Рішення № 73508134, 16.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
812/380/18
Номер документу
73508134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

16 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/380/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Свергун І.О.,

за участі секретаря – Карча В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.02.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (далі – відповідач, УПФУ в м. Лисичанську), в якому позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу підвищення розміру пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у зв’язку з зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін), з 01.01.2013; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», шляхом підвищення розміру пенсії на відсотки зростання рівня інфляції індексу споживчих цін в Україні з 01.01.2013 та виплатити позивачу недоотримані суми пенсії з 01.01.2013.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що з 01.05.2012 відповідачем було зменшено розмір пенсії позивача, однак постановою Лисичанського міського суду Луганської області, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, зобов’язано відповідача поновити виплату пенсії на умовах та в розмірі відповідно до розпорядження від 23.12.2011 № 195803 з 01.05.2012 та виплатити позивачу недоотримані суми пенсії. Однак до цього часу підвищення пенсії позивачу відповідачем не здійснено.

Вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсій у бік збільшення шляхом здійснення індексації (підвищення), оскільки відповідно до статті 97 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії щороку підвищуються відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менш як на 2 проценти заробітку, з якого обчислено пенсію (стаття 64). В усіх випадках зазначене підвищення не може бути менше 2 процентів мінімальної пенсії за віком.

На думку позивача, ані закони, ані підзаконні акти не надають відповідачу повноважень не здійснювати підвищення розміру пенсії, зокрема по пенсійним виплатам, які призначені за рішенням суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

13.03.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого останній зазначив таке. З 01.05.2012 позивачу зменшено пенсію згідно акту зустрічної перевірки, проведеної у лютому 2012 року, в ході якої виявлено відсутність первинних документів щодо суми розрахованої заробітної плати, яку відображено в довідці № 202, виданій ВАТ «Лисичанський завод ГТВ».

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду позивачу перераховано пенсію відповідно до постанови Лисичанського міського суду від 17.06.2013 № 2-а-415/98/13.

З 01.09.2015 розмір пенсії позивача склав 7287,00 грн, з яких 7175,02 грн – пенсія за рішенням суду та 111,98 грн – індексація. З 01.05.2016 розмір пенсії позивача становить 7175,02 грн. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог (арк. спр. 24).

Ухвалою суду від 29.03.2018 витребувано від УПФУ в м. Лисичанську інформацію, чи проводилася індексація сум виплаченої ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії та в якому розмірі, та відкладено розгляд справи на 16.04.2018.

13.04.2018 відповідач надав суду інформацію щодо проведення індексації сум виплаченої ОСОБА_1 пенсії у період з травня 2014 року по квітень 2016 року.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області в частині позовних вимог: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в м. Лисичанську Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку зі зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін) з 01.01.2013 по 11.08.2017; зобов’язання УПФУ в м. Лисичанську Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» шляхом підвищення розміру пенсії на відсотки зростання рівня інфляції індексу споживчих цін в Україні з 01.01.2013 по 11.08.2017 та виплатити недоотримані суми за період з 01.01.2013 по 11.08.2017 залишено без розгляду.

У судове засідання позивач не прибув, просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Лисичанську та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам ІІ групи (арк. спр. 25-27).

З 01.05.2012 позивачу зменшено пенсію згідно акту зустрічної перевірки від 03.02.2012, в ході якої виявлено відсутність первинних документів щодо суми розрахованої заробітної плати, яку відображено в довідці № 202, виданій ВАТ «Лисичанський завод ГТВ» (арк. спр. 34-35).

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 16.04.2013 у справі № 415/2154/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013, визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 у раніше призначеному обсязі державної пенсії з 01.05.2012 р. протиправними; визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо винесення розпоряджень № 195803 від 17.04.2012р. і № 195803 від 07.11.2012 р. про призначення ОСОБА_1 пенсії протиправними; визнано недійсними розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області від № 195803 від 17.04.2012 р. і № 195803 від 07.11.2012 р. про призначення пенсії ОСОБА_1; зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області поновити ОСОБА_1 виплату державної пенсії на умовах та в розмірі згідно розпорядження про призначення пенсії від 23.12.2011 р. та виплатити недоотримані суми пенсії з 01.05.2012 (арк. спр. 12-15).

Відповідно до листа УПФУ в м. Лисичанську від 12.04.2018 доплата індексації ОСОБА_1 проводилася з травня по червень 2014 року та з вересня 2014 року по квітень 2016 року. Пенсія, призначена за рішенням суду, не підлягає індексації, тому індексація пенсії ОСОБА_1 провадилась безпідставно. Переплата індексації пенсії з 01.05.2014 по 30.04.2016 складає 2642,94 грн. З 01.05.2016 виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться згідно рішення суду в сумі 7175,02 грн (арк. спр. 48-49).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки гарантує Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII.

Відповідно до статті 97 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії щороку підвищуються відповідно до індексації грошових доходів населення, але не менш як на 2 проценти заробітку, з якого обчислено пенсію (стаття 64). В усіх випадках зазначене підвищення не може бути менше 2 процентів мінімальної пенсії за віком.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 67 вказаного Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282).

Відповідно до статті 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Статтею 4 цього закону встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078).

Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Із аналізу вказаної норми права вбачається, що необхідною умовою для застосування наслідків, передбачених вказаним вище пунктом Порядку № 1078, є підвищення пенсії відповідно до законодавства.

Разом із тим підвищення пенсії позивача відбулося не внаслідок перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий перерахунок, а у зв'язку з тим, що судовим рішенням було встановлено, що позивачу неправомірно було зменшено розмір пенсії.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Додатковим обґрунтуванням такого висновку є той факт, що донараховані суми пенсії здійснені за минулий період, але їх виплата фактично проводиться протягом наступних періодів після набуття законної сили рішенням суду, на підставі якого таке донарахування здійснене, а тому безпідставно стверджувати про зростання доходів пенсіонера в минулому та не проводити у зв'язку з цим індексацію пенсії.

Отже, виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду в постанові від 20 лютого 2018 року по справі № 576/1724/17.

Таким чином, оскільки виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправомірно зменшеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 Порядку, а також враховуючи, що період, за який донараховано пенсію, та час фактичної виплати донарахованих сум не співпадають, тому перерахунок здійснений згідно судового рішення не може бути підставою для вчинених відповідачем дій щодо припинення виплати індексації.

Відтак, неприйнятними є доводи відповідача про те, що пенсія призначена за рішенням суду не підлягає індексації. Також таке твердження Пенсійного органу не підтверджено жодним нормативно-правовим актом.

В свою чергу об'єктом індексації є пенсія, яку позивач отримує щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року в справі № 21-390а13, від 17 лютого 2016 року в справі № 21-5368а15.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем – суб’єктом владних повноважень, в даному випадку не доведено правомірності невиплати ОСОБА_1 індексації пенсії.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що бездіяльність УПФУ в м. Лисичанську щодо нездійснення ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії у зв’язку зі зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін) з 12.08.2017 є протиправною, а тому вказані позовні вимоги слід задовольнити.

Також необхідно задовольнити вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 шляхом підвищення розміру пенсії у зв’язку зі зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін) з 12.08.2017.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо нездійснення ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії у зв’язку зі зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін) з 12.08.2017.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 шляхом підвищення розміру пенсії у зв’язку зі зростанням рівня інфляції (індексу споживчих цін) з 12.08.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 20 квітня 2018 року.

Суддя ОСОБА_2