засідання були належним чином повідомлені. Заяв та клопотань на час розгляду справи не надходило.
У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:
ОСОБА_2 являєсь учасником бойових дій, пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та з січня 2014 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
При первинному призначенні йому пенсії Відповідачем були порушені його права та законні інтереси щодо отримання пенсії, тобто пенсія була призначена та виплачувалась без врахування індексації грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні, які відповідно до законодавства України являються складовими грошового забезпечення.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся за їх захистом до суду. Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 червня 2016 року у справі № 734/1066/16-а, залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року зобов’язано Відповідача провести перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн.;
зобов’язано Відповідача в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн. без обмеження кінцевої дати.
13 червня 2017 року ухвалою Козелецького районного суду Чернігівської області у справі № 734/1066/16-а на заяву Відповідача було роз’яснено постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 червня 2016 року. Відповідно до роз’яснень зобов’язано Відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн. та виплатити йому, з урахуванням раніше виплачених коштів, заборгованість по пенсії починаючи з дати звернення до органу Пенсійного фонду України 08 лютого 2016 року, а також зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві в подальшому виплачувати позивачу пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн. без обмеження кінцевої дати.
На виконання рішення суду відповідачем позивачу була перерахована пенсія з урахуванням зазначених виплат.
Після звільнення з військової служби та призначення ОСОБА_2 в січні 2014 року пенсії, він у зв’язку з указом Президента України «Про часткову мобілізацію» повторно 14 серпня 2015 року наказом військового комісара Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату від 14.08.2015 № 119 (додаток № 7) був призваний на військову службу по мобілізації. Виплата йому пенсії після призову його на військову службу по мобілізації та проходження їм військової служби, не припинялась на підставі ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262 (далі Закон № 2262) так як я був призваний на військову службу під час мобілізації.
01 жовтня 2015 року наказом Міністра оборони України № 733 позивач був звільнений з військової служби. Наказом Начальника Генерального штабу ЗС України від 19.10.2016 № 200 він з 19 жовтня 2016 року був виключений зі списків особового складу Генерального штабу.
В червні 2017 року Відповідачем було здійснено ОСОБА_2 перерахунок пенсії. Однак, при даному перерахунку Відповідач не врахував (припинив виплату пенсії з урахуванням далі перерахованих виплат) грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби, хоча відповідно до норм матеріального права та вищезазначених рішень судів вказані виплати являються складовими грошового забезпечення та повинні враховуватись при виплаті пенсії, більш того, відповідно до постанови Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 червня 2016 року у справі № 734/1583/16-а Відповідача зобов’язано виплачувати йому пенсію з урахуванням спірних виплат без обмеження кінцевої дати.
12 серпня 2017 року позивач звернувся на адресу відповідача з клопотанням при перерахунку пенсії врахувати постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 червня 2016 року у справі № 734/1066/16-а, якою було зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн.
Однак, листом від 30 серпня 2017 року № 20483/03 Відповідач відмовив позивачу у виплаті пенсії з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби, мотивуючи тим, що питання виплати йому пенсії з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні було предметом розгляду у суді до його звільнення з військової служби по мобілізації, а тому після звільнення з військової служби по мобілізації постанова Козелецького районного суду від 08.06.2016 року у справі № 734/1066/16-а враховуватись не повинна.
Однак, незважаючи на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 08 червня 2016 року у справі № 734/1066/16-а Відповідач припинив виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії є обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню із наступних підстав:
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсії за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Виходячи з вищевикладеного, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні.
Визначаючи частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» складові грошового забезпечення військовослужбовців та частиною 4 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» складові грошового забезпечення, які враховуються для обчислення розміру пенсії, законодавець не міг врахувати усі виплати, які проводяться військовослужбовцям, чи які будуть встановлені їм в майбутньому. Саме тому, складові грошового забезпечення військовослужбовців, які визначені у ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не є вичерпними, як і у ч. 4 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 КУ перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у ЗС України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999р. № 8-рп/99, від 20.03.2002р. № 5-рп/2002).
Виходячи із викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розумінні сутності соціальних гарантій військовослужбовців зміст досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 2 березня 2016 року у справі К/800/75/16 дійшла висновку, що статтею 267 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, відтак, вимогу про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою КМ України №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006, №268", ст. 229, 241-246, 250, 255, 267, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії, при перерахунку 20.10.2016 року пенсії після військової служби по мобілізації, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових питань у розмірі 8073,00 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 8073,00 грн., індексації у розмірі 2366,58 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861,42 грн..
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести ОСОБА_2 з 20.10.2016 року перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073 гривень 00 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073 гривень 00 коп., індексації у розмірі 2366 гривень 58 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861 гривень 42 коп. та виплатити ОСОБА_2, з урахуванням раніше виплачених коштів, заборгованість по пенсії, яка виникне після такого перерахунку.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві в подальшому виплачувати ОСОБА_2 пенсію, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8073 гривень 00 коп., грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 8073 гривень 00 коп., індексації у розмірі 2366 гривень 58 коп. та грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 59861 гривень 42 коп. без обмеження кінцевої дати
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Рішення в повному обсязі виготовлено «20» квітня 2018 року.
Головуючий суддя С.М. Бараненко