Постанова № 73523536, 18.04.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
805/153/18-а
Номер документу
73523536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2018 року справа №805/153/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Гайдара А.В., секретарі судового засідання Чернявської К.Г., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року у справі № 805/153/18-а (головуючий І інстанції Бабаша Г.П.), яке складене в повному обсязі 13 лютого 2018 року у м.Слов’янську, за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області про зобов’язання призначити та виплачувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по-тексту позивач, апелянт) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області (далі по-тексту відповідач) в якій просив суд зобов`язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком з 24.05.2017 року у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач громадянин України, трудовий стаж складає 34 роки, на даний час непрацюючий. 01 вересня 1999 року позивач виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, де був прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. Пенсія позивачу не призначалась, пенсійних виплат він не отримує. 24.05.2017 року представники позивача звернулися до Пенсійного фонду України з заявою, в якій просили Пенсійний фонд розглянути заяву по суті та направити її за належністю.

Пенсійний фонд України листом від 13.06.2017 року №666/Л-11 скерував заяву про призначення пенсії позивачу з доданими документами, необхідними для призначення пенсії вказавши, що управлінням визначеним для розгляду заяви позивача про призначення пенсії є ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області. 21 серпня 2017 року представниками позивача, було подано безпосередньо до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області заяву про призначення пенсії. Заява позивача була прийнята разом із усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчення копій. Листом від 27.06.2017 року №7472/08 позивачем було отримано відмову відповідача. ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області від 07.09.2017 року позивачу вдруге відмовило, вказавши, що до заяви додані не всі необхідні документи.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 про зобов’язання призначити та виплачувати пенсію було відмовлено.

Судове рішення першої інстанції обґрунтоване тим, що відповідач не мав можливості розглянути по суті подану заяву та прийняти законне та обґрунтоване рішення. А саме, питання щодо призначення пенсії ОСОБА_2 не може бути розглянуто без надання ним (або уповноваженим представником) заяви про призначення пенсії у відповідності до зразка встановленого додатком №2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та документа, що посвідчує особу.

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду скасувати та прийняти нове, задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги було зазначене те, що представником позивача було надано до пенсійного фонду усі завірені належним чином документи, які потрібні для призначення пенсії.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначив, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону №1058 та необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак відповідач не приймав рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії. ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області представниками помилково визначено як відмову у призначені пенсії.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу. Просила суд залишити апеляційну скаргу без задоволення а рішення суду першої інстанції без змін.

Позивач у судове засідання не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання. При таких обставинах суд розглянув справу у відсутність особи, яка не з’явилась.

Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов до наступного.

Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 24 травня 2017 року до Пенсійного фонду України звернувся ОСОБА_4 з апостильованою заявою ОСОБА_2, підписаною 30.03.2017 року про призначення пенсії та доданими до неї додатками для визначення пенсійного органу, уповноваженого розглянути цю заяву.

Згідно листа Пенсійного фонду України від 13.06.2017 року вказану заяву було скеровано до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м.Дружківка Донецької області, оскільки до виїзду на постійне місце проживання до Ізраїлю ОСОБА_2 проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1.

27 червня 2017 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківці надано відповідь щодо відсутності законодавчих підстав для розгляду заяви про призначення пенсії позивачу. При цьому відповідач послався на те, що надана у пакеті документів форма заяви не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій.

29 серпня 2017 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області засобами поштового зв’язку отримано особисту посвідчену заяву позивача про призначення пенсії з додатками: копія ІПН, копія диплому, копія трудової книжки, копія посвідчення особи.

З відповіді ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка від 07.09.2017 року вбачається, що ним знову відмовлено у розгляді заяві ОСОБА_2 оскільки форма заяви не відповідає вимогам діючого законодавства (відсутній другий аркуш) та до заяви додані не всі документи, необхідні для призначення пенсії. Також відповідач послався на те, що управління не здійснює обслуговування та не веде облік пенсіонерів ОСОБА_3 ПФУ в Кіровському та Червоногвардійському районах м. Макіївки.

З огляду на отриману відповідь, представник позивача звернувся до відповідача додатково з необхідними документами, а саме: трудовою книжкою позивача, його ІПН та ізраїльським посвідченням особи. Вказане підтверджується штампом вхідної кореспонденції на заяві представника від 14.11.2017 року.

12 грудня 2017 року відповідачем надано відповідь, що питання про призначення пенсії ОСОБА_2 буде розглянуто після надання заяви встановленого зразка та документа про місце проживання у м.Дружківці. Також відповідачем зазначено,що відповідно до пункту 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії подаються документи про місце проживання (реєстрації) особи, а у пункті 2.22 Порядку вказано, що за документ, що засвідчує місце проживання особи приймаються паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації). Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання. Відповідачем також повідомлено, що пункт 2.9 Порядку передбачає, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.

Спірним по справі є питання відмови позивачу у призначенні пенсії у зв’язку з недотримання ним порядку подання документів.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.

Визначене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058), яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до п.1 та п.4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб – члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких наданіі Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.

Згідно п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №221-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сум`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління пенсійного фонду України у районі, місті, а також у місті та районі , що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до пунктів 1.6 та 1.7 Порядку звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-якій час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Пунктом 2.23 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що документи необхідні для призначення пенсії, можуть бути поданім як в оригіналах, та і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

За приписами пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Дійсно, в додатку 2 до вищенаведеного Порядку затверджено форму заяви про призначення пенсії, яка складається з двох аркушів. З дослідженого в судовому засіданні оригіналу заяви ОСОБА_2, наданого відповідачем, вбачається, що вона складена на одному аркуші, зворотній бік заяви відсутній. Тобто заява, яка надавалася представниками позивача для призначення йому пенсії, не відповідала визначеній законодавством формі. При цьому відповідач, надаючи відповідь на звернення позивача, наголошував на її невідповідності вимогам Порядку.

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.9 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про місце проживання (реєстрації) особи; особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії) повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Згідно пункту 2.22 Порядку за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства надають також копію посвідки на постійне проживання.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492 документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що представниками позивача до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Дружківка Донецької області не було надано належного посвідчення особи у розумінні наведеної норми. Посвідчення особи, яке видано Державо Ізраїль, не підтверджує громадянство України у розумінні Закону України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492.

Копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон, яка надана до адміністративного позову, містить дані про те, що строк дії паспорту закінчився 11.01.2009 року та будь-які відомості про продовження терміну його дії відсутні.

Як було встановлено судом першої інстанції та не заперечувалось представником позивача під час розгляду справи у суді першої інстанції, на теперішній час паспорт поданий на продовження терміну дії.

При цьому, фактичне місце проживання ОСОБА_2 Ізраїль, м.Хайфа, вул. Рав Ієгуда Анасі, 6. кв. 802.

Пунктом 4.2. Порядку встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, який дійшов висновку, що при наявності виявлених Пенсійним органом недоліків заяви про призначення пенсії та відсутність всіх необхідних додатків, відповідач не мав можливості розглянути по суті подану заяву та прийняти рішення по сіті призначення пенсії.

Статтею ст.316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Повний текст постанови складений 20 квітня 2018 року.

Керуючись статями 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/153/18-а – залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/153/18-а – залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк – до 5 днів.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття року та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст.328 КАС України.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді І.В. Сіваченко

ОСОБА_5