Рішення № 73506169, 20.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
806/1018/18
Номер документу
73506169
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1018/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними та протиправними дії, зобов'язання призначити пенсію,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій просить:

- визнати неправомірними та протиправними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні їй пенсії за нормами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як ліквідатору аварії на ЧАЕС;

- зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років за нормами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03.08.2017 та виплатити недоотриману суму пенсії.

Підставою для звернення до суду із зазначеними вимогами є неправомірна, на думку позивача, відмова у призначенні пенсії зі зниженням віку на підставі норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", незважаючи на подані нею необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що є учасником наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебувала в зоні відчуження більше 5 календарних днів , що підтверджується відповідними документами, тому відповідно до статті 55 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач необґрунтовано відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, чим порушив його права та законні інтереси.

Ухвалою від 20.03.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

У відповідності до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду у порядку письмового провадження.

11.04.2018 на електронну адресу суду надішов відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву відповідачем зазначено, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. З наданих позивачем документів неможливо визначити, чи має він право на призначення вказаного виду пенсії і з якого віку виникне це право у нього. Оскільки позивачем не подані документи, що передбачені пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а саме: довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, підстав для призначення пенсій немає.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. категорія 2, що підтверджується копією посвідчення від 14.04.1993, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією. (а.с.4)

25.07.2017 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за норами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 1986 р., 2 категорії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

За результатами розгляду заяви, відповідач листом від 24.11.2017 №3119/02.1 відмовив позивачу у призначенні такої пенсії з тих підстав, що позивачем не подані документи, що передбачені пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а саме: довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122. (а.с.12)

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.

Перевіряючи наявність підстав для відмови позивачу у призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, суд виходить з наступного.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 - до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

У разі неможливості подання довідки № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.

Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, який необмежується лише довідкою форми №122, а навпаки, такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами. Довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Матеріали справи свідчать, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням виданим 14.04.1993 Житомирською ОДА, яке є безстроковим і діє на всій території України, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Окрім даного посвідчення позивачем, як при зверненні до відповідача так і при зверненні до суду, надано копію витягу з наказу Житомирського ОРС УРС Мінгеології УРСР від 08.09.1986 №55 про відрядження її на роботу на Чорнобильську АЕС терміном на 1 місяць з 08.09.1986 по 08.10.1986 кухарем в їдальню №4. (а.с.14)

Довідкою Житомирського відділу робочого постачання від 21.09.2017 №2116/05 підтверджено, що позивачу за роботу кухарем на ЧАЕС за період роботи з 08.09.1986 по 12.10.1986 виплачено заробітну плату. (а.с.13)

Таким чином, позивач подав до Управління Пенсійного фонду всі наявні в нього документи, які в повній мірі підтверджують його перебування у відрядженні у зоні відчуження та є підставою для призначення пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а надані ним довідки є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Доводи відповідача про те, що позивачем у відповідності до Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 первинними документами не підтверджено період його перебування у зоні відчуження, оскільки відсутня довідка про період його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1987рр.) за формою № 122 та інші первинні документи, не заслуговують на увагу суду, оскільки позивач надав докази щодо його перебування саме в зоні відчуження в цей період, та матеріали справи містять документи, в яких зазначено період роботи позивача та його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році з нарахуванням відповідної заробітної плати у підвищеному розмірі.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За таких обставин, та беручи до уваги встановлене судом право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та враховуючи дату народження позивача, така пенсія повинна бути призначена позивачу з 03.08.2017, з дня що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, відповідач не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, при цьому позивачем доведено протилежне, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Древлянська,1, смт.Хорошів, Житомирська область, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12101, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у призначенні їй пенсії за нормами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Древлянська,1, смт.Хорошів, Житомирська область, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12101, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 03.08.2017 та виплатити недоотриману суму пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Капинос