Рішення № 73514380, 20.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
822/1125/18
Номер документу
73514380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1125/18

РІШЕННЯ

іменем України

20 квітня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_2 ОСОБА_3 СТОРІН

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом, в якому просить зобов'язати Віньковецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести розрахунок належної йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Свій позов позивач мотивує тим, що при зверненні до відповідача з проханням долучити до його пенсійної справи довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №03/10 від 03.10.2017, виданою УНСП "Агро-Поділля", отримав відповідь щодо неможливості проведення звірки достовірності видачі довідки. Вважає, що чинне законодавство не містить обмежень у призначенні пенсії через неможливість проведення органами Пенсійного фонду України відповідних перевірок поданих документів.

Зазначає, що на даний час відсутні будь - які судові рішення, які б засвідчували неправдивість поданих ним документів, а у відповідача є усі можливості для проведення необхідної перевірки первинних документів.

Представник відповідача у відзиві заперечив проти задоволення позову. Зазначив, що підстави для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року без підтвердження її змісту первинними документами відсутні. Вказує, що в діях Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області не вбачається будь - якої протиправності.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 19.04.2018 замінено відповідача у даній справі, а саме Віньковецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 з 01.06.1992 по 12.04.2013 працював в ОСОБА_4 - німецькому спільному підприємстві "Агро-Поділля".

З 07.04.2015 позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.

03.10.2017 позивач звернувся до Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про обчислення пенсії згідно довідки №03/10 від 03.10.2017, виданою керівником ОСОБА_4 - німецькому спільному підприємстві "Агро-Поділля".

Листом №311/06 від 12.01.2018 позивачу відмовлено в проведенні обчислення пенсії згідно довідки №03/10 від 03.10.2017 та надано відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо неможливості проведення звірки достовірності видачі довідки.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абзацу п'ятого частини 1 вказаної статті Закону заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами п. 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Таким чином, відповідно до положень чинного законодавства обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

В свою чергу, відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо неможливості проведення звірки достовірності видачі довідки у зв'язку з відсутністю юридичної особи за адресою, вказаною в довідці : вул. Вишнева, 246, с. Тупчани, Городоцького району, Львівської області жодним чином не спростовує факт роботи позивача на ОСОБА_4 - німецькому спільному підприємстві "Агро-Поділля" у зазначені в довідці періоди, та не спростовують достовірності відомостей у довідці, які були позивачем надані відповідачу.

Подана ОСОБА_1 до відповідача довідка №03/10 від 03.10.2017 про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи в ОСОБА_4 - німецькому спільному підприємстві "Агро-Поділля" засвідчена печаткою підприємства та підписами посадових осіб, містить обов'язкові відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків. Тобто, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаній у зазначеній довідці.

Те, що Віньковецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області через відсутність юридичної особи за адресою, вказаною в довідці позбавлене можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.

Також відповідач не позбавлений можливості вжити інших заходів щодо проведення звірки достовірності видачі довідки.

Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №583/392/17 (провадження №К/800/25549/17).

Крім того, слід зазначити, що довідка про заробітну плату за період роботи з 1992 по 2000 роки була видана позивачу ОСОБА_4 - німецьким спільним підприємством "Агро-Поділля" на виконання рішення Новоушицького районного суду Хмельницької області №2/680/417/15 від 17.12.2015, яким підтверджується факт роботи ОСОБА_1 на цьому підприємстві.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії, варто зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства"(Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести розрахунок належної ОСОБА_5 пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля" є обґрунтованою.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, а заміну відповідача у справі, позовні вимоги позивача слід задовольнити повністю шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести розрахунок належної ОСОБА_5 пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Квітнева, 1, ОСОБА_6, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29013, код ЄДРПОУ - 21318350) про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести розрахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату №03/10, виданої 03 жовтня 2017 року УНСП "Агро-Поділля".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Квітнева, 1, ОСОБА_6, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_7