Рішення № 73506734, 16.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
806/1363/18
Номер документу
73506734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1363/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову у призначення пенсії та зобов'язання призначити пенсію.

Ухвалою суду від 23.03.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав у зв'язку із досягненням 02.04.2018року 55 річного віку Позивач звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення особи, потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про постійне проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

На думку Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 07.03.2018року, відмовив йому в призначення такої пенсії.

13.04.2018року представником ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, подано відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без його участі. Як зазначено у відзиві, Позивачу посвідчення особи потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС видано із порушеннями вимог чинного законодавства, а тому не підлягає врахуванню і правомірно відмовлено у призначенні пенсії.

Заслухавши пояснення Позивача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII ( надалі - Закон N 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, початково на 2 роки та додаткового 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні такої пенсії, викладене в листі №2432/021 від 07.03.2018року.

Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).

Як зазначено в оскаржуваному листі Відповідача від 07.03.2018року, Відповідачем визнається, що період роботи та проживання Позивача в зоні посиленого радіологічного контролю з 26.04.1986р. по 28.12.2014року становить 28років 8 місяців та 4 дні.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності у Позивача права на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону N 796-XII.

Судом встановлено та визнається Відповідачем, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився 02.04.1963року, тобто станом на день ухвалення судового рішення є особою, якій виповнилося 55років.

Судом встановлено, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років були надані слідуючі документи:

- "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р.", (категорія 4), серія В-1 №563493, видане 28.02.1994року ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Житомирської області;

- довідку про те, що ОСОБА_1 проживає в м.Коростені з 26.04.1986р. по 28.12.2014року, яка згідно постанови КМ України №106 від 23.07.1991року віднесена до зони посиленого радіоекологічного контролю (4-та зона).

Згідно з положеннями ст. 65 Закону N 796-XII посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус Позивача як потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р."

Суд частково погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до вимог ч.4 ст.65 Закону N 796-XII та постанови КМ України №51 від 20.01.1997року видача посвідчень особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 цього ж Порядку N 22-1 Відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними подані документи та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Разом з тим, "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р.", (категорія 4), серія В-1 №563493, видане 28.02.1994року Позивачу ОСОБА_2 районною державною адміністрацією Житомирської області в установленому порядку не скасоване, не відмінене та не визнавалося недійсним.

Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, що постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р., були наявні всі необхідні для документи для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 5 років, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 03.04.2018року ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, зобов'язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 03.04.2018року ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 20 квітня 2018 року