ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
___________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" червня 2007 р.
Справа № 30/16-07-374
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Тофана В.М.,
суддів: Журавльова О.О., Михайлова М.В.
при секретарі судового засідання Бритавській Ю.С.
за участю представників сторін:
Від позивача: не з’явився, належним чином повідомлений
Від відповідача 1: не з’явився, належним чином повідомлений
Від відповідача 2: не з’явився, належним чином повідомлений,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості”
на рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2007р.
по справі № 30/16-07-374
за позовом Закритого акціонерного товариства „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш”, м. Одеса
до: 1. Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості”
2. Виконавчого комітету Одеської міської ради
про зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Сторони належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать розписки представників сторін, які були присутні у судовому засіданні 22.05.2007 р., і поштові повідомлення.
У січні 2007 р. Закрите акціонерне товариство „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” (далі - Позивач) звернувся у місцевий господарський суд з позовом до Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості” (далі – Відповідач-1) про зобов’язання останнього провести технічну інвентаризацію зовнішніх кабельних мереж, розташованих за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), зобов’язати відповідача скласти та видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” технічний паспорт на ці зовнішні кабельні мережі за вказаною адресою, а також зобов’язати відповідача видати ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” свідоцтво про право власності на ці ж зовнішні кабельні мережі. При цьому ЗАТ „ОБФ „Будпресмаш” обґрунтовує позов тим, що відповідач в порушення чинного законодавства відмовив йому у здійсненні вказаних дій щодо зазначеного майна.
Відзив на позов у матеріалах справи відсутній.
Рішенням місцевого господарського суду від 16.04.2007 р. позовні вимоги задоволені у повному обсязі: Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості” зобов’язано:
- провести технічну інвентаризацію зовнішніх кабельних мереж , розташованих за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки);
- скласти та видати Закритому акціонерному товариству „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” технічний паспорт на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки);
- зареєструвати за Закритим акціонерним товариством „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” право власності на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки );
- видати Закритому акціонерному товариству „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” свідоцтво про право власності на зовнішні кабельні мережі, розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки) та стягнуті витрати по сплаті держмита у сумі 85 грн. держмита та 118 грн. витрат на ІТЗ судового процесу, з огляду на обґрунтованість позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить зазначене рішення суду скасувати і прийняти нове рішення, яким у позові відмовити, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, оскільки, як вважає Апелянт, зовнішні кабельні мережі, по яким йде спір щодо проведення їх технічної інвентаризації, не відносяться до нерухомого майна.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач вважає її необгрунтованою, оскільки вона не відповідає фактичним обставинам справи і чинному законодавству.
Ухвалою суду апеляційної інстанції другим відповідачем по справі залучено виконавчий комітет Одеської міської ради.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін у судовому засіданні 22.05.2007 р., перевіривши юридичну оцінку судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Наказом Міністерства станко-будівельної та інструментальної промисловості СРСР № 55 від 12.03.1991р. „Про організацію у м. Одесі будівельно фірми „Будпресмаш”, було створено з 01.04.1991р. у м. Одесі будівельну фірму „Будпресмаш”.
Відповідно до Протоколу технічної наради по частковій участі у будівництві інженерних мереж на 6 км Овідіопольскої дороги від 18.03.1993р., ТУ №13\1-1311 від 19.03.1991р. та ТУ №П-156\102 від 25.02.1993р., виданих Одеським підприємством електричних мереж, Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” з кабелю, наданого ВО ім. Січневого повстання, протягом 1991-1994років здійснила роботи з прокладення кабельних мереж від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги (нині - 4-й Аеропортовський пров.). Кабельні мережі були прокладені до виробничої бази Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” загальною довжиною 4737 метрів ( у дві нитки) і взяті на баланс цього підприємства .
Згідно Указу Президента України №827\94 від 30.12.1994р. „Про заходи щодо прискорення процесу малої приватизації в Україні” та Наказу регіонального відділення Фонду державного майна України від 27.10.1995р., Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” реорганізована у закрите акціонерне товариство (ЗАТ) „Одеська будівельна фірма „Будпресмаш” та є її правонаступником.
27 жовтня 1995р. між Регіональним відділення Фонду державного майна України (Продавець) та товариством покупців Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” (Покупець) був укладений Договір купівлі-продажу державного майна за конкурсом, згідно якого Продавець зобов’язався передати у власність Покупця державне майно цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Стовбова, 17, а Покупець зобов’язується прийняти майно і сплатити за нього ціну відповідно до умов договору. Згідно акту приймання-передачі проданого майна від 22.11.1995р. державне майно цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” передано покупцю після повної оплати його вартості. 22 листопада 1995р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Одеській області Покупцю видано Свідоцтво про право власності на придбане майно. Позивач є правонаступником Одеської будівельної фірми „Будпресмаш” згідно Статуту ЗАТ „ОБФ „Будпресмаш”.
Згідно переліку нерухомого майна, яке приватизоване у складі цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, який є Додатком до листа №1\3565 від 06.08.2004р. Регіонального відділення Фонду держмайна України по Одеській області, до складу нерухомого майна входять зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги.
Відповідно до ч.1 ст.3 , ч.1 ст.4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, право власності на нерухоме майно юридичних осіб, що знаходяться на території України, підлягає обов’язковій державній реєстрації. З метою реєстрації права власності на нерухоме майно - зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул..6-км Овідіопольської дороги позивач звернувся до ОМБТІ та РОН, але отримав відмову. Відмовляючи ОМБИТІ та РОН повідомило, що згідно з Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (п.1.6.) реєстрації підлягають права власності тільки на об’єкти нерухомості, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених БТІ, яке проводить реєстрацію права власності. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов’язані фундаментом з землею.
Таку відмову позивач вважає необґрунтованою та безпідставною і такою, що порушує його права та охоронювані законом інтереси, посилаючись на те, що зовнішні кабельні мережі не є тимчасовими спорудами, які не пов’язані із землею.
Тому позивач вимушений був звернутись з таким позовом до господарського суду для захисту своїх прав і охоронюваних законом інтересів.
Згідно ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За умовами ст. 48 Закону України „Про власність” власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач по справі не оскаржує право власності позивача - ЗАТ ОБФ „Будпресмаш” - на зовнішні кабельні мережі , розташовані за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський пров, №3 від ПС –Застава ІІ до РП з ТП 4227 загальною довжиною 4737 метрів (протягнутих у дві нитки), що виникло на підставі Договору купівлі-продажу державного майна за конкурсом від 27 жовтня 1995р., укладеного між Регіональним відділення Фонду державного майна України та товариством покупців Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, правонаступником якої є позивач.
Як було зазначено вище, згідно додатку до листа №1\3565 від 06.08.2004р. Регіонального відділення ФДМУ по Одеській області, в якому зазначений перелік нерухомого майна цілісного майнового комплексу Одеської будівельної фірми „Будпресмаш”, до складу нерухомого майна останньої входять зовнішні кабельні мережі за адресою: м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, №3 від ПС –Застава ІІ до власної бази на вул. 6-км Овідіопольської дороги (а.с. 24-26).
Листом від 22.03.2007р. №г\1771 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області повідомило, що при визначенні переліку об’єктів нерухомого майна увійшли і зовнішні кабельні мережі за вказаною адресою. При цьому Регіональне відділення керувалося наказом ФДМУ від 24.05.2002р. № 906 „Про затвердження Порядку підтвердження права власності на нерухоме майно”, Порядком „Про визначення вартості відтворення чи заміщення земельних поліпшень – будинків, будівель та споруд малоповерхового житлового будівництва”, затвердженим наказом Фонду державного майна України та Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.12.2004р. №2929\227 та зареєстрованого в Мінюсті України 18.01.2005р. за №54\10334 і Додатком до цього Порядку, яким є Збірник укрупнених показників вартості відтворення функціональних об’єктів-аналогів для оцінки малоповерхових будинків, будівель та споруд. Відповідно до цього Порядку та Збірника зовнішні кабельні мережі, що пов’язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт, вважаються спорудами (інженерним обладнанням електропостачання для забезпечення діяльності основного нерухомого майна –мережами кабельно - проводовими) та підлягають реєстрації як об’єкти нерухомого майна –споруди.
Крім того, згідно Наказу Держнаглядохоронпраці від 06.10.1997р. №257 „Про затвердження Правил безпечної експлуатації електроустановок” кабельні мережі є лініями електропередавання, виконаними одним чи декількома кабелями, прокладеними безпосередньо у землі, кабельних каналах, трубах, на кабельних конструкціях, а також у воді чи відкрито. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004р. №1442 „Про затвердження Національного стандарту №2 „Оцінка нерухомого майна” лінії електропередачі відносяться до передавальних пристроїв –земельних поліпшень, створених для виконання спеціальних функцій з передачі енергії, речовини, сигналу, інформації тощо будь-якого походження та виду на відстань.
Відповідно зі статтею 181 Цивільного кодексу (ЦК) України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Крім того, визначення кабельних мереж як нерухомого майна (споруд) викладені в Законах України „Про іпотеку”, „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, „Про оподаткування прибутку підприємств”, а також у постанові Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 р. № 1440 „Про затвердження Національного стандарту № 1 „Загальні засади оцінки майна і майнових прав”, в наказі Міністерства юстиції України від 09.06.1999 р. № 31.5 „Про внесення змін і доповнень до нормативно-правових актів Міністерства та про затвердження Положення про Єдиний реєстр заборони відчудження об’єктів нерухомого майна”, відповідно до яких до споруд відносяться електричні мережі –об’єкти нерухомого майна, що розташовані на земельній ділянці і невід’ємно пов’язані з нею, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення на які правомірно послався суд в оскарженому рішенні. Ці споруди як об’єкти нерухомості відмінні від будівель.
На підставі зазначеного вище можна зробити висновок, що споруди, у тому числі і зовнішні кабельні мережі, є нерухомим майном.
Відповідно до п.1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України №7\5 від 07.02.2002р.(із змінами та доповненнями) державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв’язку з виникненням , існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об’єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулась до БТІ (п.1.4. Тимчасового положення).
Відповідно до ст.2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень –єдина державна інформаційна система , яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб’єктів речових прав, технічні характеристики об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об’єктів нерухомого майна. Відповідно до п.4 ст.5 цього ж Закону державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна.
Згідно п.3.1 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001р. №127, зареєстрованої в Мінюсті України 10.07.2001р. за №582\5773 (із змінами та доповненнями) технічній інвентаризації підлягають об’єкти всіх форм власності, розташовані на земельних ділянках, незалежно від того, побудовані вони за відповідно оформленими документами чи самовільно: будинки, включаючи прибудови та надбудови, громадські чи виробничі будинки, господарські будівлі та споруди.
За таких обставин, позивач правомірно звернувся з позовом до ОМБТІ та РОН, яке має здійснювати реєстрацію права власності на об’єкти нерухомості, у тому числі споруди, розташовані у межах м. Одеси.
За результатами технічної інвентаризації складається технічний паспорт об’єкту.
Відповідно до розпорядження Одеського міського голови від 21.01.2003р. за №059-01р „Про оформлення свідоцтв про право власності на об’єкти нерухомого майна” оформлення та видачу свідоцтв про право власності на об’єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб у м. Одесі, доручено виконавчому комітету Одеської міської ради в особі юридичного відділу і Одеському МБТІ та РОН, а підготовку цих свідоцтв здійснюють останні, з їх підписанням першим заступником міського голови. Тому виконком Одеської міської ради ухвалою суду апеляційної інстанції був залучений другим відповідачем по цій справі.
Відповідно до ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Згідно ч.2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
За таких обставин оскаржене рішення суду відповідає фактичним обставинам справи і чинному законодавству, в зв’язку з чим відсутні підстави для його скасування.
Але свідоцтво про право власності на зовнішні кабельні мережі, по яким йде спір, повинно видати позивачу згідно вказаному розпорядженню Одеського міського голови виконавчий комітет Одеської міської ради, а тому у п. 5 (п’ятому) резолютивної частини рішення суду першого відповідача слід замінити на другого відповідача, залученого судом апеляційної інстанції.
Судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу незалежно від залучення другого відповідача слід покласти на відповідача - 1.
Враховуючи викладене і керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України,
апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості” на рішення господарського суду Одеської області від 16 квітня 2007 р. по справі № 30/16-07-374 залишити без задоволення.
У пункті 5 (п’ятому) резолютивної частини зазначеного рішення суду слова: Комунальне підприємство „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості” (м. Одеса, вул. Троїцька, 25, код 03350290) замінити на: Виконавчий комітет Одеської міської ради (м. Одеса, пл. Думська, 1).
В решті зазначене рішення суду залишити без змін.
Видачу наказу доручити господарському суду Одеської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя: В.М. Тофан
Судді: О.О.Журавльов
М.В. Михайлов