
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/8/18
05 січня 2018 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Баранюк А.З., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
02 січня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковника поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 74% - 2812,00 грн., надбавка за виконання особливо-важливих завдань 42% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за стаж служби - 635,00 грн., премія 17% від грошового забезпечення - 463,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, однак, в порушення вимог п.4 ч.5 ст.160 КАС України не зазначив позовних вимог до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, натомість зазначив вимоги до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, яку не вказав стороною у відповідному позові.
Також, відповідно до ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
В порушення вимог ч.1 ст.161 КАС України позивачем до позовної заяви не додано її копії, а також копії доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи.
Також, згідно акту від 02.01.2018 року складеного відділом документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду на підставі Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, під час отримання поштою листа від ОСОБА_1, в якому надіслано адміністративний позов, із зазначених додатків в конверті відсутня копія заяви до ГУПФ про перерахунок пенсії та надання документів з пенсійної справи.
Згідно із ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У адміністративному позові позивач також просить про відстрочення сплати судового збору, до ухвалення судового рішення.
Частиною 1 ст. 133 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічне правило закріплене й в статті 8 Закону України "Про судовий збір".
Положення наведених правових норм покликані забезпечити безперешкодний доступ особи до правосуддя незважаючи на її майновий стан, а також гарантувати право на судовий захист усіх осіб, які такого потребують, але через певні фінансові (матеріальні) фактори, складнощі постійного або тимчасового характеру не можуть оплатити судові витрати повністю або частково у строк та в обсязі, встановлених законодавством.
Разом з тим, названі правові норми Закону України "Про судовий збір" і КАС України не мають безумовного, абсолютного характеру і встановлюють певні умови, за наявності яких особа, яка звертається до суду з відповідною заявою чи скаргою, може скористатись пільгами, встановленими цими статтями щодо сплати судового збору.
При цьому, підставою для відстрочення сплати судового збору є відсутність у сторони доходу або його наявність у розмірі, що не дає можливості здійснити оплату судових витрат.
Також, особі, яка звертається з клопотанням в порядку вищевказаних правових норм Закону України "Про судовий збір" і КАС України необхідно врахувати і те, що воно має бути вмотивованим, а наведені в ньому доводи - підтверджені відповідними доказами.
Аналогічну правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 15.08.2017 року у справі №425/599/17.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно положень ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Вказане клопотання не може бути підставою для застосування, у даному випадку, приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір" і статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України та відстрочення сплати судового збору без врахування підтверджених документально обставин.
Оскільки позивачем не надано суду жодного доказу того, що його майновий/фінансовий стан перешкоджає сплаті судового збору суд вважає, що дана заява не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою 29.12.2017 року, що підтверджується датою на штампі поштового відділення зв'язку, суд застосовує положення законодавства чинного на момент звернення позивача.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року № 1801-VIII встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року у розмірі 1600 грн. 00 коп.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, яка містить дві вимоги немайнового характеру, відтак йому необхідно сплатити 1280,00 грн. судового збору (640х2=1280).
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу "*;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше, реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган ДФС України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)".
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (пункт 2 частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, у такий спосіб:
- привести зміст позовних вимог у відповідність до п.4 ч.5 ст.160 КАС України, вказавши належний склад відповідачів, та зазначивши позовні вимоги до кожного з них;
- додати до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи;
- додати до позовної заяви копію заяви до ГУПФ про перерахунок пенсії та надання документів з пенсійної справи, яка вказана, як додаток до неї;
- сплати судовий збір у встановленому законом порядку розмірі в сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп. та подати суду докази такої сплати.
Керуючись частинами першою, другою статті 169, статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 січня 2018 року.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Баранюк А.З.
Копія вірна
Суддя Баранюк А.З.