
Справа № 822/616/18
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд головуючого-судді Майстера П.М.
за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_3, представників відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5, розглянувши адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
До суду з адміністративним позовом звернувся позивач, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808.
Справа розглядалася в режимі відеоконференції.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Представники позивача прибувши в судове засідання позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що Офісом великих платників податків ДФС проведено позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" щодо нарахування та сплати екологічного податку за період з 01.01.2016 року по 30.06.2017 року. За результатами перевірки складено акт від 06.11.2017 року. На підставі акту перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808 яким до позивача застосовано адміністративний штраф в сумі 510,00грн.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України.
За результатами розгляду скарги податкове повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808 яким до позивача застосовано адміністративний штраф в сумі 510,00грн залишено без змін.
Під час проведення перевірки відповідач листами від 18.10.2017 року, 31.10.2017 року та вимогою від 26.10.2017 року витребовував від позивача документи про втрати природного газу.
Як зазначає в позовній заяві позивач, що затребувані документи не було надано в зв'язку з тим, що в нього вони були відсутні так як відсутня необхідність в їх оформленні. Вважає такі вимоги безпідставними, так як контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і
сплатою податків, зборів платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням відповідачем неправомірно застосовано штраф в розмірі 510,00грн. за порушення, яке позивач не вчиняв, чим порушено його права свободи та інтереси.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували надавши суду відзив на позов та просили суд позов залишити без задоволення.
Під час проведення перевірки відповідач листами від 18.10.2017 року, 31.10.2017 року та вимогою від 26.10.2017 року витребував від позивача документи про втрати природного газу, а саме:
акти - розрахунки виробничо - технологічних витрат та нормованих витрат природного газу за перевіряємий період та розрахунки на основі яких складено акти;
розрахунки витрат та втрат за 2016 рік та перше півріччя 2017 року, які проведено відповідно до ОСОБА_5 визначення питомих виробничо - технологічних втрат природного газу;
вимагав надати інформацію про кількість газорегуляторних пунктів та їх місцезнаходження, які заходяться на балансі суб'єкта господарювання та на його обслуговуванні та інше.
Позивачем в порушення податкового законодавства затребувані документи не було надано.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Офісом великих платників податків ДФС проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" з питань нарахування та сплати екологічного податку за період з 01.01.2016 року по 30.06.2017 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.
Перевірка проводилась з 29.09.2017 року по 20.10.2017 року.
З направленням від 29.09.2017 року №248,№249 на право проведення перевірки ознайомлено під підпис та вручено копію наказу Офісу великих платників податків ДФС від 28.09.2017 року №2160 голові правління Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" ОСОБА_6
За результатами перевірки складено акт від 06.11.2017 року.
Під час проведення перевірки відповідач листами від 18.10.2017 року, 31.10.2017 року та вимогами від 26.10.2017 року вимагав від позивача надати документи про втрати природного газу, а саме: акти - розрахунки виробничо - технологічних витрат та нормованих витрат природного газу за перевіряємий період та розрахунки на основі яких складено акти; розрахунки витрат та втрат за 2016 рік та перше півріччя 2017 року, які проведено відповідно до ОСОБА_6 визначення питомих виробничо - технологічних втрат природного газу; вимагав надати інформацію про кількість газорегуляторних пунктів та їх місцезнаходження, які заходяться на балансі суб'єкта господарювання та на його обслуговуванні та інше.
Позивачем затребувані документи не було надано, а листом від 01.01.2017 року на адресу відповідача надіслано повідомлення, що у відповідності до пп.20.1.6 ст.20 ПК України контролюючі органи можуть запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, а документи, посилання на які міститься в Положенні про порядок обліку розбалансування природного газу в газорозподільних мережах не є первинними документами та підставою для нарахування екологічного податку.
Представниками відповідача складено акт про ненадання документів для проведення перевірки і вручено представнику позивача 27.10.2017 року.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808 яким до позивача застосовано адміністративний штраф в сумі 510,00грн.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України.
За результатами розгляду скарги податкове повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808, яким до позивача застосовано адміністративний штраф в сумі 510,00грн залишено без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
ОСОБА_7 Постанови про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ "Хмельницькгаз" від 29.062017 року №857 постановлено видати Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території Хмельницької області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віддані, користуванні чи експлуатації Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз".
У відповідності до пп.20.1.2. ст.20. Контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Пункт 85.4, 85, 7, 85.8 ст.84 ПК України передбачає, що при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати.
Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис. Отримання копій документів оформляється описом. Копія опису, складеного посадовими (службовими) особами контролюючого органу, вручається під підпис платнику податків або його законному представнику. Якщо платник податків або його законний представник відмовляється від засвідчення опису або від підпису про отримання копії опису, то посадові (службові) особи контролюючого органу, які отримують копії, роблять відмітку про відмову від підпису.
Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених цим Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
ОСОБА_7 п.16.1. ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 44.1, 44,6 ст.41ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
У разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Пункт 121.1 ст.121 ПК України вказує, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
ПОЗИЦІЯ СУДУ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ, ВИСНОВКИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Представники відповідача правомірно у відповідності до вимог ПК України та згідно направлень і наказу вийшли на документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз".
Під час перевірки відповідач листами від 18.10.2017 року, 31.10.2017 року та вимогою від 26.10.2017 року витребовував від позивача документи про втрати природного газу, які позивач йому не надав.
Суд не погоджується з позицією позивача, а підтримує твердження відповідача, що зазначені у листах та вимозі документи, які обліковують втрати природного газу є документами у відповідності до ст. 44 ПК України які відображають облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, а саме: акти - розрахунки виробничо - технологічних витрат та нормованих витрат природного газу за перевіряємий період та розрахунки на основі яких складено акти; розрахунки втрат за 2016 рік та перше півріччя 2017 року, які проведено відповідно до ОСОБА_7 визначення питомих виробничо - технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, а саме: документальне підтвердження виробничо - технологічних втрат природного газу за умовної герметичності газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів; документальне підтвердження виробничо - технологічних втрат природного газу за умовної нормативної герметичності газового обладнання та приладів ГРП, БК ГРП, ШРП, ДКРТ; документальне підтвердження виробничо - технологічних втрат природного газу за умовної герметичності за умовної нормативної герметичності газового обладнання приладів квартир житлових будинків і подібних об'єктів комунально - побутових (невиробничого призначення) та бюджетних організацій; документальне підтвердження виробничо - технологічних втрат природного газу для забезпечення продування та заповнення газопроводів газом; документальне підтвердження виробничо - технологічних втрат природного газу, що виникли внаслідок аварій (пошкоджень) газопроводу.
Розрахунки витрат за 2016 рік та перше півріччя 2017 року, які проведено відповідно до ОСОБА_7 визначення питомих виробничо - технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами. Баланси газу (аплікації та номінації) за 2016 рік та перше півріччя 2017 року.
Щомісячні планові та фактичні акти - розрахунки з додатками виробничо - технологічних витрат та нормованих витрат за період 2016 року та перше півріччя 2017 року.
Інформація про кількість газорегуляторних пунктів та їх місцезнаходження, які заходяться на балансі суб'єкта господарювання та на його обслуговуванні та інше.
Судом досліджено СТАТУТ Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", затверджений загальними зборами акціонерів №23 від 01.04.2016 року в якому зазначено, що предметом діяльності товариства є придбання та постачання природного газу, газу метану вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом. Придбання, реалізація та постачання споживачам скрапленого газу. Торгівля газом через місцеві локальні трубопроводи.
Судом взято до уваги відомості встановлені під час перевірки, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" уклало договори з ТзОВ "РГК Трейдінг" в 2015 та 2016 роках на купівлю - продаж природного газу на 2016 та 2017 роки відповідно для виробничо - технологічних витрат. На виконання умов вище вказаних договорів ТзОВ "РГК Трейдінг" виписано на адресу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" згідно актів приймання - передачі газу на суму 76 021 222,61грн.
ОСОБА_7 визначення виробничо - технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 року №264, яка розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року N 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві", поширюється на газопостачальні та газорозподільні підприємства, а також на споживачів газу, комерційні вузли обліку газу яких розташовані на їх території, в частині обрахування втрат газу, які виникають на газопроводі та його елементах від місця входу газопроводу на територію споживача або від точки балансового розмежування до місця встановлення комерційного вузла обліку газу споживача.
Методика визначає порядок розрахунків граничних обсягів виробничо-технологічних втрат природного газу (далі - газ) під час його транспортування газорозподільними мережами України та забезпечує єдиний підхід до визначення нормованих втрат газу.
Виробничо-технологічні втрати газу - це газ, що втрачається під час транспортування газу газорозподільними та внутрішньобудинковими мережами, а також під час виконання профілактичних робіт і поточних ремонтів.
Судом також враховано надані відповідачем, як зразок, акти - розрахунки виробничо - технологічних витрат та нормованих втрат природного газу, а також фактичних виробничо - технологічних витрат та нормованих втрат природного газу наданих на їх вимогу під час перевірки ПАТ "Тернопільгаз".
Отже, враховуючи вище викладене відповідач правомірно вимагав надання від позивача документи, які відображають облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань під час проведення документальної позапланової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" з питань нарахування та сплати екологічного податку за період з 01.01.2016 року по 30.06.2017 року з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.
Щодо застосування штрафної санкції то вона передбачена п.121.1 ст.121 ПК України, в разі незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Факт ненадання запитуваних документів сторонами не заперечувався.
ОСОБА_7 ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході судового засідання судом не здобуто, а представниками позивача не надано достатніх доказів, які б дали підставу для скасування оскаржуваного повідомлення - рішення, тому в позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 22.11.2017 року №0013574808 відмовити.
Позивач: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (Проспект Миру, буд. 41, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29019, код ЄДРПОУ - 05395598).
Відповідач: Офіс великих платників податків ДФС (вул. Дегтярівська, 11 Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ - 39440996).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 квітня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_8