Рішення № 73525927, 05.04.2018, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
638/5482/17
Номер документу
73525927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/5482/17

Провадження № 2-а/638/66/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2018 року

Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Грищенко І.О.,

за участю секретаря Самогньозд О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об"єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправно та зобов"язання вчинити певні дії,

встановив:

07 квітня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова ( далі по тексту - Шевченківського об"єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова), в якому, з урахуванням поданих доповнень до позовних вимог ( від 06.11.2017 року), просить суд визнати протиправною бездіяльність (дії) Шевченківського об"єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, яка полягає у не зарахуванні певного періоду праці в загальній трудовий стаж, у не проведенні перерахунку пенсії та виплати їй пенсії у законодавчо визначеному розмірі, зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати до її загального трудового стажу 5 (п`ять) місяців та 9 (дев`ять) днів, зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок розміру її пенсії за 2 (два) роки 6 (шість) місяців 18 (вісімнадцять) днів, без врахування виплати надбавки на жовтень місяць 2016 року в розмірі 142,46 (сто сорок дві) грн., зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести їй виплату заборгованості по пенсії щомісячно в розмірі 27,05 грн. за період з травня 2017 року по день проведення розрахунку, зобов'язати Шевченківське об"єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити їй суму недоплати до пенсії в розмірі 893,28 грн. за період з 25.02.2014 року по квітень 2017 року.

Свої вимоги позивача обґрунтовує тим, що 13.03.2017 року вона отримала від відповідача довідку за № 198998/174 про трудовий стаж, зі змісту якої вбачається, що її трудовий стаж становить 36 років 9 місяців та 6 днів. Відповідно до записів її трудової книжки, даних наказу № 175-К , трудовий стаж становить 38 років 2 місяці 7 днів ( період її праці з вересня 1975 року по жовтень 2013 року ). Вважає,що відповідачем навмисно не враховано в її загальний трудовий стаж и відповідно не проведено перерахунку пенсії за новим даними за період 1 рік та 5 місяців. Вважає, що відповідачем помила в підрахунку її стажу була допущена за період часу з 01.01.2004 року по 30.11.2007 року. Просила прийняти до уваги той факт, що за рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 13.01.2017 року , яке набрало законної сили, до її трудового стажу, з якого вираховується розмір пенсії, було зараховано період з дня встановлення інвалідності –з 25.02.2014 року по період досягнення нею пенсійного віку- 07.04.2015 року. На виконання вказаного рішення суду їй перерахували розмір пенсії за 3,5 місяці, а не за весь вказаний період, через що виникла сума недоплати в розмірі 893,28 грн, крім того їй не було доплачено за відповідним перерахунком щомісячно належним до сплати сум. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною та просить задовольнити свої вимоги в повному обсязі, зобов"язавши відповідача усунути допущені порушення її прав.

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, наведених в обґрунтування.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у задоволенні позову необхідно відмовити в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Відповідно до ч.1. ст. 205 КАС України неявка будь-якого учасника справи без поважних причин не перешкоджає розгляду справи по суті.

Заперечення представника відповідача обґрунтовано тим, що посилання позивача на довідку, яка видана 13.03.2017 року управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Харкова про те, що її страховий стаж складає 36 років 9 місяців 6 днів, зарахування до страхового стажу 1 р. 5 міс. та перерахунок пенсії на новий розмір є безпідставними. Після перевірки пенсійної справи розпорядженням від 28.03.2017 року проведено перерахунок пенсії, починаючи з дати призначення 25.02.2014 року, з урахуванням в стаж та заробіток періоду роботи за 2005 рік пропорційно сплаченим внескам. Після перерахунку страховий стаж склав 37 років 8 місяців 26 днів. Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 13.01.2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова задоволено. Зобов’язано управління зарахувати позивачу до страхового стажу, з якого вираховується розмір пенсії періоду з дня встановлення інвалідності - 25 лютого 2014 року по досягнення нею пенсійного віку - 07 квітня 2015 року. Після перерахунку страховий стаж склав 38 років 10 місяців 9 днів. Оскільки за відповідні місяці сума менша ніж мінімальна заробітна плата на відповідні роки, за липень 2004 р. зараховано 30 днів, за лютий 2005 р - 26 днів, травень 2005 р. - 28 днів, червень 2005 р. - 26 днів, серпень 2005 р. - 28 днів, серпень 2006 р. - 30 днів, січень 2007 р. - 29 днів, лютий 2007 р. - 27 днів, травень 2007 р. - 24 дні, квітень 2010р. 29 днів, серпень 2010 р.- 30 днів, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу пропорційно сплаченим внескам, оскільки страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог вищевказаного закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З 01.01.2017 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801, яким встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2017 року - 1247 грн., з 01.05.2017 року - 1312 грн. Відповідно позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2017 року, з 01.05.2017 року.

Розрахунок пенсії з 01.05.2017 р.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період роботи з 01.01.1981 р. по 31.12.1985 р., та з 01.07.2000 р. по 07.10.2013 р. і становить - 1806, 69 грн. ( 0,66890*2700,98, де 0,66890 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку, 2700, 98

- середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2013 рік).

Коефіцієнт стажу - 0, 38833 - 466 міс.

Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1, 35 - 0, 52425

Розмір пенсії за віком - 947, 16 грн. (0, 52425*1806,69)

Доплата до прожиткового мінімуму (1312,00)-364,84 грн.

Доплата за понаднормативний стаж - 75,77 грн.

Загальний розмір пенсії за віком - 1387,77 грн.

Крім того, позивач не може бути обізнаною, що у разі зарахування періодів роботи до страхового стажу її розмір пенсії буде збільшено, тому, що умови та порядок здійснення перерахунку пенсій входить виключно до компетенції органів Пенсійного фонду.

Відповідно до зазначеного, факту не зарахування до страхового стажу 1 р. 5 міс. за період з 01.04.2004 р. по 30.11.2007 р. не встановлено, управління діє в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача, тому вважають, що вимоги позивача є безпідставними та необгрунтованими.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та докази, надані сторонами провадження, вивчивши доводи заперечень відповідача, дійшов наступного.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що орган, який призначив пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Україна є соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (стаття 1 та частина перша статті 8 Основного Закону України).

Згідно зі ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до вимог ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судовим розглядом справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шевченківському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова управлінні з 25.02.2014 року та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 13.01.2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова задоволено. Зобов’язано управління зарахувати позивачу до страхового стажу, з якого вираховується розмір пенсії періоду з дня встановлення інвалідності - 25 лютого 2014 року по досягнення нею пенсійного віку - 07 квітня 2015 року.

Постанова суду була виконана у повному обсязі, розпорядженням від 28.03.2017 року. Після перерахунку страховий стаж склав 38 років 10 місяців 9 днів.

З копій матеріалів пенсійної справи № 198998/174 позивача ОСОБА_1 ( оригінал відповідачем до суду не було надано) , заведеної УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова та довідок наданих Харківським міським центром зайнятості № 2294 від 08.04.2015 та № 2295 від 08.04.2015, фактів, встановлених рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/7217/16-а ( провадження 2-а/638/67/17) від 13.01.2017 року, встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала на обліку в Харківському МЦЗ як безробітна в період з 07.10.2011 по 07.04.2015, з 11.10.2013 її було припинено виплату допомоги по безробіттю на підставі ч. 1 п. 12 ст. 31 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - у зв’язку з закінченням строку її виплати. З довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 699150 від 05.03.2014 вбачається, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 25.02.2014 року визнана інвалідом 2 групи за загальним захворюванням безстроково. 12.03.2014 року позивачем ОСОБА_1, на адресу відповідача подано заяву про призначення пенсії по інвалідності. Протоколом №1470 від 15.04.2014 року ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

08.04.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Харківського МЦЗ №2295 від 08.04.2015 року , в якій значилося, що вона перебувала на обліку як безробітна в Харківському МЦЗ з 07.10.2011 по 07.04.2015 року.

Протоколом № п/с 198998/174 від 10.04.2015 УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова було відмовлено позивачу ОСОБА_1 в перерахунку пенсії від стажу за період з 08.10.2013 по 07.04.2015, у зв’язку з відсутністю індивідуальних відомостей про застраховану особу за 2014-2015 роки.

Рішенням суду від 13.01.2017 року за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії , позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови позивачу у зарахуванні до страхового стажу, з якого вираховується розмір пенсії, періоду з дня встановлення інвалідності – 25 лютого 2014 року по досягнення нею пенсійного віку – 07 квітня 2015 року. Зобов'язано Управління зарахувати позивачу до страхового стажу, з якого вираховується розмір пенсії , періоду з дня встановлення інвалідності – 25 лютого 2014 року по досягнення нею пенсійного віку – 07 квітня 2015 року. Рішення набрало законної сили. Після перерахунку страховий стаж позивача склав 38 років 10 місяців 9 днів.

З пояснень позивача вбачається, що на виконання рішення суду, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача на 3,5 місяці, а не за повний період, що включений до її трудового стажу. Такі пояснення знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи .

З пояснень позивача та матеріалів справи ( записів трудової книжки позивача) вбачається, що позивачу не було враховано в її трудовий стаж 5 місяців та 9 днів. З наданих позивачем документів вбачається, що її трудовий стаж складає 39 років 3 місяці та 18 днів.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 статті 20 зазначеного Закону визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 зазначеної вище статті, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що відповідальність за несплату страхових внесків несе відповідний страхувальник.

Відповідно до ст. 21 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування » від 23.09.1999 № 1105-ХІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

З заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до відповідача 08.04.2015 року. Просила провести перерахунок її пенсії за 2 роки 6 місяці та 18 днів. Відповідачем такий перерахунок пенсії зроблено не було, мотивація відмови не узгоджується з нормами діючого законодавства.

За таких обставин , суд вважає вимоги позивача в частині зобов'язаня відповідача провести перерахунок розміру її пенсії за вказаний період підлягають задоволенню.

З наданих до матеріалів справи довідок про розмір нарахованої та виплаченої позивачу пенсії ( а.с. 107, 108, 109, 110) та фактично отриманої пенсії позивачем, що підтверджено даними квитанцій ( а.с. 105, 106) , вбачається, що наявна недоплата в період часу з березня 2014 року по квітень 2015 року в розмірі 893,28 грн.

З пояснень позивача та наданих письмових доказів вбачається, що за період з травня 2017 року по дійсний час позивачу також не доплачено до пенсії щомісячно 27,05 грн.

В запереченнях відповідача на позовні вимоги позивача щодо вказаних обставин не надано пояснень.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що знайшов своє підтвердження факт наявності протиправної бездіяльності відповідача щодо не неналежного розгляду заяв позивача про проведення перерахунку пенсії. Викладене нею залишено поза увагою спеціалістів.

Представник відповідача, не визнавши позовні вимоги позивача, не надав до суду доказів щодо правомірності дій відповідача .

Таким чином, вимоги позивача знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи та підлягають задоволенню.

Відповідач, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Відповідно до статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати , які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За розгляд адміністративного позову позивач не сплатив судовий збір , тому що звільнений від сплати судового збору як інвалід 11 групи.

Питання щодо розподілу судових витрат не вирішується, тому що судовий збір необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 6, 19, 21, 22, 46, 58, 64, 68, 126, 130 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 10, 14, 76, 77, 139, 242-246 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність (дії) Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова , яка полягає у не зарахуванні певного періоду праці в загальній трудовий стаж, у не проведенні перерахунку пенсії та виплати пенсії у законодавчо визначеному розмірі ОСОБА_1.

Зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1 5 ( п`ять) місяців та 9 (дев`ять ) днів.

Зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за 2 (два) роки 6 (шість) місяців 18 (вісімнадцять) днів , без врахування виплати надбавки на жовтень місяць 2016 року в розмірі 142,46 ( сто сорок дві ) грн.

Зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести ОСОБА_1 виплату заборгованості по пенсії щомісячно в розмірі 27,05 ( двадцять сім) грн. за період з травня 2017 року по день проведення розрахунку.

Зобов'язати Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 суму недоплати до пенсії в розмірі 893,28 ( вісімсот дев"яноста три) грн. за період з 25.02.2014 року по квітень 2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня отримання копії судового рішення апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.

Суддя : І.О.Грищенко