
Справа № 185/3733/17
Провадження № 2-а/185/7/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20 квітня 2018 року м. Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
Головуючого судді Гаврилова В.А.,
За участю секретаря Чичман І.В.,
Позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в приміщенні суду адміністративну справу № 185/3733/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м.Павлоград Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить визнати протиправними дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м.Павлоград Дніпропетровської області щодо припинення страхових виплат з 01 вересня 2016 року та зобов’язати відповідача відновити виплату з 01 вересня 2016р.
Мотивував тим, що він є внутрішньо переміщеною особою, перебував на обліку вВВД ФССНВУ в м.Павлограді та отримував страхові виплати за період з 01.11.2014р. по 31.05.2016р. 08.08.2016 р. йому було припинено виплати щомісячної грошової суми в зв’язку з тим, що довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи була скасована. 14березня 2017 р. він звернувся до відповідача з заявою про поновлення страхової виплати. Листом № К-09/01-11 від 28.03.2017 року йому було повідомлено, що повторне призначення виплат можливе лише через шість місяців після припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення.
28 серпня 2017 року за заявою представника відповідача судом було притягнуто до участі у якості належного відповідача ОСОБА_3 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення аналогічні викладеним впозовнійзаяві, просивпозов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила,що у соціальних виплатах позивачу було відмовлено у зв’язку з тим,що рішенням комісії по розгляду питань щодо відновлення (відмови у відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було відмовлено у призначенні соціальних виплат. Повторне призначення виплат можливе лише через шість місяців після припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення.
Суд, дослідивши докази приходить до такого.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою №0000029107 від 11.11.2016р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. /а.с.12/
З листопада 2014 року позивач перебуває на обліку як внутрішньо перемішена особа та отримував страхові виплатиувідділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м.Павлоград Дніпропетровської області.
З 01.09.2016р. ОСОБА_1 було припинено виплату щомісячної грошової суми на підставі рішення комісії про розгляд питань щодо відновлення (відмови у відновленні) соціальних та пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам, що підтверджується постановою ВД ФСС НВПЗУ в м.Павлоград. /а.с.8/
З 01 вересня 2016 року позивачу страхові виплати не сплачуються. Вказаний факт відповідачем визнаний.
07.10.2016 року комісією по розгляду питань щодо призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийнято рішення про поновлення соціальних та пенсійних виплат позивачу через пів року після прийняття рішення комісії. /а.с.14/
14.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про поновлення соціальних виплат.
Листом №К-09/01-11 від 28.03.2017 року позивачу було повідомлено, що повторне призначення страхових виплат можливе лише через шість місяців після припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. /а.с.10/
Статтею 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст.12 цього Закону.
Згідно п.п.3 п.1 ст.12 Закону, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну даних про внутрішньо переміщених осіб є, зокрема, повернення до покинутого місця проживання. Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах ( у разі створення) рад за місцем проживання особи. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання.
Викладена норма не передбачає підставу для відмови у страхових виплатах у разі відсутності доказів факту проживання за адресою вказаною позивачем.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності ОСОБА_4 України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 ОСОБА_4 України).
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 ОСОБА_4 України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.
Відповідно до ст. 64 ОСОБА_4 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_4 України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24,27,28,29,40,47,51,52,55-63 ОСОБА_4 України.
Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.
Згідно ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Таким чином, зміна позивачем місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту, а саме, отримання страхових виплат.
Відповідно до статті 8 ОСОБА_4 України, ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії.
Згідно ч. 2 статті 19 ОСОБА_4 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.
Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року, зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 ОСОБА_4 України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених ОСОБА_4 України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися ОСОБА_4 України як актом прямої дії.
Статтею 8 КАС України суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Викладене приводить суд до висновку про те, що право на отримання позивачем страхових виплат порушено. Дії відповідача є неправомірними і позов підлягає задоволенню.
Заяви відповідача про відсутність підстав для задоволення позову суд до уваги не приймає з вищевказаних причин.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241-247 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області щодо припинення страхових виплат ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року.
Зобов’язати ОСОБА_3 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області відновити страхові виплатити ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач:Крейтер ОСОБА_5, проживаючий : ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1,
Відповідач: ОСОБА_3 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, вул.Князя Ярослава Мудрого, 68, ЄДРПОУ 41323962.
Суддя: ОСОБА_6