
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. Справа № 818/912/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2О,
представника відповідача - ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/912/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
третя особа - Сумська міська рада
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий № 5910136300:01:003:0046, за адресою: вул. Інтернаціоналістів, 5, м. Суми, 40034, із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні ОСОБА_2 від 25 вересня 2017 року № 467/0/205-17.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 28 вересня 2017 року отримав від відповідача витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по вул. Інтернаціоналістів, 5 в м. Суми. Вважає, що розрахунок нормативної грошової оцінки ділянки проведено відповідачем з порушенням вимог закону, оскільки відповідачем безпідставно проведено індексацію нормативної грошової оцінки на коефіцієнт інфляції за 2014 та 2015 роки. В 2014 та 2015 роках відповідачем вже була проведена індексація. Діюча нормативна грошова оцінка затверджена рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015, рішення набуло чинності з 01.01.2016. Раніше застосовувалась інша нормативна оцінка, яка була проіндексована при наданні витягу за 2015 рік. Відповідачем же проведено індексацію нової нормативної грошової оцінки землі, що почала діяти лише з 2016 року на індекси інфляції 2014 та 2015 року.
Крім того, позивач зауважує, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 31.08.2017 по справі № 818/1057/17 визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Сумській області щодо проведення індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:01:003:0046 за адресою: вул. Інтернаціоналістів, 5, м. Суми 40034 із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, обґрунтовуючи свою позицію тим, що нарахування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача, було здійснено відповідно до положень п.289.2 ст. 289 Податкового кодексу України.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін і третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Сумської міської ради № 264-МР від 27 січня 2016 року надано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в оренду земельну ділянку площею 0,1341 га в м. Суми вул. Інтернаціоналістів 5. Функціональне призначення ділянки: під розміщеними офісним та культурно-спортивним комплексом (а.с. 45).
13 квітня 2016 року між Сумською міською радою та ОСОБА_1, ОСОБА_2 укладено договір оренди ділянки, класифікація видів цільового призначення земель: 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Відповідно до договору орендна плата становить 4% від нормативної грошової оцінки землі. Розмір орендної плати на 2016 рік становить 83402,69 грн., що становить 6950,22 грн. на місяць. За наступні роки, починаючи з 2017 року, орендна плата справляється з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель (а.с. 46-49).
Перша грошова оцінка земель м. Суми була проведена у 1998 році (Київ, інститут «Дніпромісто»). У 2007 році вона коригувалася станом на 01.01.2007 (м. Суми, ДП «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою») (а.с. 51-53).
Рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 № 4307-МР затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Суми, розроблену ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ДІПРОМІСТО ім. Ю.М.Білоконя. Рекомендовано управлінню Держземагенства у Сумському районі Сумської області, ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області при передачі земельних ділянок у власність, оренду та за цивільно-правовими угодами для визначення ставок земельного податку і розміру орендної плати за землю прийняти до відома та використовувати у роботі до розрахунку зазначену нормативну грошову оцінку. Рішенням встановлено момент набуття ним чинності - з 01 січня 2016 року (а.с. 43).
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 19.09.2017 (а.с. 21) відповідачем надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.09.2017 № 467/0/205-17, з визначенням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки 1,897 (а.с. 20).
Не погодившись з вказаним розрахунком, 06.02.2018 ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Держгеокадастру про скасування витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.09.2017 № 467/0/205-17 (а.с. 8).
Листом від 09.02.2018 № Б-360/0/5-18/156/6-18 відповідач повідомив позивача, що при формуванні зазначеного витягу застосовано коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки за 2014 рік - 1,249, за 2015 рік - 1,433 та за 2016 рік - 1,06 (добуток коефіцієнтів складає 1,897), що відповідає вимогам чинного законодавства. Відповідно до статті 289.2 Податкового кодексу України, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 1 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Згідно із ч. 1 ст. 20 зазначеного Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
За приписами ч.ч. 1, 4 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
У свою чергу, згідно п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Отже, нормативна грошова оцінка земельних ділянок населеного пункту набирає чинності лише після її оприлюднення у встановленому порядку та не є чинною без такого оприлюднення.
Крім того, закон не пов'язує початок дії нормативної грошової оцінки з моментом отримання вихідних даних для її розробки.
З матеріалів справи вбачається, що розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Суми здійснюється на підставі "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Суми", яка введена в дію рішенням Сумської міської ради від 06.05.2015 № 4307-МР з 01.01.2016.
Враховуючи викладене, застосування індексів інфляції за 2014 та 2015 роки є необґрунтованим.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб’єкт владних повноважень, не довело правомірності дій щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні ОСОБА_2 від 25 вересня 2017 року № 467/0/205-17.
Судом встановлено, що застосування відповідачем індексу 2014 та 2015 року є безпідставним, оскільки цей індекс характеризує зростання цін та відповідне зменшення вартості земель за попередньою, чинною на момент затвердження нормативною грошовою оцінкою. Доказів правомірності проведення індексації нормативної грошової оцінки із застосуванням індексів споживчих цін 2014-2015 року відповідачем не подано.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий № 5910136300:01:003:0046 за адресою: вул. Інтернаціоналістів, 5, м. Суми, 40034 із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні ОСОБА_2 від 25 вересня 2017 року № 467/0/205-17.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - Сумська міська рада про визнання дій протиправними – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий № 5910136300:01:003:0046, розташованої за адресою: вул. Інтернаціоналістів, 5, м. Суми, 40034, із застосуванням коефіцієнту індексації за 2014 і 2015 роки при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25 вересня 2017 року № 467/0/205-17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, ідентифікаційний код 39765885) на користь ОСОБА_1 (40022, м. Суми, вул. 2-га Залізнична, 14, кв. 6, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 20.04.2018.