Рішення № 73508769, 20.04.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
816/3/18
Номер документу
73508769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 квітня 2018 року

м. Полтава

Справа №816/3/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Діорит" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України (надалі - позивач, Держгеонадра) звернулась до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Діорит" (надалі - відповідач, ТОВ "Діорит") про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23.09.2002 №2787.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем умов користування надрами та невиконання вимог припису Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр від 30.09.2016 №59/49/2787, що є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами у відповідності до вимог статті 26 Кодексу України про надра.

16.02.2018 судом одержано відзив, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначив, що ТОВ "Діорит" виконані вимоги контролюючого органу та усунуті порушення, що стали підставою для звернення до суду з даним позовом /а.с. 67-71/.

Представники сторін надали суду клопотання про розгляд справи без їх участі, у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим суд, відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснював фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

На підставі спеціального дозволу на користування надрами від 23.09.2002 №2787, виданого Держгеонадра, ТОВ "Діорит" набуло право видобування гранітів в якості сировини, придатної для виробництва щебеню та каменю бутового, на території Шматківського родовища, розташованого у Кобеляцькому районі Полтавської області, строком до 23.09.2031 /а.с. 9/.

Додатком до спеціального дозволу є угода від 30.10.2014 №2787 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, за змістом якої надрокористувач зобов'язувався виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства /а.с. 10-13/.

Держгеонадра в особі Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю у період з 26.09.2016 по 30.09.2016 проведено планову комплексу перевірку дотримання ТОВ "Діорит" вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт від 30.09.2016 №49/2787 /а.с. 21-27/.

Перевіркою встановлено такі порушення відповідачем вимог чинного законодавства:

фактично досягнута річна потужність підприємства у 2015 році (116,54 тис. м3) не відповідає проектній (200 тис. м3) та запланованій планом розвитку гірничих робіт на 2015 рік (214,0 тис. м3), що є порушенням вимог статті 51 Кодексу України про надра, статті 19 Гірничого закону України;

відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, чим порушено вимоги статті 18 Кодексу України про надра, статей 125, 126 Земельного кодексу України;

не проведена повторна державна експертиза та оцінка запасів Шматківського родовища граніту, як те передбачено пунктом 25 Положення про порядок експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №865;

не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами та Угоди про умови користування надрами у зв'язку з відміною обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 №42 "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності";

відсутнє щорічне інформування до Держгеонадр щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно із постановою Кабінету Міністрів України №615;

не проводиться радіаційний контроль за породами в кар’єрі;

не виконано в установлений строк припис Північного міжрегіонального відділу від 27.06.2014 №121/74/2787 в частині здійснення радіаційного контролю за породами в кар’єрі.

На цій підставі, Північним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр складено припис від 30.09.2016 №59/49/2787, яким зобов'язано відповідача у строк до 31.10.2016 надати відомості про усунення виявлених порушень /а.с. 28/.

У зв'язку з виявленими порушеннями та з огляду на відсутність інформації про їх усунення відповідачем, наказом Держгеонадр від 19.12.2016 №491 зупинено дію спеціального дозволу від 23.09.2002 №2787 та надано відповідачу строк для усунення порушень /а.с. 31-32/.

Наказами Держгеонадр від 09.03.2017 №121 та від 28.07.2017 №334 продовжено терміни для усунення порушень, про що повідомлено відповідача /а.с. 34-39/.

12.09.2017 на адресу відповідача надіслано лист Держгеонадра про висловлення власної позиції щодо припинення права користування надрами, що вручений відповідачу 19.09.2017 /а.с. 40/.

Листом від 20.09.2017 ТОВ "Діорит" повідомило позивача про часткове усунення порушень та надало свої заперечення щодо припинення права користування надрами /а.с. 41/.

Посилаючись на порушення відповідачем порядку та умов користування надрами, відповідач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною першою статті 26 названого Кодексу визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

А відповідно до частини другої цієї статті, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Таким чином, законодавець визначив за надрокористувачем ряд обов'язків, невиконання яких є підставою для припинення права користування надрами.

Водночас, як зазначив представник відповідача у поданому до суду відзиві, ТОВ "Діорит" усунуті виявлені перевіркою та зазначені у приписі від 30.09.2016 №59/49/2787 порушення.

Так, у 2017 році підприємством досягнута річна потужність видобування граніту у кількості 214,51 тис. м3, що підтверджено Звітом за 2017 рік про виконання програми робіт, яка є додатком до Угоди про умови користування надрами /а.с. 83-84/, актом на списання запасів за 2017 рік, що є додатком до нього /а.с. 85/, паспортом гірничого підприємства, яке здійснює переробку корисних копалин, та підрахунком корисних копалин, що є частинами Плану розвитку гірничих робіт на Шматківському гранітному кар'єрі ТОВ "Діорит" на 2018 рік /а.с. 73-82/. У попередні роки планової потужності не досягнуто з незалежних від підприємства причин, а саме - у зв'язку з скороченням ринків збуту продукції, економічним спадом, інфляційними процесами.

Відповідачем з Кобеляцькою районною державною адміністрацією Полтавської області укладені договори оренди землі від 21.09.2006 №137 та від 02.02.2004 №1 /а.с. 86-94/. Підприємством упродовж 2014-2017 років своєчасно подано до Кобеляцького відділення Кременчуцької ОДПІ податкові декларації з плати за землю /а.с. 99-113/. Довідкою Кременчуцької ОДПІ від 08.02.2018 підтверджено, що ТОВ "Діорит" своєчасно та у повному розмірі сплачено орендну плату за земельні ділянки, розташовані на території Григоро-Бригадирівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області /а.с. 97/.

Також відповідачем укладено договір з ТОВ "Укргеонадра" від 30.09.2016 №16/10-150, яким визначено проведення геолого-економічної переоцінки Шматківського родовища гранітів в Кобеляцькому районі Полтавської області /а.с. 114-116/. На підставі даного договору ТОВ "Укргеонадра" складено звіт про геологічне вивчення надр /а.с. 117-121/.

Крім того, ТОВ "Діорит" з Державною комісією України по запасах корисних копалин укладено договір від 14.03.2017 №90, за умовами якого виконавець зобов'язувався виконати роботи з державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів гранітів Шматківського родовища в Кобеляцькому районі Полтавської області /а.с. 122-124/. 24.11.2017 складено протокол №4169 про розгляд матеріалів повторної геолого-економічної оцінки запасів Шматківського родовища гранітів в Кобеляцькому районі Полтавської області /а.с. 125-126/, що підлягає розгляду й введенню в дію Держгеонадра.

Так, пунктом 27 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865, визначено, що позитивні результати експертизи та оцінки запасів корисних копалин є підставою для взяття їх на державний облік і зарахування до Державного фонду родовищ корисних копалин.

Однак, повідомлення Держгеонадра про введення зазначеного протоколу в дію відповідачем наразі не отримано з незалежних від нього причин.

Щодо внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами відповідач звернув увагу на те, що прийняття рішення про внесення відповідних змін належить до компетенції позивача, а обов'язком відповідача є лише звернутись до Держгеонадра з відповідною заявою.

ТОВ "Діорит" листом від 31.08.2016 вих. №08/154 зверталось до позивача з проханням про внесення змін до спеціального дозволу, однак листом Держгеонадра від 18.10.2016 вих. №19516/13/12-16 у внесенні відповідних змін відмовлено /а.с. 127-130/.

Подальше ініціювання внесення змін до спеціального дозволу є доцільним після схвалення позивачем матеріалів геолого-економічної оцінки запасів гранітів Шматківського родовища в Кобеляцькому районі Полтавської області, погоджених протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин від 24.11.2017 №4169 /а.с. 125-126/.

Окрім того, відповідач листом від 17.01.2018 вих. №01/12 звернувся до Держгеонадра з проханням розглянути звіт за 2017 рік про виконання програми робіт, яка є додатком до угоди про умови користування надрами (форма 5-ГР) /а.с. 133-135/. Таким чином, відповідач поінформував Держгеонадра про стан виконання Програми робіт.

До того ж, як повідомив відповідач, ТОВ "Діорит" укладено договір з ТОВ "Укргеонадра" на виконання робіт з радіаційного контролю за породами в кар’єрі, останнім щорічно готуються звіти "Радіаційно-гігієнічна оцінка природної радіоактивності Шматківського родовища гранітів" з відповідними висновками /а.с. 136-139/, чим виконано вимоги приписів Північного МТС від 27.06.2014 №121/74/2787 та від 30.09.2016 №59/49/2787.

Суд зауважує, що всі вищевказані документи разом з відзивом на позов надіслані позивачу 16.02.2018, що підтверджено залученими до матеріалів справи фіскальним чеком та описом вкладення до цінного листа /а.с. 71-72/.

Однак, позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався, висловлені відповідачем доводи не заперечив.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

А відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач у ході судового розгляд справи довів, що ним вжито всіх залежних від нього заходів з метою усунення порушень, наявність яких стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Натомість, позивач не надав суду належних, достатніх та достовірних доказів, що свідчили б про ігнорування відповідачем вимог чинного законодавства, а також умов користування надрами, що визначені спеціальним дозволом та Угодою від 30.10.2014 №2787.

За таких обставин, позивачем не доведено наявності підстав для припинення права ТОВ "Діорит" на користування надрами, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Держгеонадра повністю.

Підстави для розподілу судових витрат, визначені статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у цій справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Діорит" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Кукоба