Рішення № 73516792, 20.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
823/734/18
Номер документу
73516792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року справа № 823/734/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (18001, АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просить:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 670 - з 31.12.2015, № 707 – з 29.12.2016, № 520 – з 29.09.2017 та у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45;

- зобов’язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії на підставі наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 670 - з 31.12.2015, № 707 – з 29.12.2016, № 520 – з 29.09.2017 та у відповідності до ч.3 ст.52 та ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також виплатити без обмеження будь-яким строком різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 31.12.2015 до моменту проведення перерахунку, з подальшою виплатою пенсії (з урахуванням здійсненого перерахунку).

Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером МНС України по інвалідності. Відповідач безпідставно не здійснив йому перерахунок та виплату різниці пенсії у відповідності до ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а також Порядку проведення перерахунку пенсій затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, що спонукало останнього звернутись з відповідним позовом до суду.

Суд прийняв позовну заяву та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб (у письмовому провадженні).

В подальшому, ухвалою від 09.03.2017, внаслідок задоволення клопотання представника відповідача, розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 29.03.2018 о 14год. 30хв.

В судовому засіданні 29.03.2018 позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача відзив на позовну заяву не надала, проте, в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, як таких, що є безпідставними та необґрунтованими.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МНС України по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЗ № 623131 від 09.10.2013.

Як пенсіонер МНС України ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області і отримує пенсію по інвалідності, що призначена відповідно до ст.ст.12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

22.09.2017 позивач звернувся до Управління ДСНС України в Черкаській області із заявою про надання письмової відповіді щодо того чи змінилось грошове забезпечення осіб, які проходять службу в органах МНС, а також щодо того, який розмір грошового забезпечення на даний час.

Листом від 25.10.2017 № 983 Уманський районний відділ Управління ДСНС України в Черкаській області повідомив ОСОБА_1, що з моменту його звільнення (15.04.2013, наказ ТУ МНС № 54) і по теперішній час посадовий оклад, оклад за звання, відсоток за вислугу років, відсоткова надбавка за особливо-важкі завдання, відсоткова надбавка за ризик начальника караулу – не змінювались. Натомість повідомлено, що наказами № 670 від 31.12.2015, № 707 від 29.12.2016 та № 520 від 29.09.2017 було збільшено нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу за рахунок збільшення щомісячної премії (для кожного індивідуально).

23.11.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заяво про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ГУ ПФУ в Черкаській області, розглянувши звернення позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 06.12.2017 за № 1360/С-10 повідомило, що на даний час відсутні підстави для перерахунку його пенсії, оскільки чинним законодавством України не передбачено проведення такого перерахунку у зв’язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, зокрема – про збільшення розміру щомісячної премії. Також зазначено, що перерахунок пенсії позивача буде проведено в разі прийняття Урядом відповідного рішення.

Вважаючи вищевказану відмову протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб’єкта владних повноважень.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (у подальшому – Закон № 2262-ХІІ).

Матеріалами справи встановлено, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а отже позивач підпадає під дію даного закону.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774, починаючи з 01 січня 2017 року внесено зміни в ч.4. ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 в (у подальшому – Порядок № 45).

Відповідно до п.2 Порядку № 45, пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення працівників, зокрема працівників ДСНС.

В позовній заяві міститься лист Уманського районного відділу Управління ДСНС України в Черкаській області від 25.10.2017 № 983, яким ОСОБА_1 було повідомлено, що з моменту його звільнення (15.04.2013, наказ ТУ МНС № 54) і по теперішній час посадовий оклад, оклад за звання, відсоток за вислугу років, відсоткова надбавка за особливо-важкі завдання, відсоткова надбавка за ризик начальника караулу – не змінювались. Натомість зазначено, що наказами № 670 від 31.12.2015, № 707 від 29.12.2016 та № 520 від 29.09.2017 було збільшено нарахування грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу за рахунок збільшення щомісячної премії (для кожного індивідуально).

Суд наголошує, що позивачем ні в позовній заяві ні в ході розгляду справи не вказано жодної підстави та не здійснено посилання на рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення, яким би було внесено зміни до видів грошового забезпечення працівників органів ДСНС.

Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, що станом на час звернення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії не було прийнято жодного рішення відповідним суб'єктом владних повноважень про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення працівників органів ДСНС, а тому на думку суду вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії є безпідставними, в зв’язку з чим задоволенню не підлягають.

Посилання ОСОБА_1 на накази відповідача, якими підвищено грошове забезпечення рядового і начальницького складу органів ДСНС в області за рахунок збільшення розміру щомісячної премії, як на підставу перерахунку його пенсії не беруться судом до уваги, оскільки чинним законодавством України не передбачено проведення такого перерахунку у зв’язку з виданням будь-яким не нормотворчим органом власних наказів, зокрема – про збільшення розміру щомісячної премії.

Суд, натомість наголошує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (яка була прийнята вже після звернення позивача з відповідними позовом до суду) зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахування, розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років з відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату, відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до вимог ч.2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, перерахунок та виплата підвищення до пенсії проводиться з 01 січня 2018 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст.90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань