Рішення № 73514233, 13.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
822/449/18
Номер документу
73514233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/449/18

РІШЕННЯ

іменем України

13 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 10648/03 від 11.12.2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку на 8 років, та зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року.

06.02.18 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має відповідне посвідчення.

Посилаючись на положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач вважає, що він набув право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, тому звернувся із відповідною заявою до Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області 11.12.2017 року надало позивачу письмову відповідь, якою відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи це тим, що позивачем не надано документів, які б підтверджували його перебування в зоні відчуження.

Позивач не погоджується із вказаною відмовою Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, тому просить визнати протиправним та скасувати рішення Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 10648/03 від 11.12.2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку на 8 років, та зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення згідно обставин викладених у позовній заяві.

В судовому засіданні 13.04.2018 року за клопотанням Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, за згодою позивача, вирішено замінити первісного відповідача - Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, на належного відповідача - правонаступника Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оскільки Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області припинено за рішенням засновників, а його правонаступником є Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов, в якому зазначив, що достатніх підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року немає, оскільки позивачем не надано документів, які б підтверджували його перебування в зоні відчуження.

Суд заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, свідка, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що в грудні 2017 року ОСОБА_1, звернувся до Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку.

До заяви позивач додав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) Серії А № 236380, яке видане 21.04.1993 року, копію військового квитка Серія НК № 4896998, та довідку № 24/1011778 від 01.04.1993 року Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу, в якій зазначено, що ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 (Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 19.08.1987 року по 03.10.1987 року (46 днів).

Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області рішенням № 10648/03 від 11.12.2017 року відмовило позивачу у задоволенні його заяви, та зазначило, що відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/1702 від 26.10.2017 року згідно ліквідаційного акту військової частини 43187 накази командира військової частини 43187 по строковій частині за період з 01.01.1987 року по 04.12.1987 року були вилучені працівниками Головної військової прокуратури м. Москви у жовтні 1989 року і до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України не надходили.

Для підтвердження роботи в зоні відчуження управлінням направлено запит № 10649/03 від 11.12.2017 року до архіву Міністерства оборони Російської Федерації, відповіді від останнього не надійшло, та повідомлено позивача про те, що при надходженні відповіді справу буде переглянуто.

Враховуючи вищезазначене, Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зробило висновок, про те, що підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу немає.

Позивач вважаючи, що відповідачем неправомірно відмовлено йому у призначенні пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, передбачено зменшення віку на 8 років.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

Відповідно до абзацу 6 підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.20005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно частин 1, 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок) затверджений порядок, який регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Пунктом 10 Порядку встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Тобто, підставою для отримання посвідчення та як наслідок статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є наявність у особи хоча б одного з перелічених вище документів.

Частиною 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" закріплено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Верховний Суд України у постановах від 21.11.2006 року та 04.09.2015 року (справи № 21-1048во06, № 690/23/15-а відповідно) висловлював правовий висновок щодо застосування положень статті 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зокрема, вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи викладене, особи які віднесені до ІІ категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме на підставі їхнього перебування - роботи у зоні відчуження автоматично мають право на пільги, встановлені частиною 1 статті 55 Закону.

Згідно з матеріалами справи, позивач уже має відповідне посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серія А № 236380 від 21.04.1993 року.

Таким чином, при встановленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії та видачі відповідного посвідчення, яке згідно вказаного є безумовним підтвердження наявності відповідного статусу у особи, вже було підтверджено та встановлено факт перебування позивача у відповідний період у зоні відчуження, оскільки у випадку іншого підстави для видачі йому посвідчення 2 категорії були б відсутні.

Крім того, факт перебування позивача на роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 19 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року також підтверджуються: 1) військовим квитком позивача, у якому зазначено, що у період з 20 серпня 1987 року по 01 жовтня 1987 року позивач виконував роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС; 2) архівною довідку № 24/1011778 від 01.04.1993 року Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу, в якій зазначено, що ОСОБА_1 в складі військової частини 43187 (Димарка) виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 19.08.1987 року по 03.10.1987 року.

Факт перебування позивача у період з 19 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року в зоні відчуження та виконання робіт, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, також підтвердив допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4

У наданих пояснення свідок зазначив, що у населеному пункті Димарка знаходився тільки штаб військової частини 43187, тоді як він та позивач у складі певної групи військовослужбовців призваних на військові збори, перебували приблизно в 15-ти км від Чорнобильської АЕС, та щодня у період з 19 серпня 1987 року по 03 жовтня 1987 року здійснювали виїзди у зону відчуження для виконання певних робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії згідно статті 55 Закону 796-XII із зменшенням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року, а спірне рішення Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд зазначає, що оскільки Шепетівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області припинено за рішенням засновників, а його правонаступником є Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, тому необхідно зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року

З урахуванням викладених обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (вул. Чкалова, 64, м. Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Шепетівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 10648/03 від 11.12.2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку на 8 років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 15.01.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 квітня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_5