Постанова № 73530439, 14.12.2017, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
753/21493/17
Номер документу
73530439
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/21493/17

провадження № 2-а/753/735/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" грудня 2017 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Даниленко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулася до Дарницького районного суду міста Києва з адміністративним позовом у якому просить:

Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Києва щодо відмови ОСОБА_2 у поверненні утриманої частини пенсії у вигляді індексації та зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком з червня 2016 року на березень 2009 року, неправомірними;

Зобов'язати Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Києва відновити базовий місяць для нарахування індексації наростаючим підсумком з червня 2016 року на березень 2009 року, повернути безпідставно утриману з червня 2016 року по вересень 2017 року включно частину пенсії у вигляді індексації у сумі 6410,91 грн., відновити нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком з жовтня 2017 року довічно, рахуючи базовим місяцем березень 2009 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона з 1991 року по 18.03.2009 року працювала в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі м. Києва на посаді начальника управління. Стаж моєї роботи на посаді державного службовця, на час призначення пенсії, складає 17 років 7 місяців.

З 19.03.2009 року мені призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». При обчисленні пенсії Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України (Дарницьке відділення) м. Києва призначило та нарахувало мені пенсію у розмірі 87% від моєї заробітної плати без врахування інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми індексації на заробітну плату та суми компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Такі дії управління Пенсійного фонду вона вважала неправомірними, оскільки вони ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права, суперечать нормам діючого законодавства й відповідно порушують її конституційні права на збільшений розмір пенсії, що і стало підставою для звернення з позовом до суду.

У грудні 2016 року нею був подано позов до Дарницького районного суду м. Києва з вимогою зобов'язати управляння Пенсійного фонду з 01.06.2016 року провести перерахунок моєї пенсії з врахуванням інших виплат.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 21.03.2017р. справа № 753/23030/16-а та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 04.08.2017р. № 753/23030/16-а/688825/2017 позов задоволений повністю та зобов'язано управління Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат у розмірі 87% з червня 2016 року.

На виконання згаданої постанови суду, що набрала законної сили, було здійснено перерахунок пенсії, але він був проведений з порушеннями норм чинного законодавства, що полягало у безпідставній зміні базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії з березня 2009року на червень 2016року, що призвело до втрати частини доходу пенсії у вигляді індексації.

Згідно розрахунку мені повинні виплатити з червня 2016р по вересень 2017р. включно 12663,52 грн. (791,47х 16 місяців), але 06.10.2017р. мені було виплачено 11183,89 грн. , у т.ч. пенсія за жовтень - 4931.28 грн. та сума перерахунку з червня 2016р.- 6252,61грн., недоплата склала 6410,91грн. (12663,52 - 6252,61).

Згідно частини 4 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України вона, 09.10.2017р. в порядку досудового вирішення спору, звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Дарницьке відділення) м. Києва із заявою про повернення мені утриманої суми індексації та відновлення базового місяця для нарахування індексації наростаючим підсумком з червня 2016р. на березень 2009р..

15.11.2017 року отримала лист від 09.11.2017р. № 16794/14/Г-1327 у якому управлінням Пенсійного фонду надана відповідь з якою незгодна.

Перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії, у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а через неврахування при призначенні їй пенсії всіх складових заробітної плати для її розрахунку, тобто відбулося усунення допущенних управлінням Пенсійного фонду, при призначенні пенсії, помилок, а не підвищення розміру пенсії відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером, з 1991 року перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та відповідно до розпорядження №837881 від 25.10.2016 позивачу була нарахована пенсія за віком.

Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 21.03.2017р. справа № 753/23030/16-а позов задоволений повністю та зобов'язано управління Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат у розмірі 87% з червня 2016 року, та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва від 04.08.2017р. № 753/23030/16-а/688825/2017 залишено без змін.

09.10.2017р. в порядку досудового вирішення спору, звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва із заявою про повернення мені утриманої суми індексації та відновлення базового місяця для нарахування індексації наростаючим підсумком з червня 2016р. на березень 2009р.

Листом 16794/14/Г-1327 від 09.11.2017р. відповідач пояснив, що відповідно до постанови суду проведено перерахунок пенсії їх урахуванням (інших виплат», що призвело до збільшення заробітної плати, яка становить з 01.06.2016 року 5668,14 грн. і сума пенсії державного службовця становить 4931,28 (87%х5668,14). До перерахунку пенсії нараховували індексацію в розмірі 396,61, але оскільки сума підвищення становить 891,47, то сума індексації у даному випадку не збільшується.

Отже, про порушення прав щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням постанов суду позивачу стало відомо з листа відповідача від 09.11.2017 р., з даним позовом вона звернулася 17.11.2017 року, тобто у межах визначеного законом процесуального строку звернення до суду.

Статтею 1 Закону України від 03 липня 1991 року «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 4 Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року (далі - Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно із пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Таким чином, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Виходячи зі змісту наведених правових норм, суд приходить до висновку, що перерахований на виконання рішень суду розмір пенсії не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішеннями суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Вищим адміністративним судом України, зокрема в ухвалах від 02.02.2016 р. (К/800/44864/15), від 08.10.2015 р. (К/800/9155/15).

За викладених обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві слід стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений нею судовий збір в дохід держави у розмірі 551 грн. 20 коп.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», постановою КМУ №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», ст. 8-11, 17-19, 41, 69-71, 94, 100, 122, 160-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії- задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Києва щодо відмови ОСОБА_2 у поверненні утриманої частини пенсії у вигляді індексації та зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком з червня 2016 року на березень 2009 року, неправомірними.

Зобов'язати Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Києва відновити базовий місяць для нарахування індексації наростаючим підсумком з червня 2016 року на березень 2009 року, повернути безпідставно утриману з червня 2016 року по вересень 2017 року включно частину пенсії у вигляді індексації у сумі 6410,91 грн., відновити нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком з жовтня 2017 року довічно, рахуючи базовим місяцем березень 2009 року.

Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Києва за рахунок бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 640 грн.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.

Суддя: Даниленко В.В.