Рішення № 73503431, 16.04.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
127/5194/18
Номер документу
73503431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/5194/18

Провадження № 2-а/127/85/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2018 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі

головуючої судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Курутіній О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови у справі про порушення митних правил, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови у справі про порушення митних правил. Позов мотивований тим, що 07.02.2018 року Волинською митницею ДФС винесена постанова в справі про порушення митних правил № 0283/20500/18, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляд штрафу у розмірі 8500 грн.

ОСОБА_1 03.08.207 року через пункт пропуску, «Ягодин» Волинської митниці ДФС та направляючись до ОСОБА_2 Молдова ввезла на митну територію України транспортний засіб «BMW530D», д.р.н. ОСОБА_3 NZA486, номер кузова: WBADP81030GS87641, з метою транзиту (особисте використання).

Цього ж дня, а саме 03.08.2017 року, щодо позивачки невідомою особою було вчинено кримінальне правопорушення, а саме крадіжку. Зокрема, окрім гаманця, було викрадено також свідоцтво про реєстрацію на транспортний засіб «BMW530D», д.р.н. ОСОБА_3 NZA486, номер кузова: WBADP81030GS87641. Позивачка одразу повідомила відділок поліції в м. Іллінці, Вінницької області про скоєння кримінального правопорушення, яке було кваліфіковано за ч.1 ст. 185 КК України, та на даний час проводиться досудове розслідування.

Оскільки без оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію на транспортний засіб не можливо пройти митне оформлення як в Україні так і ОСОБА_2 Молдова чи ОСОБА_2, тобто не можливо залишити митну територію України на транспортному засобі, виникла обставина непереборної сили (злочинні дії третіх осіб) час дії яких до строку зазначеного в ч. 1 ст. 95 МК України не включається.

07.08.2017 року позивачка звернулась із листом до Волинської митниці ДФС та Вінницької митниці ДФС, про не включення до 10 денного строку транзитних перевезень часу дії обставини непереборної сили (злочинні дії третіх осіб).

Також зазначає, що жодного запрошення на розгляд справи про порушення митних правил №0283/20500/18 на 07.02.2018 року не отримувала, не знала та не могла знати, що розгляд справи відбудеться 07.02.2018 року, що грубо порушує ч. 2 ст. 526 МК України.

Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд скасувати постанову у справі про порушення митних правил №0283/20500/18 від 07.02.2018р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, стягнути з Державного бюджету України 704, 80 грн. судового збору, а також закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 03.08.2017 року через пункт пропуску, «Ягодин» Волинської митниці ДФС та направляючись до ОСОБА_2 Молдова ввезла на митну територію України транспортний засіб «BMW530D», д.р.н. ОСОБА_3 NZA486, номер кузова: WBADP81030GS87641, з метою транзиту (особисте використання).

Згідно з ч.1 ст.95 Митного кодексу України, встановлені строки для транзитних перевезень для автомобільного транспорту десять діб, у разі переміщенню в зоні діяльності однієї митниці п’ять діб.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перевищила встановлений статтею 95 МК України строк транзитного перевезення транспортного засобу марки BMW530D», д.р.н. ОСОБА_3 NZA486, номер кузова: WBADP81030GS87641, що перебуває під митним контролем більше, ніж десять діб, в зв’язку з чим, за даним фактом, інспектором митниці складено протокол про порушення митних правил від 07.02.2018 року №0283/20500/18 за ч.3 ст. 470 МК України.

Вчинення правопорушення в справі про порушення митних правил №0283/20500/18, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України, повністю підтверджено матеріалами справи, а саме: протоколом про порушення митних правил, витягом з баз даних: «Інспектор», ЄАІС ДФС та іншими документами (а.с.50-55).

Відповідно до ч.1 ст. 491 МК України однією з підстав для порушення справи про порушення митних правил є: безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил.

Як слідує із змісту ч. 1 ст. 494 МК України, про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

З матеріалів справи вбачається, що Волинською митницею ДФС ОСОБА_1 було направлено лист від 21.12.2017р. №03-70-61/3609/36 щодо прибуття останньої на митний пост "Ягодин" Волинської митниці ДФС на 10.00 год. на 24.01.2018 року для запровадження протоколу про порушення митних правил., який було направлено рекомендованим повідомленням №4500200577202 та який повернувся за закінченням терміну зберіганняю.

В зв"язку з неприбуттям ОСОБА_1 на митний пост, на підставі викладених норм, відносно неї було складено протокол про порушення митних правил №0283/20500/18 за ч.3 ст.470 МК України, а саме: за перевищення встановленого ст.95 МК України строку доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до органу державної фіскальної служби більше, ніж на десять діб, стосовно ОСОБА_1 було складено 24.01.2018 року, і його було надіслано ОСОБА_1 супровідним листом №158/03-70-20-03-16 від 28.01.2018 року.

Судом встановлено, що розгляд вищевказаної справи про порушення митних правил стосовно позивача було призначено на 07.02.2017 року о 10 год. за адресою: с. Римачі, Любомльський район, Волинська область, Волинська митниця ДФС.

Супровідний лист від 28.01.2018 року №158/03-70-20-03-16 з протоколом про порушення митних правил №0283/20500/18 направлено рекомендованим листом з повідомленням № 4500401551708, відповідно до якого ОСОБА_1 вручено лист особисто 03.02.2018 року (а.с.60).

Як встановлено судом, протягом всього періоду провадження у справі про порушення митних правил №0283/20500/18, ОСОБА_1, не прибула на виклики Волинської митниці ДФС, жодних повідомлень чи клопотань на митницю не надіслала, хоча була належно повідомленою про дату і час розгляду справи про порушення митних правил.

Щодо тверджень позивача у адміністративному позові, відносно того, що 03.08.2017 року відносно неї невідомою особою було вчинено кримінальне правопорушення, а саме крадіжку. Зокрема, окрім гаманця було викрадено також свідоцтво про реєстрацію на транспортний засіб, суд зазначає наступне.

Ч.1 ст.460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Таким чином дана норма чітко визначає умови звільнення особи від відповідальності за вказане порушення митних правил. Такими умовами відповідно підтверджується відповідними документами.

Згідно Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118 до обставин непереборної сили відносяться смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря тощо, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров’ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.

Крім цього, відповідно до п.2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 № 657, обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обовязкових для особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у звязку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Обов’язковою ознакою обставин непереборної сили є надзвичайність та невідворотність.

Відповідно до наданого позивачкою талона повідомлення не має можливості встановити наявність розпочатого кримінального провадження та подальше його розслідування (а.с.21).

Жодних постанов про притягнення винних осіб за вчинення щодо ОСОБА_1 протиправних дій суду не надано.

Таким чином, будь – які докази того, що відносно ОСОБА_1 були вчинені злочинні дії третіх осіб відсутні.

У даному випадку (відсутність свідоцтва про реєстрацію) неможливо визнати дією обставин непереборної сили або протиправною дією третіх осіб, так як немає жодного підтверджуючого ці обставини документа.

Пункт 3 розділу VІІІ Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 № 657 передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), за зверненням суб’єктів господарської діяльності та фізичних осіб та видачі сертифікатів щодо форс-мажорних обставин передбачено Законом України від 02.12.1997 року №671/97, надано Торгово-промисловій палаті України та уповноваженими нею регіональним торгово-промисловим палатам як єдиним органам із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в Україні.

Разом з тим, П.5 розділу VIII вищезазначеного Порядку визначено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Статтею 192 Митного кодексу України передбачено, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до митного органу призначення, перевізник зобов'язаний терміново повідомити найближчий митний орган про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.

В матеріалах справи міститься повідомлення від 07.08.2017 року ОСОБА_1 про виникнення обставин непереборної сили, які адресовані Вінницькій митниці ДФС, Керівництву компанії МВ «FLP СТР Hydraulics», однак подане повідомлення не може свідчити про виконання обов’язку передбаченого ст. 192 МК України, адже позивачка не надала ані на митницю, ані в суд разом з позовом нібито поданої заяви в поліцію і результатів її розгляду.

Окрім того, ОСОБА_1 не надала доказів направлення звернення до посольства Литовської ОСОБА_2 в Україні з проханням допомоги у відновленні реєстраційних документів або наданні їй інших консульських документів з допомогою яких позивачка могла би здійснити вивезення вищезазначеного транспортного засобу за межі митної території України.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що станом на дату написання відзиву транспортний засіб марки «BMW530D», д.р.н. ОСОБА_3 NZA486, номер кузова: WBADP81030GS87641, ввезений позивачкою 03.08.2017 року на митну територію України з метою транзиту, по даний час знаходиться на території України.

Позивачкою ОСОБА_1 не вчинено жодних дій щодо вивезення даного транспортного засобу за межі митної території України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач, при розгляді справи про порушення митних правил №0283/20500/18 та винесенні постанови від 00.02.2018 року, діяв у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Законність та обґрунтованість винесення оскаржуваної постанови відповідачем перевірено, порядок притягнення особи ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності дотримано, а тому підстав для визнання постанови протиправною та її скасування, суд не вбачає, в зв’язку з чим позов до задоволення не підлягає.

Керуючись ст. ст.8, 9,73,74, 77,241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 192, 460, 470 ч.3 , 481, 491, 494 Митного Кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Волинської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови у справі про порушення митних правил - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: