
Справа № 815/752/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю “Основа-2008” (код ЄДРПОУ 22509075, адреса: с. Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, 66560, телефон: (097) 921 56 51
до: Державна фіскальна служба України (ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, телефони служби діловодства: тел. +38 (044) 2725159, тел. +38 (044) 2726255, тел. +38 (044) 2722956, електронна пошта: Kabmin_doc@sfs.gov.ua, www.minrd.gov.uа; e: kabmin_dec@minrd.gov.uа, gromada@minrd.gov.uа)
про: визнання протиправним зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року, зобов’язання Державної фіскальної службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Основа-2008” до Державна фіскальна служба України про визнання протиправним зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року, зобов’язання Державної фіскальної службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року.
Позов вмотивовано наступним.
ТОВ «Основа-2008» є сільськогосподарським підприємством, яке займається вирощуванням зернових та олійних культур. Підприємство є платником єдиного податку 4 групи. Площа землі в обробітку складає 820 га, з них у 2017 році 481 га було засіяно соняшником.
Для реалізації вирощеної продукції, ТОВ «Основа-2008» (Постачальник) уклало Договір поставки № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017 року (надалі - Договір поставки) із ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕИД» (Покупець) на загальну кількість насіння соняшнику 750 тон за попередньою ціною 4 000,00 грн. з ПДВ за тонну. На підставі рахунку №1 від 02.06.2017 року Покупець, відповідно до умов п. 3.1.1. Договору поставки, перерахував аванс в розмірі попередньої загальної вартості, що склало 3 000 000,00 гривень з ПДВ., та підтверджується банківською випискою від 14.06.2017 року з АТ «ТАСКОМБАНК».
На виконання приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «Основа-2008» склало податкову накладну №1 від 14.06.2017 року, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до умов Договору поставки, ТОВ «Основа-2008» в період з 10.10.2017 по 25.10.2017 року здійснило поставку 743,98 тон насіння соняшнику, з яких 603,98 тон було поставлено на умовах DАР Завод, що підтверджується видатковими накладними: №29 від 10.10.2017; №30 від 11.10.2017; №31 від 12.10.2017; №32 від 13.10.2017; №33 від 14.10.2017; №34 від 15.10.2017; №35 від 16.10.2017; №36 від 17.10.2017; №37 від 18.10.2017; №38 від 19.10.2017; №39 від 20.10.2017; №40 від 21.10.2017; №41 від 25.10.2017 і товарно - транспортними накладними №230903, 230904, 230905 від 10.10.2017; №230906, 230907, 230908 від 11.10.2017; №230910, 230909, 230911 від 12.10.2017; №230913, 230912, 230914 від 14,10.2017; №230916, 230915 від 15.10.2017; №230918, 230917 від 16.10.2017; №230919, 230920 від 17.10.2017; №230921, 230922 від 18.10.2017; №230924, 230923 від 19.10.2017; №230925, 777785 від 20.10.2017; №77778, 777787 від 21.10.2017; №777789, 777788 від 24.10.2017 та 140 тон на умовах ЕХW франко-елеватор, що підтверджується видатковою накладною №42 від 25.10.2017.
Свою продукцію ТОВ «Основа-2080» відвантажувало зі складу ТОВ «Заплазський Елеватор» за адресою: Одеська область, Любашівський район, с. Солтанівка. Насіння соняшнику зберігалось відповідно Договору складського зберігання зерна №10 від 03/07/2017 року, за жовтень 2017 року ТОВ «Основа-2008» отримало акти надання послуг від ТОВ «Заплазський Елеватор» №385 та 473 від 31.10.2017 р.
25.10.2017 року ТОВ «Основа-2008» уклало із ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» Додаткові угоди №1 та №2 до Договору № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017 року про зміну вартості 1 тони Товару на загальну кількість товару 603,98 тони, що були поставлені на умовах О АР Завод. До додаткових угод були сформовані та підписані Акти формування остаточної ціни від 25/10/2017 року (13 шт). Загальна сума переоцінки (збільшення вартості) товару згідно Додаткової угоди №1 та №2 від 25.10.2017 року до Договору № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017року склала 3 673 180,02 грн. з ПДВ. Свою заборгованість перед ТОВ «Основа-2008» у сумі 3 673 1802,02 грн. ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» сплатило 27.10.2017 року та 09.11.2017 року на підставі рахунків, отриманих від ТОВ «Основа-2008», №1 та №5 від 25.10.2017 року, що підтверджується банківськими виписками з АТ «ТАСКОМБАНК».
У зв’язку із вищенаведеним, ТОВ «Основа-2008» виписала розрахунок коригування №2 від 25.10.2017 року, де відобразило зміну кількості на різницю між заавансованою кількістю та фактично поставленою (- 6,02075 т) та відобразило зміну вартості згідно додаткових угод та Актів формування остаточної ціни.
Згідно квитанції, яка була отримана 07.11.2017р., розрахунок коригування №2 від 25.10.2017 року прийнято 06.11.2017р, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 120600. Та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Відповідно до п.п. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації, письмові пояснення та/або копії документів, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податкові накладній/розрахунку коригування.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» п. 201.16 було змінено та викладено у наступній редакції: « 201.16. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинення в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.» Але станом на дату цього позову, зазначений порядок так і не був розроблений та прийнятий. Разом із внесенням цієї зміни, у п. 57-1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України було передбачено наступне:
Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються з урахуванням вимог пунктів 200-1.3 та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу не пізніше 2 січня 2018 року, крім:
податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу;
податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.
Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі якщо протягом п’яти робочих днів з дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку.
Таким чином, доля податкових накладних/розрахунків коригування, заблокованих до 1 грудня 2017 року, та по яким не було подано пояснення та копії документів, чинним законодавством взагалі не визначена. Натомість Державна фіскальна служба України, в своєму повідомленні від 05.01.2018 року наголосило, що пояснення і копії документів до податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких у Реєстрі зупинено до 1 грудня 2017 року, платниками не подаються.
Податковий кодекс України у п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 закріплює однією із основних засад податкового законодавства України презумпцію правомірності рішень платника податків в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
06.02.2018 року ТОВ «Основа-2008» здійснило спробу подати повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, керуючись законодавством, чинним на дату зупинення реєстрації, але, як вбачається з квитанції №1, документ не прийнято у зв’язку із набранням чинності Закону України від 7 грудня №2245-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».
Оскільки податковим законодавством чітко не визначено порядок дій платників податків, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування яких була зупинена до 1 грудня 2017 року та щодо яких не були подані пояснення і документи або не розпочата процедура судового оскарження, а безумовне позбавлення платників податків права на податковий кредит у зв’язку із неможливістю подати пояснення та документи за заблокованим розрахунком коригування є порушенням законних прав та інтересів таких платників, Державна фіскальна служба України повинна була застосувати один із описаних в п. 57-1 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України процедур щодо здійснення реєстрації розрахунку коригування, складеного ТОВ «Основа-2008».
На думку позивача зупинення реєстрації розрахунку коригування №2 від 25.10.2017 року незаконним та необгрунтованим, у зв’язку із чим він підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних з огляду на наступні обставини.
1. ДФС не взято до уваги специфіку діяльності ТОВ «Основа-2008»
ТОВ «Основа-2008» є юридичною особою приватного права, що було створено 17.07.2008 року. Основними видами діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11) та оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21.).
Специфіка вказаного виду діяльності полягає в тому, що для постачання товару ТОВ «Основа-2008» не закуповує аналогічну кількість товару, а займається його вирощуванням. Реальне здійснення зазначеної діяльності можливе завдяки наявності у ТОВ «Основа-2008» в обробітку земель сільськогосподарського призначення (власної або орендованої) площею 40820 га, що підтверджується довідками Троїцької, Новокарбівської та Покровської сільських рад Любашівського району Одеської області, робочої сили, рухомого та нерухомого майна.
2. ДФС проігноровано неправомірність функціонування механізму зупинення реєстрації ПН/РК
Механізм зупинення такої реєстрації був регламентований положеннями пункту 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, в редакції, чинної на момент формування розрахунку коригування №2 від 25.10.2017 року.
Так, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Всі нормативні акти, які були затверджені КМУ в зв’язку із запровадженням процедури зупинення реєстрації ПН/РК та діяли на момент зупинення реєстрації розрахунку коригування, стосувалися:
- Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (постанова КМУ від 29.10.2010 р. № 1246 в редакції постанови КМУ від 26.04.2017 р. № 341).
- Підстав для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації (постанова КМУ від 29.03.2017 р. № 190).
- Порядку розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН (постанова КМУ від 04.07.2017 р. № 485).
Отже, на день зупинення реєстрації розрахунку коригування №2 від 25.10.2017 року, КМУ так і не визначив порядок зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, що свідчить про функціонування усього механізму за рамками правового поля.
3. ДФС порушила правила зупинення реєстрації розрахунку коригування №2 від 25.10.2017 року.
Такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом у Квитанції №1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагав від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.
Таким чином, фіскальний орган був зобов’язаний у Квитанції № 1 чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу № 567.
З аналізу норм законодавства слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Представник позивача в судове засідання не з’явився про розгляд справи, повідомлений належним чином і завчасно, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач проти позову заперечував. В обґрунтування заявленої правової позиції надав відзив за вхід. № 7831/18 від 20.03.2018 р., яка обґрунтована наступним.
Відповідно до фактичних обставин справи ТОВ «Основа-2008» (код ЄДРПОУ 22509075) направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкову накладну № 1 від 14.06.2017 року.
За отриманими квитанціями з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідних податкових накладних зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак позивач замість того, щоб надати пояснення та/або копії документів (за вичерпним переліком, надсилає до контролюючого органу розрахунок коригування кількісних та вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Відповідним Законом доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу».
У відповідності до вимог п. 74.2 ст. 72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автомати-зованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У відповідності до вимог п. 12 Постанови № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
У відповідності до вимог п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом № 567. Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги. зазначений у податковій накладній/ розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1.5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою! та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкови накладних/розрахунків коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД. які визначаються ДФС. та відсутність товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації
податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади» що забезпечує Формування та реалізує державну Фінансову політику.
Такий перелік затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567, та передбачає надання платником податків для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв необхідно надати:
- договори у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками листування з контрагентами;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання-товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання - передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності!, наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв’язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (п. 2 Вичерпного переліку, затвердженого наказом № 567).
У відповідності до вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» № 566 від 13.06.2017 року, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.
За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 190 від 29.03.2017 року підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтверджений інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився про розгляд справи був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Для реалізації вирощеної продукції, ТОВ «Основа-2008» (Постачальник) уклало Договір поставки № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017 року (надалі - Договір поставки) із ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕИД» (Покупець) на загальну кількість насіння соняшнику 750 тон за попередньою ціною 4 000,00 грн. з ПДВ за тонну. На підставі рахунку №1 від 02.06.2017 року Покупець, відповідно до умов п. 3.1.1. Договору поставки, перерахував аванс в розмірі попередньої загальної вартості, що склало 3 000 000,00 гривень з ПДВ., та підтверджується банківською випискою від 14.06.2017 року з АТ «ТАСКОМБАНК».
На виконання приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «Основа-2008» склало податкову накладну №1 від 14.06.2017 року, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до умов Договору поставки, ТОВ «Основа-2008» в період з 10.10.2017 по 25.10.2017 року здійснило поставку 743,98 тон насіння соняшнику, з яких 603,98 тон було поставлено на умовах DАР Завод, що підтверджується видатковими накладними: №29 від 10.10.2017; №30 від 11.10.2017; №31 від 12.10.2017; №32 від 13.10.2017; №33 від 14.10.2017; №34 від 15.10.2017; №35 від 16.10.2017; №36 від 17.10.2017; №37 від 18.10.2017; №38 від 19.10.2017; №39 від 20.10.2017; №40 від 21.10.2017; №41 від 25.10.2017 і товарно - транспортними накладними №230903, 230904, 230905 від 10.10.2017; №230906, 230907, 230908 від 11.10.2017; №230910, 230909, 230911 від 12.10.2017; №230913, 230912, 230914 від 14,10.2017; №230916, 230915 від 15.10.2017; №230918, 230917 від 16.10.2017; №230919, 230920 від 17.10.2017; №230921, 230922 від 18.10.2017; №230924, 230923 від 19.10.2017; №230925, 777785 від 20.10.2017; №77778, 777787 від 21.10.2017; №777789, 777788 від 24.10.2017 та 140 тон на умовах ЕХW франко-елеватор, що підтверджується видатковою накладною №42 від 25.10.2017.
Свою продукцію ТОВ «Основа-2080» відвантажувало зі складу ТОВ «Заплазський Елеватор» за адресою: Одеська область, Любашівський район, с. Солтанівка. Насіння соняшнику зберігалось відповідно Договору складського зберігання зерна №10 від 03/07/2017 року, за жовтень 2017 року ТОВ «Основа-2008» отримало акти надання послуг від ТОВ «Заплазський Елеватор» №385 та 473 від 31.10.2017 р.
25.10.2017 року ТОВ «Основа-2008» уклало із ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» Додаткові угоди №1 та №2 до Договору № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017 року про зміну вартості 1 тони Товару на загальну кількість товару 603,98 тони, що були поставлені на умовах О АР Завод. До додаткових угод були сформовані та підписані Акти формування остаточної ціни від 25/10/2017 року (13 шт). Загальна сума переоцінки (збільшення вартості) товару згідно Додаткової угоди №1 та №2 від 25.10.2017 року до Договору № ОД41/ПЕР/17 від 24.05.2017року склала 3 673 180,02 грн. з ПДВ. Свою заборгованість перед ТОВ «Основа-2008» у сумі 3 673 1802,02 грн. ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» сплатило 27.10.2017 року та 09.11.2017 року на підставі рахунків, отриманих від ТОВ «Основа-2008», №1 та №5 від 25.10.2017 року, що підтверджується банківськими виписками з АТ «ТАСКОМБАНК».
У зв’язку із вищенаведеним, ТОВ «Основа-2008» виписала розрахунок коригування №2 від 25.10.2017 року, де відобразило зміну кількості на різницю між заавансованою кількістю та фактично поставленою (- 6,02075 т) та відобразило зміну вартості згідно додаткових угод та Актів формування остаточної ціни.
Згідно квитанції, яка була отримана 07.11.2017р., розрахунок коригування №2 від 25.10.2017 року прийнято 06.11.2017р, але реєстрацію зупинено, та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 120600. Та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
ПОЗИЦІЯ СУДУ
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 від 29.12.2010 р., податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно примітки до Порядку, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26 квітня 2017 року, протягом перехідного періоду, встановленого пунктом 57 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 1797-VIII від 21.12.2016, процедури, визначені пунктами 17-19 цього Порядку, здійснюються без фактичного зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Відповідно пункту 57 зазначеного Закону період з 1 квітня до 1 липня 2017 року є перехідним періодом, протягом якого процедура, визначена пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу, здійснюється без фактичного зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, пунктом 13 Порядку, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 26 квітня 2017 рок, встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). За таких обставин, податкові накладні, які були подані після 1 липня 2017 року, не можуть вважатися зареєстрованими в день фактичного отримання, а мають бути перевірені на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України.
Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України та необґрунтовано, чим порушив вимоги ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також обґрунтовано, оскільки вказаний вище розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 25.10.2017 р. до податкової накладної від 14.06.2017 р. заповнений належним чином, при цьому законодавство визначає, що «письмові пояснення та/або копії документів, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податкові накладній/розрахунку коригування» п.п.201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України.
Крім того, слід зазначити, що в перехідний період з 1 квітня до 1 липня 2017 року, податкова накладна № 1 від 14.06.2017 р. не могла бути зупинена, а тому зупинення реєстрації розрахунку корегування на цій підставі не можливо.
Разом з цим, також суд зазначає, що відповідачем не надано доказів зупинення податкової накладної № 1 від 14.06.2017 р.
Суд зазначає, що контролюючим органом порушено норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ним не зазначено у Квитанціях № 1 конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Такий висновок суду базується на тому, що фіскальним органом у Квитанціях № 1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом № 567. Натомість, підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.
Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Таким чином, фіскальний орган був зобов’язаний у Квитанції № 1 чітко вказати конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу № 567, оскільки визначення фіскальним органом у Квитанціях № 1 конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі № 567 Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі іменується Вичерпний перелік документів).
ВИСНОВКИ СУДУ
Закон України від 22 травня 2003 року №851-IV, в редакції Закону України №675-VIII від 03.09.2015 року «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі - Закон №851-IV) встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів.
Статтею 2 Закону №851-IV встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів.
У відповідності до ст. 17 Закону №851-IV вирішення спорів між суб'єктами електронного документообігу здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557), визначені основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб’єктами електронного документообігу.
Складання податкових накладних в електронному вигляді та їх реєстрація у «Єдиному реєстрі податкових накладних», передбачені статтею 201 ПК України та «Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, (далі - Порядок).
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Із положень частин третьої - четвертої 245 КАС України випливає, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов’язати відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні документи, які підтверджували б факт проведення визначеної Законом процедури, яка передує прийняттю рішення про реєстрацію.
На підставі чого, у суду відсутні законодавчо визначений обов’язок для зобов’язання відповідача вчинити дії по реєстрації розрахунку корегування.
За таких обставин, суд доходить висновку про відсутність підстав зобов'язувати ДФС реєструвати податкові накладні, оскільки для прийняття відповідного рішення необхідно дослідити платіжні доручення, які підтверджують оплату поставленого товару покупцю.
Отже, вимога про зобов'язання відповідача зареєструвати розрахунок коригування, задоволенню не підлягає. А отже у досліджуваній частині позовних вимог слід відмовити.
Разом з тим, згідно частини четвертої 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Як вже встановлено судом, рішення про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 25.10.2017 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин суд вважає необхідним зобов'язати суб'єкта владних повноважень повторно розглянути питання щодо реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Судові витрати зі сплати судового збору, розподілити відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Основа-2008” до Державна фіскальна служба України про визнання протиправним зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року, зобов’язання Державної фіскальної службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України повторно розглянути питання щодо реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної № 1 від 14.06.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відмовити в задоволенні вимоги щодо зобов’язання Державної фіскальної службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №2 від 25.10.2017 року до податкової накладної №1 від 14.06.2017 року.
Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Основа-2008” суму судового збору за подання адміністративного позову за:
- платіжним дорученням № 177 від 21.02.2018 р. у сумі 881,00 грн. (вісімсот вісімдесят одна гривня 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Основа-2008” (код ЄДРПОУ 22509075, адреса: с. Троїцьке, Любашівський район, Одеська область, 66560, телефон: (097) 921 56 51
Державна фіскальна служба України (ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, телефони служби діловодства: тел. +38 (044) 2725159, тел. +38 (044) 2726255, тел. +38 (044) 2722956, електронна пошта: Kabmin_doc@sfs.gov.ua, www.minrd.gov.uа; e: kabmin_dec@minrd.gov.uа, gromada@minrd.gov.uа)
Суддя Потоцька Н.В.
.