Рішення № 73502017, 23.02.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
761/40521/16-а
Номер документу
73502017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/40521/16-а

Провадження № 2-а/761/15/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:

головуючого судді: Мальцева Д.О.,

при секретарі: Шилан Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, третя особа: Міністерство соціальної політики України, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2016 року Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» звернулося до Шевченківського районного суду м.Києва з позовом, згідно якого просить суд: визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 року №256, а саме: не реєстрації за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року додаткових зобов’язань за фактично надані послуги електрозв’язку залізницею окремим категоріям громадян по місту Жмеринка та не надсилань інформації про додаткові зобов’язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Жмеринської міської ради; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради 14 881,20 грн. на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» витрат, які понесла залізниця за надані послуги електрозв’язку за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради на користь ПАТ «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» 2 756,00 грн. судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» згідно ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» та з діючим законодавством України щодо пільг, компенсацій і гарантій, надавалися протягом 2016 року послуги по електрозв’язку окремих категорій громадян у місті Жмеринка Вінницької області.

Разом з тим, в порушення вимог чинного законодавства, уповноважений державою головний розпорядник коштів в м.Жмеринка, а саме: Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради ухиляється від виконання відповідної частини своїх повноважень, визначених відповідними нормами Бюджетного кодексу України та Порядком, відмовляючи в компенсації позивачу частини витрат вартості послуг електрозв’язку за рахунок коштів державного бюджету.

При цьому, станом на 01.10.2016 року (відповідно до акту звірки розрахунків), заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради перед залізницею складає 14 881,20 грн., з яких: заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 року поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» складає 12 974,04 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» складає 759,78 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 рік поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» складає 337,68 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 рік поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про охорону дитинства» (багатодітні сім’ї) складає 809,70 грн.

За вказаних обставин, позивач звернувся до суду з цим позовом, який просив задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м.Києва Гуменюк А.І. від 18.11.2016 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.

15.06.2017 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, яке ухвалою, постановленою судом 15.06.2017 року у судовому засіданні без видалення до нарадчої кімнати.

Також, 15.06.2017 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на позовну заяву, згідно якої відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки відсутність в Державному бюджеті України на 2016 року державних призначень на компенсацію за наді послуги зв’язку звільняє Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради від відповідальності.

Разом з тим, у зв’язку зі звільненням судді Гуменюк А.І. у відставку з 17.10.2017 року, Розпорядженням Керівника апарату Шевченківського районного суду м.Києва від 07.11.2017 року за № 01-08-562 адміністративну справу було передано на потворний автоматичний розподіл.

Згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.11.2017 року матеріали даної адміністративної справи передано для розгляду судді Мальцеву Д.О.

Ухвалою від 08.11.2017 року вказану адміністративну справу було призначено до розгляду у судовому засіданні.

Позивач свого представника в судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, в матеріалах справи міститься заяву представника позивача, згідно якої позивач просить розгляд даної справи проводити за відсутністю свого представника.

Відповідач та третя особа своїх представників у судове засідання не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Разом з тим, 23.02.2018 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача, згідно якого відповідач просив підготовче засідання по справі проводити за відсутністю свого представника.

Дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, згідно з п. 6 ст. 2 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 року № 4442-VI та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» реорганізовано шляхом злиття у публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

Відповідно до п. 1 Наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 30.11.2015 року № 512-Ц/од визначено, що 30.11.2015 є датою закінчення господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України - (Укрзалізниці) та підприємств і установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року № 200, одним з яких є ДТГО «Південно-Західна залізниця».

З 01.12.2015 року розпочало господарську діяльність Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», яке відповідно до п. 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №735 є правонаступником усіх прав та обов'язків ДТГО «Південно-Західна залізниця».

Наказом правління публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 26.02.2016 року № 145 затверджено Положення про регіональну філію «Південно-Західна залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Тобто, публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця».

Як встановлено в судовому засіданні, Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» надавалися протягом 2016 року послуги по електрозв’язку окремих категорій громадян у місті Жмеринка Вінницької області.

В свою чергу, відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про охорону дитинства» (багатодітні сім'ї) громадянам України, які відносяться до пільгових категорій та мають відповідний статус, передбачені пільги в оплаті наданих послуг електрозв'язку.

Згідно зі статтею 87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України.

Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів передбачені в підпункті «б» пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено пунктами 2 і 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 року №256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджетах міст та районних бюджетах на зазначені цілі; головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчим органам рад (міст республіканського і обласного значення).

За змістом пункту 6 Порядку, фінансові органи районних адміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського і обласного значення) на підставі актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх фінансовим органам обласних, Київської міської держадміністрації, управління державного казначейства областей, м. Києва щодо послуг зв'язку, зокрема безпроводного доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів.

Як встановлено в судовому засіданні, уповноважений державою головний розпорядник коштів в м.Жмеринка, а саме: Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради ухиляється від виконання відповідної частини своїх повноважень, визначених відповідними нормами Бюджетного кодексу України та Порядком, відмовляючи в компенсації позивачу частини витрат вартості послуг електрозв’язку за рахунок коштів державного бюджету., внаслідок чого утворилась заборгованість, яка станом на 01.10.2016 року (відповідно до акту звірки розрахунків), складає 14 881,20 грн., з яких: заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 року поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» складає 12 974,04 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС» складає 759,78 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 рік поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» складає 337,68 грн.; заборгованість по відшкодуванню пільг за січень-вересень 2016 рік поточного року громадянам, які підпадають під дію Закону України «Про охорону дитинства» (багатодітні сім’ї) складає 809,70 грн.

Враховуючи вищевикладене та виходячи із системного аналізу вказаних приписів законодавства суд приходить до висновку, що відсутність бюджетного асигнування не може бути підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади.

Таким чином, а також зважаючи на те, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій та бездіяльності, суд приходить до висновку, що позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, третя особа: Міністерство соціальної політики України, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, підлягає задоволенню.

При цьому, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 756,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, третя особа: Міністерство соціальної політики України, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради в частині невиконання вимог пункту 6 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 року №256, а саме: не реєстрації за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року додаткових зобов’язань за фактично надані послуги електрозв’язку залізницею окремим категоріям громадян по місту Жмеринка та не надсилань інформації про додаткові зобов’язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу виконкому Жмеринської міської ради.

Стягнути з з Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» витрати, які понесла залізниця за надані послуги електрозв’язку за період з 01.01.2016 року по 30.09.2016 року в розмірі 14 881 (чотирнадцять тисяч вісімсот вісімдесят один) грн. 20 коп.

Зобов’язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 2 756 (дві тисячі сімсот п’ятдесят шість) грн. 00 коп. на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірно списання із рахунків Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: