Ухвала суду № 73514597, 20.04.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
824/356/18-а
Номер документу
73514597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

20 квітня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/356/18-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Заставнівської районної парторганізації політичної партії «Громадсько-політичний рух ОСОБА_1 «Справедливість», ОСОБА_2 до Заставнівської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій, визнання протиправною та нечинною постанови, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові Заставнівської районної парторганізації політичної партії «Громадсько-політичний рух ОСОБА_1 «Справедливість» (далі – позивач 1), ОСОБА_3 (далі – позивач 2) просять:

- визнати Заставнівську міську виборчу комісію неправомочною та нелегітимною, а її діяльність з моменту її створенні такою, що не відповідає вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу;

- визнати протиправним та скасувати рішення Заставнівської міської виборчої комісії № 2 від 05.04.2018 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області, які відбудуться 29.04.2018 року.

Перевіривши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без розгляду в частині позовних вимог, з таких підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Суд дослідивши матеріали адміністративного позову та додані до нього документи, встановив наступне.

Згідно ч. 7 ст. 95 Закону України "Про місцеві вибори" строк судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосується виборчого процесу, встановлюється Кодексом адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ встановлені статтею 270 КАС України.

Відповідно до статті 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.

Суд зазначає, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.

Встановлення строків звернення до суду законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій щодо захисту своїх прав, свобод та інтересів.

Інститут строків звернення до суду в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Частиною 2 ст. 6 КАС України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 року №3477-ІV визначено, що суди при розгляді справ застосовують практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду за своєю суттю не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і шляхом встановлення строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Крім цього, згідно правової позиції Конституційного Суду України, наведеної у рішенні від 13.12.2011 року №17-рп/2011, наявність законодавчо встановленого строку на звернення до суду не слід розглядати як обмеження права на судовий захист - законодавець в такий спосіб лише встановлює часові межі реалізації такого права.

Як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи, в одній із позовних вимог в адміністративному позові позивач просить суд визнати протиправним та скасування Рішення Заставнівської міської виборчої комісії №2 від 05.04.2018 року "Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області, які відбудуться 29 квітня 2018 року".

Отже, строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним та скасування вказаного вище Рішення Заставнівської міської виборчої комісії №2 від 05.04.2018 року відраховується з 06.04.2018 року, і позивач повинен був звернутися до суду не пізніше 10.04.2018 року.

Натомість, позов подано до суду 20.04.2018 року, тобто після закінчення строку, встановленого ч. 6 ст. 273 КАС України.

Частиною 5 ст. 270 КАС України визначено, що строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

При цьому, суд зазначає, що строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.

З урахуванням зазначених обставин, суд дійшов висновку про залишення без розгляду позовних вимог у частині визнати протиправним та скасувати рішення Заставнівської міської виборчої комісії № 2 від 05.04.2018 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області які відбудуться 29.04.2018 року.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 6, 171, 243, 248, 256, 270, 273 Кас України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Заставнівської районної парторганізації політичної партії «Громадсько-політичний рух ОСОБА_1 «Справедливість», ОСОБА_2 до Заставнівської міської виборчої комісії в частині визнати протиправним та скасувати рішення Заставнівської міської виборчої комісії № 2 від 05.04.2018 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області які відбудуться 29.04.2018 року, залишити без розгляду.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено законом.

Порядок оскарження передбачено частиною другою статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Д. Дембіцький