Рішення № 73514048, 17.04.2018, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
821/235/18
Номер документу
73514048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/235/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Войтовича І.І.,

при секретарі: Бондарчук О.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

представник третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи- підприємця ОСОБА_3

до Державної архітектурно-будівельної інспекції України,

третя особа - ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради

про визнання протиправним та скасування рішення № 370/х від 28.12.2017 року,

встановив:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (далі – позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно – будівельної інспекції України, третя особа - ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради у якому просить, з урахуванням поданих 14.03.2018 уточнень до позовної заяви, визнати протиправним та скасувати Рішення №370/х від 28.12.2017 про скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 №3 «Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні».

Ухвалою суду від 07.02.2018 позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 15.02.2018 відкрито спрощене провадження у даній справі та призначено судове засідання на 14.03.2018 о 09:00 год.

Ухвалою суду від 22.02.2018 внесено виправлення в ухвалу суду від 15.02.2018, а саме замість «14.03.2018 о 09:00 год.» зазначити «14.03.2018 о 13:00 год.».

14.03.2018 розгляд справи було відкладено на 23.03.2018 о 10:30 год., у зв’язку із перебуванням судді у відрядженні.

23.03.2018 у судовому засіданні задоволено клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи на 04.04.2018 о 10:00 год.

Ухвалою суду від 04.04.2018 року залучено ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору. Третій особі встановлено строк для подання пояснення щодо позову та відзиву. Розгляд справи призначено у судовому засіданні на 17.04.2018 о 10:00 год.

Представник позивача у судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити повністю з підстав викладених в позовній заяві. Зазначив, що 23.01.2017 третя особа оформила та видала ФОП ОСОБА_3 паспорт прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності № 3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні. 28.12.2017 року відповідач прийняв рішення № 370/х, який скасував дію вказаного паспорту. Позивач вважає таке рішення незаконним, у зв’язку із наступним. Паспорт прив'язки тимчасової споруди (далі-ТС) не рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки складається із комплекту документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі, схему благоустрою прилеглої території, відтак не можна скасовувати його дію. Крім того, в оскаржуваному рішенні не зазначено, які саме планувальні обмеження не були враховані під час видачі позивачу паспорта прив’язки на тимчасову споруду. Частиною 1 п. 26 Єдиних правил і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних перевезень правил користування ними та охорони передбачено, що розміщення споруд малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються: в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними місцевими виконавчими органами міських рад, за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями. Зазначений дозвіл позивачем отриманий. Позивач зазначає, що тимчасова споруда розміщена на одній лінії з вже існуючими спорудами, що дозволено пунктом 28 Єдиних правил у випадку, якщо об’єкти розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення малих архітектурних форм дозволяється в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі. ОСОБА_4 ДАБІ у Херсонській області не проводилася перевірка стосовно ФОП ОСОБА_3, як суб’єкта містобудування, і, відповідно, не складався щодо неї акт перевірки. Також позивач відмічає, що рішення № 370/х не обліковано в ОСОБА_4 ДАБІ та є незаконним, оскільки воно є взагалі не пронумерованим. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов від 06.03.2018. Зазначив, що було проведено планову перевірку ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. За результатами перевірки складено Акт від 22.12.2017 року, яким зафіксовано, що ОСОБА_4 містобудування та архітектури Херсонської міської ради під час видачі паспортів прив’язки ТС від 23.01.2017 року № 2 та № 3 не враховувало всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами. ОСОБА_4 порушено пункт 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, оскільки розміщення тимчасових споруд запроектовано на відстані менше 5 метрів від проїзної частини доріг і вулиць. За результатами виявлених порушень відповідачем винесено припис від 22.12.2017 року про усунення ОСОБА_4 порушень вимог законодавства і сфері містобудівної діяльності та прийнято рішення № 369/X про скасування дії паспорта прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 2 "Торгівельний павільйон за адресою: вул. Нестерова в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" та № 370/Х про скасування дії паспорта прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Несторова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні". Відповідач також зазначає, що державний архітектурно-будівельний нагляд поширюється тільки на уповноважені органи містобудування та архітектури під час провадження ними містобудівної діяльності, відтак перевірку проведено відносно ОСОБА_4 містобудування та архітектури Херсонської міської ради, щодо якого складено Акт від 22.12.2017 року та винесено припис від 22.12.2017 року

Також, зазначив, що пунктом 5 Порядку 698 від 19.08.2015 року передбачено, що відповідач відповідно до визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" повноважень має право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об’єктами нагляду всупереч вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції. Підставою розміщення ТС в межах м. Херсон Херсонської області є паспорт прив’язки, який видається ОСОБА_4 містобудування та архітектури Херсонської міської ради. Під час вибору місця розташування ТС позивачем та ОСОБА_4 не дотримано вимог пункту 27 ОСОБА_5, а саме: тимчасову споруду, яка фактично є малою архітектурною формою, розміщено за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць. Вважає, що позивачем не надано жодних доказів на порушення його прав та інтересів. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник третьої особи у судове засідання не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття у судове засідання не суд не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 ( рнокпп НОМЕР_1), відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія В02 № 391580, здійснює підприємницьку діяльність з 30.03.2001 року.

Основним видом економічної діяльності позивача є надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н. в. і. у. (код 77.39)

29.09.2015 року ОСОБА_4 містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради надало ОСОБА_3 лист про відповідність розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (далі – ТС) " павільйону за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" будівельним нормам.

Згідно з вказаним листом відповідність розміщення тимчасової споруди встановлена з врахуванням погодження відділу Державтоінспекції Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області. Також, ОСОБА_3 проінформовано, що оформлення паспорта прив’язки здійснює ОСОБА_4 містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради в разі надання достовірних відомостей та повного пакету документів.

23.01.2017 року ФОП ОСОБА_3 отримала Паспорт прив’язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності (ТС) № 3 – торгівельного павільйону, розміщеного за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні". Паспорт дійсний до 24.01.2018.

22.12.2017 року на підставі Плану перевірок уповноважених органів містобудування та архітектури на IV квартал 2017 року, наказу ДАБІ України від 22.09.2017 року № 1480, направлення ОСОБА_4 ДАБІ у Херсонській області на проведення планової перевірки від 24.11.2017 року № 41/а, головні інспектори будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області провели перевірку дотримання ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої складний та складено Акт від 22.12.2017 року, яким зафіксовано виявлені порушення.

22.12.2017 року відповідачем складено припис про усунення ОСОБА_4 містобудування і архітектури Департаменту містобудування і землекористування Херсонської міської ради порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Так, під час проведення перевірки, крім інших порушень, встановлено, що паспорт прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 3 - торгівельного павільйону, розміщеного за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні" виданий з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Під час видачі паспорту прив’язки ТС № 3 не враховано всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами згідно п. 2.12 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244. У порушення ч. 2 п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198 (далі- Єдині правила) розміщення тимчасових споруд запроектовано на відстані менше 5 метрів від проїзної частини доріг і вулиць.

28.12.2017 року головний інспектор будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області ОСОБА_6 № 370/х прийняв рішення про скасування дії паспорту прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності від 23.01.2017 року № 3 "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні".

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст.41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Частиною 2 ст. 41-1 Закону № 3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 41-1 Закону № 3038-VI з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду, серед іншого, перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

За приписами ч. 4 ст. 41-1 Закону № 3038-VI у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року № 698 (далі - Порядок № 698), за пунктом 2 якого нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 698 основними завданнями нагляду є: 1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів.

З метою здійснення нагляду головні інспектори будівельного нагляду, серед іншого перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил (п. 4 Порядку № 698).

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; скасовувати чи зупиняти дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції (п. 5 Порядку № 698).

Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 08.09.2015 року № 987 (в редакції наказу Держархбудінспекції від 12.10.2015 року № 1112) затверджено Положення про ОСОБА_4 Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Положення), пунктом 3 якого визначено, що основними завданнями ОСОБА_4 є забезпечення реалізації державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у випадках, визначених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на території Херсонської області, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - об'єкт нагляду) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

ОСОБА_4 відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, визначених Законом, серед іншого, перевіряє законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок; скасовує чи зупиняє дії рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції (п. 4 Положення).

Відповідно до пункту 6 Положення від імені ОСОБА_4 здійснювати повноваження, визначені пунктом 4 цього Положення мають право Головні інспектори будівельного нагляду відповідно до посадових обов'язків, визначених посадовими інструкціями.

02.02.2017 року головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України затверджено Посадову інструкцію головного інспектора будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області (далі - Посадова інструкція).

Пунктом 2.1 Посадової інструкції встановлено, що інспектор відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" (далі-об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; проводить перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, під час провадження об'єктами нагляду містобудівної діяльності; законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; у визначених законодавством випадках скасовує чи зупиняє дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Таким чином, до повноважень головних інспекторів будівельного нагляду, в межах здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, належить проведення позапланових перевірок уповноваженими органами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил і у разі виявлення порушень об'єктами нагляду, скасовування чи зупинення дії прийнятих ними рішень.

Позивач стверджує, що оскільки щодо позивача перевірка не проводилась, акт перевірки не складався, то підстав для прийняття спірного рішення у відповідача не було.

Суд не погоджується із даними доводами позивача, оскільки наведені вище положення нормативних актів передбачають право головних інспекторів будівельного нагляду, здійснювати державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури (у даному випадку ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності, а також скасовувати чи зупиняти дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих такими органами.

Так, судом встановлено, що головними державними інспекторами будівельного нагляду в межах повноважень щодо здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду здійснено позапланову перевірку з питань дотримання ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил при видачі паспортів прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності, за результатами якої встановлені порушення вимог законодавства при їх видачі для здійснення суб'єктами господарювання підприємницької діяльності, у тому числі ФОП ОСОБА_3, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Отже, суд не вбачає у діях відповідача ознак протиправності при прийнятті рішення від 28.12.2017 року № 370/х.

Також позивач наполягає на протиправності висновку відповідача про наявність порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельним норм, державних стандартів та правил при видачі позивачу паспорту прив'язки ТС № 3, оскільки Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, на порушення яких вказує відповідач, не є нормативно-правовим актом в галузі містобудування, а законодавством не передбачено такого виду санкції або відповідальності суб'єктів містобудування, як скасування дії паспорта прив'язки ТС, а паспорт прив'язки не є рішенням в розумінні приписів нормативно-правових актів, які регулюють містобудівну діяльність.

Суд не погоджується з даними твердженнями позивача, виходячи з наступного.

За приписами статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання ч. 4 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244).

Згідно із п. 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Пунктом 2.1 Порядку № 244 визначено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).

Відповідно до п. 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п. 2.2 Порядку № 244).

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація) (п. 2.3 Порядку № 244). Цей перелік документів є вичерпним.

Пунктом 2.4 Порядку № 244 передбачено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Відповідно до п. 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (п.2.7, 2.10 Порядку № 244).

Згідно із п.п. 2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним. Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Із аналізу положень наведених вище нормативних актів слідує, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється відповідним органом за зверненням особи, яка має намір розмістити тимчасову споруду, до якої додаються відповідні документи.

Органом, який оформлює паспорт прив'язки тимчасової споруди в межах міста Херсона є ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради.

Проведеною головними інспекторами будівельного нагляду перевіркою дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час видачі паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності встановлено, що відповідно до схеми розміщення ТС-торгівельного павільйону, що знаходиться за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні", відстань до проїзної частини вулиці Нестерова становить 1,0 м.

Згідно із абз. 2 пункту 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

При цьому, згідно із п.1.12 Порядку № 244 при розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Таким чином, ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради при оформленні та видачі паспорта прив'язки ТС від 23.01.2017 року № 3 порушено п. 1.12 Порядку № 244, абз. 2 ст. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, оскільки головний фасад ТС розташований на відстані 1,0 м від проїзної частини вулиці Нестерова в місті Херсоні.

Суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони не відносяться до нормативно-правових актів, які регулюють містобудівну діяльність, з огляду на наступне.

Статтею 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, Законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексу реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV).

За приписами частини 1 статті 1 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Відповідно до статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. ОСОБА_5 розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

ОСОБА_5 включають, зокрема, порядок розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності; порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів (п.п.1, 7, 8 ч. 2 ст. 34 Закону № 2807-IV).

Відповідно до пункту 1 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, ці ОСОБА_5, серед іншого, поширюються на міські вулиці і дороги загального користування і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів.

Згідно із пунктом 4 Єдиних правил мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності - це невелика (площею до 30 кв. метрів) споруда торговельно-побутового призначення, яка виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без спорудження фундаменту.

Визначення "малої архітектурної форми", наведене в Єдиних правилах, відповідає визначенню "тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності", закріпленому в ч. 2 ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно із пунктом 26 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони встановлено, що розміщення малих архітектурних форм провадиться за дозволами, що видаються: в межах червоних ліній міських вулиць і доріг - відповідними виконавчими органами міських рад, а у містах Києві та Севастополі міськими державними адміністраціями відповідно до підпункту 9.3 ДБН А 2.2-3-97 за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.

Із аналізу наведених вище правових норм слідує, що тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, що видається органом місцевого самоврядування за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, з дотриманням вимог, у тому числі, і Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони.

За таких обставин суд вважає, що при прийнятті рішення про видачу ФОП ОСОБА_3 паспорта прив'язки ТС № 3, ОСОБА_4 містобудування та архітектури департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради зобов'язано дотримуватися норм щодо розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, визначених пунктом 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, які, серед іншого, регулюють у тому числі відносини в сфері містобудування.

Суд вважає помилковим твердження позивача про те, що паспорт прив'язки не є рішенням в розумінні нормативно-правових актів, які регулюють містобудівну діяльність, оскільки паспорт прив'язки ТС фактично є дозвільним документом на розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності, який прийнято відповідним органом з питань містобудування та архітектури у формі, встановленій додатком № 1 Порядку № 244, та розміщення якого здійснюється з урахуванням всіх наявних планувальних обмежень, передбачених будівельними нормами.

Суд не бере до уваги доводи позивача стосовно того, що відповідач, скасовуючи дію паспорта прив'язки ТС, вийшов за межі своїх повноважень та допустив порушення вимог законодавства, здійснивши не передбачені законодавством дії, виходячи з наступного.

Так, п.п .2.26 та 2.27 Порядку 244 встановлена можливість призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС. Зокрема, дія паспорта прив'язки призупиняється за таких умов: необхідність проведення планових ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - з обов'язковим попередженням власника ТС за 1 місяць та наданням тимчасового місця для розміщення такої ТС; необхідність проведення аварійних ремонтних робіт на земельній ділянці, на якій розміщена ТС, - без попередження. Дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Отже, правовідносини щодо видачі паспорта прив'язки ТС та встановлення ТС виникають між замовником та органом місцевої влади, а отже питання призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС можливе виключно у відповідних прийнятих рішеннях органів, до яких звертається замовник із відповідною заявою про можливість розміщення ТС.

УДАБІ у Херсонській області не є органом, що видає паспорти прив'язки ТС, а тому до повноважень головного інспектора не входить призупинення чи анулювання паспорта прив'язки ТС. У той же час, відповідно до ч. 4 ст. 41-1 Закону № 3038-VI, п. 5 Порядку № 698, п. 2.1 Посадової інструкції головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 Державної архітектурно-будівельної інспекції у Херсонській області, інспектор відповідно до покладених на нього завдань у визначеному законодавству випадках скасовує або зупиняє дію рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Оскаржуване позивачем рішення прийняте головним інспектором за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, а законодавством визначено вичерпний перелік рішень, які головний інспектор може прийняти як захід реагування на виявлені під час здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Таким чином, приймаючи рішення № 370/х від 28.12.2017 року про скасування дії паспорта прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності "Торгівельний павільйон за адресою: на розі вул. Нестерова та вул. Безродного в районі магазину "Універсам" в м. Херсоні", відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Порядком № 698.

Варто відмітити, що строк дії скасованого паспорту прив’язки закінчився 24.01.2018 року, а тому визнання протиправним оскаржуваного рішення не призведе до автоматичного продовження його дії.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому у його задоволенні слід відмовити.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 12, 14, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 квітня 2018 р.

Суддя Войтович І.І.

кат. 6.1