
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/15817/17
Провадження № 2-а/643/180/18
20.04.2018 Московський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого Поліщук Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Стальмакової В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому, у рахуванням уточнень, просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб,3 звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України від 09.03.2016 № 268» та довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/29738 від 30.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку, починаючи з 1 січня 2016 року. Просить визнати поважними причини пропуску та поновити строк звернення до адміністративного суду з зазначеним позовом. Встановити судовий контроль а виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУ ПФУ в Харківській області подати в двадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду. Звернути до негайного виконання рішення, щодо стягнення різниці пенсії за минулий час з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 2006 року він є пенсіонером органів внутрішніх справ України й отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 2007 року перебуває на обліку як пенсіонер в Головному управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, Верховною радою України було унормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, відповідно до якого пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення в розмірах встановлених для поліцейських. 19 жовтня 2017 року він звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області з проханням здійснити йому перерахунок пенсії, яка призначена за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки № 100/29738 від 30.05.2017, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області та направлена до ГУ ПФУ в Харківській області». 10 листопада 2017 року він отримав лист-відповідь за № 2180/К-14 від 31.10.2017, в якому відповідач зазначив, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведена після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо не виконання перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позову відмовити, зазначивши, що Головним управлінням пенсійного фонду виконані всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Перерахунок та виплату перерахованої пенсії головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь - яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг
Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог позивача з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугою років з 2007 року.
19 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 відповідно до довідки № 100/29738 від 30.05.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області та направлена до ГУ ПФ України в Харківській області.
31жовтня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області своїм листом № 2180/К-14 від 31.10.2017 надало позивачу письмову відповідь, в якому повідомили, що перерахунку, з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», підлягають пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), на підставі довідок про грошове забезпечення , виданих ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ), держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, законодавством передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку, зміни грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.
Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції.
Водночас Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII(далі Закон №900-VIII) внесені зміни до пункту 15 поліцію» та ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Також, Законом №900-VII статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, ч.18 статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Після набуття чинності Законом № 900-VII, яким внесені зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
При цьому суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, останній стверджує про відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі наданої довідки.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Листом від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р.№45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідачем отримано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за № 100/29738 від 30.05.2017 року відповідно до рішення КМУ №988 від 11.11.2015.
Згідно приписів Порядку №45 передбачено автоматичний перерахунок пенсії всім особам, які мають право на такий перерахунок згідно наданих уповноваженими органами довідок.
Згідно ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком
В порушення вимог вказаної норми закону відповідач не здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на нього без обмеження строком, що підтверджує протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з цього питання.
Відповідно до ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до ч.1ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі «Міллер проти Австрії» від 16 грудня 1974 року, де суд встановив принцип, згідно з яким обов’язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду, окрім іншого, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
В частині звернення негайного виконання рішення, щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016, суд задовольняє частково, в частині судового контролю за виконанням рішення шляхом зобов’язання відповідача подати звіт про виконання рішення, суд відмовляє, оскільки зазначена вимога заявлена передчасно.
Враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, в цій частині суд задовольняє позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 5-9, 12, 241-246, 257-263 КАС України, суд,-
Ухвалив:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанов Кабінету міністрів України від 09.03.2016 № 268» та довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/29738 від 30.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати позивачу пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640,00 (шістсот сорок) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п.15.5 Розділу XII Перехідних положень КАС України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: 61144, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження: 61022 м. Харків Держпром 3 під’їзд 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344.
Суддя Т.В.Поліщук