
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справi
20 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/319/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію, справу відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивач просить:
- визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 протиправною;
- зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016, на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138 “Про затвердження Переліку посадових осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що прирівнюються посадам поліцейських” та в подальшому виплачувати перераховану пенсію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
З метою здійснення перерахунку пенсії позивач звернувся до відповідача з електронним листом від 22.06.2017, в якому просив здійснити йому перерахунок та виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 10.05.2017 № 4409-лк. 11.09.2017 позивач отримав від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області лист-відповідь від 11.09.2017 № 10476/03-03, в якому останній зазначив, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії будуть проведені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України для забезпечення перерахунку. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки діюче законодавство не зв’язує питання перерахунку пенсії із виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. З урахуванням викладеного, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 02.03.2018 № 2711/07, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 62-63).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262). Відповідно до статті 63 Закону № 2262 усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом на умовах і порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Крім того відповідач зазначив, що 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, однак, та довідка, яка видана у 2017 році, не відповідає вимогам Постанови № 103, зокрема, в частині визначення розміру премії за січень 2016 року. Отже, у зв’язку з прийняттям Постанови № 103, резюмує відповідач, у спірних правовідносинах відсутні правові підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії за вказаною в позовних вимогах довідкою.
З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач подав відповідь на відзив від 14.03.2018 (арк. спр. 67-69), в якій серед іншого зазначив, що посилання відповідача на Постанову № 103 суд не повинен прийняти до уваги з огляду на таке.
На момент настання права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 та на день звернення позивача до відповідача та суду вона не діяла і зворотної сили в часі не має. Постанова № 103, яка набрала чинності 24.02.2018, не може регулювати спірні правовідносини, оскільки вони виникли з 01.01.2016.
Також позивач зазначає, що Постанова № 103 ігнорує рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 по справі 1-9/2015, в якому йдеться про те, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття Законів визначає вид грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та Законами України. Тобто, резюмує позивач, Кабінет Міністрів України не має права скасовувати будь-які види грошового забезпечення, обмежувати розміри, встановлювати відтермінування на декілька років виплати пенсій, тощо.
Оскільки Постанова № 103 є підзаконним актом і прямо суперечить вимогам Закону № 2262, який є актом вищої юридичної сили, суд на виконання приписів частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України. Крім того, позивач зазначає, що якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
З урахуванням того, що Постанова № 103 незаконно встановлює розстрочку на виплату пенсій строком у три роки, що прямо суперечить вимогам статті 22 Конституції України, позивач наполягає на задоволенні позову.
11.04.2018 відповідачем подано доповнення до відзиву на позовну заяву від 10.04.2018 № 4643-07 (арк. спр. 93), у якому зазначено, що 26.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 3404-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови № 103 та Постанови № 988.
Відповідач зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 щодо раніше виданих довідок повідомило Пенсійний фонд України про неможливість їх застосування для перерахунку пенсії, оскільки в них зазначено розмір премії за грудень 2015 року, у той час як Постановою № 103 передбачено визначення грошового забезпечення із зазначенням премії за січень 2016 року. Тобто, раніше видані довідки містять недостовірну інформацію.
На підставі нової довідки позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, визначено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та фактично сплаченою за вказаний період. З урахуванням Постанови № 103 встановлено розмір та строки сплати вказаної різниці у 2019 та 2020 роках. Після перерахунку пенсія позивача становить 4789,03 грн за квітень 2018 року. Вказаний розмір пенсії, а також доплата у зв’язку з перерахунком пенсії за період з січня 2018 по квітень 2018 року у розмірі 2279,11 грн виплачені позивачу 06.04.2018. Виплата перерахованої суми пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 розпочнеться з 01.01.2019, після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103. Враховуючи викладене, відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку у повному обсязі.
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою від 12.02.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (арк. спр. 1-2).
Ухвалою від 13.02.2018 провадження в адміністративній справі № 812/319/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (арк. спр. 42-43).
Ухвалами від 26.03.2018 поновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію та витребувано від ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області докази, оскільки наявних у справі матеріалів було недостатньо для з’ясування всіх обставин у справі (арк. спр. 77, 78-79).
На виконання вимог ухвали суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 05.04.2018 за вхідним реєстраційним № 8242/2018 ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надано письмові пояснення від 03.04.2018 № 155лк з витребуваними судом доказами (арк. спр. 89-92).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно з Законом № 2262, що підтверджується посвідченням від 03.09.2008 серії АБ № 971987 (арк. спр. 19).
Листом від 22.03.2017 за № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Постанова № 45) (арк. спр. 21).
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 за № 9493/02-23 зобов’язав ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (арк. спр. 22).
На виконання вказаного листа Пенсійного фонду України відповідачем направлено до ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого зазначено також позивача.
Вищевикладені обставини сторонами не оспорюються та відповідно до частини першої статті 78 КАС України не підлягають доказуванню.
З урахуванням отриманих списків ліквідаційна комісія ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області виготовила довідку від 10.05.2017 № 4409-лк про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії, та направила її до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Луганській області для перерахунку пенсії позивача (арк. спр. 24, 25, 96).
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 10.05.2017 № 4409-лк розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою “начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей лінійного відділу на станції Луганськ” становить 7158,49 грн, у тому числі: посадовий оклад – 2950,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням “майор міліції” - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 442,50 грн, премія 0,47 % - 33,49 грн (арк. спр. 25, 96).
22.06.2017 позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Луганській області з заявою б/н, у якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки, виготовленої ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (арк. спр. 26-28).
ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Луганській області листом від 11.09.2017 № 10476/03-03 повідомило позивача про те, що від ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 № 4409-лк, однак перерахунок пенсії буде можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк. спр. 29).
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області складено нову довідку від 21.03.2018 № 3404-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою “начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей лінійного відділу на станції Луганськ” становить 7147,80 грн, у тому числі: посадовий оклад – 2950,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням “майор поліції” – 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 442,50 грн, премія 0,32 % - 22,80 грн (арк. спр. 91, 96). Довідка від 21.03.2018 № 3404-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 направлена на адресу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області 23.03.2018 за вихідним № 129-лк та отримана останнім 26.03.2018 (арк. спр. 92).
Після одержання довідки від 21.03.2018 № 3404-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 02.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії (з надбавками) з 01.05.2018 складатиме 4789,03 грн, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою № НОМЕР_1 (МВС) від 01.01.2016 (арк. спр. 94, 95 зв.).
Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 54698,64 грн, яка буде виплачуватися з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно в сумі 1139,56 грн, а з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми – 2279,11 грн.
Довідкою від 19.04.2018 № 5111/07 ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області підтвердило, що 06.04.2018 позивачу виплачена доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня-квітня 2018 року в сумі 2279,11 грн за кожен місяць (арк. спр. 100).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, законодавцем передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі – Закон № 580) втратив чинність Закон України “Про міліцію” та розпочато ліквідацію органів міліції.
29.12.2015 набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008.
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов’язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ”, до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).
На виконання вимог рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 судом ухвалою від 26.03.2018 зобов’язано ліквідаційну комісію ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надати письмові відомості разом з відповідними доказами на їх підтвердження щодо: порядку видачі довідки від 10.05.2017 № 4409-лк; порядку визначення розміру премії, включеної до довідки від 10.05.2017 № 4409-лк; чинності довідки від 10.05.2017 № 4409-лк (арк. спр. 78-79).
На виконання вимог ухвали суду ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області листом від 03.04.2018 № 155лк надано інформацію (арк. спр. 89-90), згідно з якою після набрання чинності Постановою № 103 довідка від 10.05.2017 № 4409-лк на ім’я ОСОБА_1, яка була направлена до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області у 2017 році, є недійсною, оскільки при її складанні враховувався розмір премії у середніх розмірах по МВС України, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, згідно з Інформацією про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, яка є додатком № 3 до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій”. Але відповідно до вимог пункту 3 Постанови № 103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Тому Ліквідаційною комісією після надходження з Міністерства внутрішніх справ України інформації про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, була виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім’я ОСОБА_1 від 21.03.2018 № 3404-лк, яка 23.03.2018 за вихідним № 129-лк була направлена до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України ПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсії та долучення до його пенсійної справи.
У свою чергу від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103, а саме – належним чином засвідчену копію протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 (МВС) від 01.01.2016, згідно з яким пенсія перерахована з 06.04.2018, підсумок пенсії (з надбавками) 4789,03 грн, перерахунок здійснено із суми грошового забезпечення 7147,80 грн: посадовий оклад – 2950,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням “майор поліції” – 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 442,50 грн, премія 0,32 % - 22,80 грн; різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – 54698,64 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2017 – 1139,56 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 2279,11 грн (арк. спр. 94, 95 зв.).
Тобто, перерахунок пенсії позивачу здійснено з 01.01.2016 відповідачем у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 21.03.2018 № 3404-лк та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів – Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103.
Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області нечинності довідки від 10.05.2017 № 4409-лк внаслідок неправильного врахування розміру премії.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі “Міллер проти Австрії”, де суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, у рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
З огляду на наведене, дійсно, бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закон № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 988 та довідки від 10.05.2017 № 4409-лк про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, мала протиправний характер і відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії листом від 11.09.2017 № 10476/03-03 з підстав відсутності фінансування, діяв протиправно.
Проте, станом на дату розгляду адміністративної справи відповідачем така протиправна бездіяльність усунута.
При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 21.03.2018 № 3404-лк жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 10.05.2017 № 4409-лк. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Зміни, що відбулися у чинному законодавстві – набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.
Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши у квітні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов’язок. У свою чергу, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб’єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Що стосується клопотання позивача щодо звернення рішення суду до негайного виконання в межах стягнення всієї суми боргу присуджених платежів в межах одного місяця, суд зауважує на таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки суд закриває провадження у справі, відсутні підстави застосування положень статті 371 КАС України.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб’єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Оскільки суд закриває провадження у справі, відсутні підстави застосування положень статті 382 КАС України.
Також суд вважає за необхідне роз’яснити позивачу таке.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн за квитанцією від 07.02.2018 № 3 (арк. спр. 3).
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі – Закон № 3674) сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до частини шостої статті 143 КАС України у випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв’язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
З урахуванням наведеного, суд роз’яснює позивачу право звернутися до суду з клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі пункту 5 частини першої статті 7 Закону № 3674 з врахуванням вимог частини шостої статті 143 КАС України.
Керуючись статтями 143, 238, 239, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_3