
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"18" квітня 2018 р. № 820/1909/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Попова А.О.
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль" (61007, м. Харків, проспект Індустріальний, 10-К, код ЄДРПОУ 30750980) до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Бекетова, 1) Головного управління державної казначейської служби по Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) про про стягнення пені ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. стягнути з Державного бюджету України в особі ГУ ДКСУ у Харківській області пеню з суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 58415,32 грн., на користь ТОВ НВО «Вертікаль».
2. стягнути з Державного бюджету України в особі ГУ ДКСУ у Харківській області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у судовому порядку підтвердив право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, проте, відповідні суми йому не було сплачено.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в судове засідання з'явився, та не заперечував факту, що спірне ПДВ позивачу в визначений строк, не відшкодоване, але не погоджувався з розміром пені, визначеної позивачем.
Представник відповідача - Головного управління державної казначейської служби по Харківській області, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Судом встановлено, що за результатами перевірки фахівцями ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ НВО «Вертікаль» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2010 р. за результатом якої встановлено, що в порушення вимог п. 1.8. ст. 1, пп. 7.4.1 п 7.4. ст 7 та пп. 7.7.10. п. 7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», зменшено відповідне податковому кредиту бюджетне відшкодування по податку на додану вартість на суму 927 939,00 грн.
На підставі висновків перевірки ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова було прийнято податкове повідомлення рішення від 21.03.2010 року №0000120700, яким позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 927 939 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2011 року у справі № 2а-3886/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2011 р. та ухвалою ВАС України від 18.12.2012 р. позов TOB НВО «Вертікаль» до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова про скасування податкового - повідомлення рішення було задоволено та скасовано податкове повідомлення - рішення №0000120700 від 21.03.2010 р.
Крім того, за результатами позапланову виїзну документальної перевірки позивача, фахівцями ДПІ у Червонозаводському районі м.Харкова з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за лютий - листопад 2010 р. було прийняті податкове повідомлення рішення від 07.12.2010 року №0000320700/1, якими позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 42 507,00 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль" оскаржило зазначені податкові повідомлення - рішення у судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2011 року у справі № 2а-252/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 р. та ухвалою ВАС України від 11.07.2012 позов TOB НВО «Вертікаль» до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова про скасування податкових - повідомлень рішень було задоволено та скасовано податкове повідомлення - рішення від 07.12.2010 року №0000320700/1.
Судом встановлено, що 06.06.2017 р. позивачем було подано через канцелярію Головного управління ДФС у Харківській області запит із проханням підтвердити заборгованість державного бюджету України перед TOB НВО «Вертікаль» відшкодування ПДВ у розмірі 970 446,00 грн.
Головне управління ДФС у Харківській області листом від 04.07.2017 у відповідь на запит позивача повідомило, що станом на поточну дату (04.07.2017) залишок невідшкодованого ПДВ за справами № 2а-252/11/2070 та № 2а-3886/11/2070 складає 970 446 грн.
Відповідно до п. 200.10, п. 200.11, п. 200.12, п. 200.13, п. 200.15 ст. 200 ПК України ( в редакції, чинній на момент підтвердження позивачем права на бюджетне відшкодування) протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до ст. 254 КАС України (в редакції чинній на момент проголошення вищевказаних судових рішень) постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 200.23 ст. 200 ПК України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, що викладена в Постанові від 3 червня 2014 року у справі №21-131а14 неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу ДКУ висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашений у зв’язку із цим заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляють платника податку права пред’явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Згідно з п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п.14.1.162. п.14.1 ст.14 ПК України).
Отже, після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) нараховується пеня без урахування строків давності (1095 днів), визначених п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України.
Таким чином, на пункт 200.23 Податкового кодексу України не поширюються положення ст. 102 Податкового кодексу України.
Також судом встановлено, що 10.07.2017 року позивач - ТОВ HBO «Вертікаль» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби у Харківській області пені з суми бюджетного відшкодування ПДВ в загальному розмірі 906621,76 грн., за період з 04.01.2012 р. по 10.07.2017 р.
За результатами розгляду вказаної позовної заяви, Харківським окружним адміністративним судом по справі № 820/2892/17 було винесено Постанову від 08.08.2017 року, якою було стягнуто з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково - виробничого об'єднання "Вертикаль" (код ЄДРПОУ30750980) пеню з суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 906621,76 грн. (дев'ятсот шість тисяч шістсот двадцять одна гривня 76 копійок.
05.11.2017р. ТОВ НВО «Вертікаль» звернулося до Харківського адміністративного суду з позовом про стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби у Харківській області пені з суми бюджетного відшкодування ПДВ в загальному розмірі 46948,33 грн., за період з 11.07.2017р. по 05.11.2017р. Рішенням по справі №820/5533/17 від 20.12.2017 року Харківським окружним адміністративним судом вказаний позов було задоволено в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що податковим органом було отримано копію ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 р. по справі № 2а-252/11/2070 22.12.2011р.
Отже, після вказаного факту протягом 5 днів контролюючий податковий орган повинен був подати висновок про бюджетне відшкодування до казначейського органу, а казначейський орган протягом 5 операційних днів перерахувати кошти платнику податків.
Останній день бюджетного відшкодування - 03.01.2012 р.
Розрахунок пені здійснюється за формулою - 42 507,00 х ОС НБУ% х 120% х дні прострочення / 365.
Розмір пені становить:
07.11.2017 - 14.12.2017: 42507,00*13,5%* 120%*38/365= 42 507*0.135*1,2*38/365=716,90 грн., 15.12.2017 - 25.01.2018: 42507,00*14,5%* 120%*42/365= 42 507*0.145*1,2*42/365=851,03 грн.,
26.01.2018 - 01.03.2018: 42507,00*16%* 120%*34/365= 42 507*0,16*1,2*34/365=760,20 грн.,
02.03.2018 - 12.03.2018: 42507,00*17%* 120%*11/365=42 507*0,17*1,2*11/365=261,33 грн.
Загальна сума пені становить по бюджетному відшкодуванню за рішенням № 2а-252/11/2070 складає 1872,56 грн.
Крім того, судом встановлено, що податковий орган отримав копію ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2011 по справі № 2а-3886/11/2070 23.12.2011 р., отже, після вказаного факту протягом 5 днів останній повинен був подати висновок про бюджетне відшкодування до казначейського органу, а казначейський орган протягом 5 операційних днів перерахувати кошти платнику податків.
Останній день бюджетного відшкодування - 04.01.2012 р.
Розмір пені становить:
07.11.2017 - 14.12.2017: 927 939,00*13,5%*120%*38/365=927 939,00 *0,135*l,2*38/365=45650,39 грн.;
15.12.2017-25.01.2018: 927 939,00*14,5%*120%*42/365=927 939,00 *0,145*l,2*42/365=18579,11 грн.;
26.01.2018-01.03.2018: 927 939,00*16%*120%*34/365=927 939,00 *0,16*l,2*34/365=16596,12 грн.;
02.03.2018-12.03.2018: 927 939,00*17%*120%*11/365=927 939,00*0,17*1,2*11/365=5717,14 грн.
Загальна сума пені становить по бюджетному відшкодуванню за рішенням № 2а-3886/11/2070 становить 56542,76 грн.
Таким чином, загальна сума пені по бюджетному відшкодуванню за рішеннями
№ 2а-3886/11/2070 та № 2а-252/11/2070 становить 58415,32 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль" (61007, м. Харків, проспект Індустріальний, 10-К, код ЄДРПОУ 30750980) до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Бекетова, 1), Головного управління державної казначейської служби по Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) про стягнення пені – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління державної казначейської служби у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль" (61007, м. Харків, проспект Індустріальний, 10-К, код ЄДРПОУ 30750980)пеню з суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 58415 (п'ятдесят вісім тисяч чотириста п'ятнадцять) грн. 32 коп.
Стягнути з Головного управління державної казначейської служби у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче об'єднання "Вертікаль" (61007, м. Харків, проспект Індустріальний, 10-К, код ЄДРПОУ 30750980) сплачений судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20 квітня 2018 року.
Суддя Спірідонов М.О.