
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/305/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Петросян К.Є.,
за участю секретаря судового засідання – Грищенко М.І.,
сторони не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 лютого 2018 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач або ГУ ПФУ в Луганській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2005 року, пенсію призначено відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію», нормами якого не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей. З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким доповнено та змінено статтю 43 Закону №2262.
Закон від 23.12.2015 № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, і з цієї дати пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.
Після звернення в суди пенсіонерів органів внутрішніх справ та набранням законної сили рішень судів про визнання бездіяльності МВС України щодо неповідомлення органів пенсійного фонду про підстави перерахунку пенсій з 01.01.2016 пенсіонерам міліції, МВС України, виконуючи умови Порядку № 45, 03.02.2017 за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).
28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив територіальні органи (ГУ ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВСУ в Луганській області підготувала та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку від 03.05.2017 № 1611-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно з додатком 2 Порядку № 45.
Виходячи з того, що ГУ ПФУ в Луганській області отримавши довідку від ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській області не перерахувало пенсію позивачу, останній звернувся із заявою на урядову гарячу лінію з проханням здійснити перерахунок пенсії.
20.09.2017 позивач отримав лист-відповідь від 15.09.2017 № 13077/К-109, в якому фактично йдеться про відмову в перерахунку пенсії, оскільки перерахунок буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
На підставі викладеного позивач просить суд:
- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, протиправною;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Луганській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУ ПФУ в Луганській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 08.02.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с.19-20).
Ухвалою суду від 21.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (а.с.1-2).
Ухвалою суду від 19.03.2018 провадження у справі № 812/305/18 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (а.с.88-89).
Ухвалою суду від 26.03.2018 поновлено провадження у даній справі (а.с.92).
Ухвалою суду від 26.03.2018 визначено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.93).
Позивач у судове засідання не прибув, про дату розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.104).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі, 13.03.2018 надав відзив на позову заяву ( а.с.70-73), в яких заперечував проти задоволення позову з посиланням на таке.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ по лінії МВС України. 30.05.2017 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 03.05.2017 № 1611-ЛК. Перерахунок пенсії згідно цього документу не проводився, про що позивачу повідомлено у відповіді на звернення від 09.10.2007 № 11857/03-03.
28.02.2018 супровідним листом за № 2536/03-03 до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області були направлені списки осіб на перерахунок пенсії для надання нових довідок для перерахунку пенсії з урахуванням положень Постанови № 103. У складі даного списку для формування нової довідки була надана інформація про позивача.
Також, 13.04.2018 від представника відповідача надійшли доповнення до відзиву на позову заяву ОСОБА_1, згідно яких зазначено наступне (а.с.100).
Обов’язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018 (п.3 постанови КМУ № 103), а обов’язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – з 01.01.2019.
За довідкою від 19.03.2018 № 855-ЛК, отриманою 23.03.2018, відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача. Враховуючи перерахунок, в квітні 2018 року позивачу виплачена пенсія за квітень 2018 року – 4233,83 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 2043,39 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року – 2043,39 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року – 2043,39 грн. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.
Отже, зазначає, що позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, вимоги щодо виплати перерахованої пенсії виконані в квітні 2018 року з дотриманням положень постанови КМУ від 21.02.2018 № 103.
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статті 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 29.07.2005 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується посвідченням № 9715 (арк.спр.27-30).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.
Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов’язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с.74).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2017 № 1611-ЛК, виданою ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «заступник начальника відділу – начальник міліції громадської безпеки Біловодського РВ УМВСУ в Луганській області» становить 7339,48 грн, в тому числі: посадовий оклад – 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор міліції» - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 30% - 1575,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн, премія 2,65 % - 189,48 грн (а.с.77).
09.10.2017 відповідачем надано відповідь № 11857/03-03 на звернення ОСОБА_1 з питання перерахунку пенсії, у якій зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 03.05.2017 № 1611-ЛК, надана ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, надійшла до ГУ ПФУ в Луганській області 30.05.2017. Перерахунок пенсії буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с.78-79).
У зв’язку з отриманням вказаної відповіді позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає таку відповідь проявом бездіяльності щодо не проведення передбаченого чинним законодавством перерахунку його пенсії.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) (набрала чинності 02 грудня 2015 року) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ліквідаційна комісія УМВС України в Луганській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка отримана УПФУ в Луганській області 30.05.2017 (а.с.77,79).
Отже, після отримання довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідача виник обов'язок з перерахунку пенсії саме з 01.01.2016, що УПФУ в Луганській області станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом здійснено не було, а тому свідчить про його бездіяльність.
При цьому, суд зауважує, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку та не виплати особі гарантованих виплат.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Така ж позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 набув права на перерахунок пенсії з 01.01.2016, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, є такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – постанова КМУ №103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Матеріалами справи встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 19.03.2018 складено нову довідку № 855-ЛК про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій, згідно з якою розмір грошового забезпечення складає 7560,41 грн, тобто визначено більший розмір забезпечення, ніж у довідці від 03.05.2017 № 1611-ЛК (а.с.101).
Після одержання довідки від 19.03.2018 № 855-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області з 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою N/А-18737 (МВС) від 01.01.2016, і 04.04.2018 виплачено пенсію за квітень 2018 року – 4233,83 грн та доплати, у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 2043,39 грн, до пенсію лютого 2018 року – 2043,39 грн, до пенсії березня 2018 року – 2043,39 грн (а.с.102-103).
Отже, на теперішній час відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській від 03.05.2017 № 1611-ЛК.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку, що достатнім способом захисту для відновлення порушеного права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року згідно з нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які діяли на час виникнення спірних правовідносин та, з урахуванням постави КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 визначено, зокрема, порядок розрахунку премії, яка включається в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та затверджені форми довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які надаються відповідачу для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року.
Одночасно суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру, оскільки суду не надано доказів здійснення перерахунку пенсії позивача з обмеженням її максимальним розміром.
До того ж, відповідно до положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, розмір перерахованої пенсії підлягає законодавчому регулюванню, що свідчить про безпідставність вимог позивача в цій частині.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до вимог частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб’єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 352,40 грн.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 1611-ЛК від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року згідно з нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які діяли на час виникнення спірних правовідносин та, з урахуванням постави КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 92801, Луганська область, смт. Біловодськ, пров. Аграрний, буд.9) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352,40 грн (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення суду складено та підписано 20.04.2018.
Суддя ОСОБА_2