
Справа № 390/422/18
Провадження № 3/390/121/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2018 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Бойко І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого керівником режимно-секретної групи Новокостянтинівської шахти державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»,
за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді керівника режимно-секретної групи (РСГ) Новокостянтинівської шахти державного підприємств «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», згідно наказу директора шахти № 313о/с від 21.10.2014 року, має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням начальника Управління СБ України в Кіровоградській області від 07.10.2014 року № 73/ДСК-д, та доступ до секретної інформації за відповідною формою, наданий наказом директора № 9дск від 13.10.2014 року, допустив порушення законодавства про охорону державної таємниці та покладених на нього обов'язків, затверджених директором шахти 28.11.2016 року, чим сприяв існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності на вказаному підприємстві.
В ході проведення спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, на підприємстві Новокостянтинівська шахта зафіксовано, що така діяльність здійснюється з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 року № 939.
Керівником режимно-секретної групи Новокостянтинівської шахти ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо охорони державної таємниці.
Так, встановлено, що в порушення вимог п.216 Порядку-939 особові рахунки за формою згідно із додатком 32 керівником режимно-секретної групи ОСОБА_1 виконавцям не видані.
Робота у сфері охорони державної таємниці здійснюється на плановій основі, відповідно до річного плану роботи РСГ Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК» на 2017 р. обл. № 163/дск від 30.12.2016 року та плану заходів щодо охорони державної таємниці на 2017 р. обл. №164/ДСК від 30.12.2016 року, затверджений керівництвом 30.12.2016 року та поточних планів, в порушення п. 160 Порядку-939 заплановані заходи щодо перегляду та приведення грифів секретності МНСІ, що зберігаються на підприємстві, керівником РСГ ОСОБА_1 не здійснені, відмітки про виконання запланованих заходів відсутні.
Інструкція про пропускний режим на ДП «Схід ГЗК», обл. № 19/ДСК від 14.06.2017 року, затверджена наказом т.в.о. генерального директора ДП «Схід ГЗК» від 01.06.2017 року № 175, в порушення вимог п. 233 Порядку-939 розроблена не підрозділом, що охороняє підприємство та не погоджена з РСГ Новокостянтинівської шахти «ДП Схід ГЗК».
Порядок дій посадових осіб Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК» щодо здійснення заходів забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення секретних документів та інших МНСІ, інв. №112 від 16.05.2016 року, затверджений 31.03.2016 року та погоджений з установою вищого рівня 14.04.2016 року, в порушення вимог п. 746-1 Порядку-939 не містить інформації про: маршрути можливого переміщення носіїв секретної інформації у безпечні місця у межах установи; порядку знищення МНСІ у разі загрози їх захоплення, зараження радіоактивними, отруйними або хімічними речовинами, виникнення інших загроз витоку державної таємниці, із вжиттям необхідних заходів для забезпечення збереження та евакуації облікових форм, необхідних для формування переліку знищених МНСІ; порядку дій посадових осіб із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ сторонніми особами та підготовки їх до евакуації. Порядок знищення МНСІ у разі загрози їх захоплення, зараження радіоактивними, отруйними або хімічними речовинами, виникнення інших загроз витоку державної таємниці, із вжиттям необхідних заходів для забезпечення збереження та евакуації облікових форм, необхідних для формування переліку знищених МНСІ не визначено. Обстеження на предмет виявлення та усунення уразливості інженерно-технічних засобів охорони місць зберігання МНСІ, а також недоліків в організації системи фізичного захисту, які впливають на рівень захищеності підприємства, не здійснено.
Невизначеність порядку дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ, невідповідність його вимогам Порядку-939, унеможливить практичну реалізацію евакуаційних заходів, і створює загрозу витоку секретної інформації.
Тобто, керівником РСГ ОСОБА_1 не вжиті заходи щодо забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ з урахуванням специфіки і особливостей діяльності установи, що є загрозою витоку секретної інформації.
Правила внутрішньооб'єктового режиму на ДП «Схід ГЗК», інв. №106 від 15.10.2015 року, затверджені 15.07.2015 року вх. № 10/ДСК від 15.10.2015 року, прим. № 5, в порушення вимог п. 239-240 Порядку-939 розроблені не РСГ Новокостянтинівської шахти ДП «Схід ГЗК», а установою вищого рівня, тобто керівником РСГ ОСОБА_1 правила внутрішньооб’єктового режиму не розроблені.
Проведені річна та щоквартальні перевірки наявності МНСІ: річна перевірка за 2016 року, акт № 10/дск від 26.01.2017 року; квартальні: за 1-й квартал 2017 року, акт № 41/дск від 14.04.2017 року; за ІІ-й квартал 2017 року, акт № 60/дск від 04.07.2017 року; за ІІІ-й квартал 2017, акт №71/дск від 11.10.2017 року, але акти не містять всієї необхідної інформації, яка визначена п.п. 434-435 Порядку-939, а саме інформація відображена тільки в цифровому форматі, відсутня інформація про кількість взятих на облік журналів, зошитів, справ та закритих провадженням справ за попередні роки. Тобто, керівником РСГ ОСОБА_1 щоквартальні та річні перевірки наявності МНСІ здійснюються формально, що є загрозою витоку секретної інформації.
Відмітки про долучення документів з відповідними записами в журналах обліку вхідних та підготовлених документів відсутні, чим керівником РСГ ОСОБА_1 порушено вимоги п. 364 Порядку-939, що свідчить про формальне проведення річних та щоквартальних перевірок наявності всіх МНСІ на підприємстві, що є порушенням вимог п.п. 434-435 Порядку-939.
Також, в ході перевірки встановлено, що в РСГ Новокостянтинівської шахти зберігається три документа, які мають гриф обмеження доступу «Цілком таємно», а саме брошури:
- «Порядок контроля за эффективностью противодействия иностранным техническим разведкам» (ПК-ПД), Москва 1987, зкз. № 4/18, инв. № 59, утверждены решением Гостехкомиссии СССР от 16 сентября 1987г. № 703, має гриф обмеження доступу «Цілком таємно», на 11 аркушах, інв. № 64цт, ст. 4.11.7, додаток до вх. № 19цт від 13.12.2010;
- «ОСОБА_2 зффективности защиты технических средств передачи речевой информации от утечки за счет побочных излучений и наводок», Москва 1978, зкз. № 162/23/82, инв. № 17, утверждены решением Гостехкомиссии СССР от 26.09.1977г. № 13 Ордена Трудового Красного Знамени. Военное издательство Министерства обороны СССР, має гриф обмеження доступу «Цілком таємно», на 8 аркушах, інв. № 63цт, ст. 4.11.6, додаток до вх. № 19цт від 13.12.2010;
- нормативний документ системи технічного захисту інформації «Технічний захист інформації. Захист інформації, яку обробляють засобами електронної обчислювальної техніки на об'єктах інформаційної діяльності від витоку інформації за рахунок побічних електромагнітних випромінювань і наводів. Норми ефективності захисту». НД ТЗІ 2.2-005-08, затверджені наказом адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 12.02.2008 №001, інв. № 68цт від 06.01.2015, прим. № 96, має гриф обмеження доступу «Цілком таємно» ст. 4.11.7, на 11 аркушах, вх. № 36цт від 27.04.2011.
Вищевказані секретні документи не відображені у акті загальної перевірки наявності секретних документів, справ та інших МНСІ за 2016 рік (акт № 10дск від 26.01.2017, затверджений директором шахти 26.01.2017), чим порушено вимоги п.п. 435-435 Порядку-939 і свідчить про формальне проведення керівником РСГ ОСОБА_1 річної перевірки наявності секретних документів, справ та інших МНСІ, які зберігаються в РСЧ Новокостянтинівської шахти, що є загрозою витоку секретної інформації.
Так, в ході перевірки встановлено, що в порушення вимог п.п. 360-364 Порядку-939 керівником РСГ ОСОБА_1 акт спеціальної експертизи обл. № 61/ОДТ/17925 від 25.09.2013, вх. № 41т від 26.09.2013, інв. № 82т, на 5 аркушах, має гриф секретності «Таємно», з 2013 року не долучений до відповідної номенклатурної справи, зберігається разом із спеціальним дозволом у папці на швидкозшивачі. Зберігання в режимно-секретній частині Новокостянтинівської шахти не долученим до відповідної номенклатурної справи секретного документу створює реальні передумови до виходу його з-під контролю та є загрозою витоку секретної інформації.
В порушення вимог п. 438 Порядку-939 перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) відповідальними працівниками РСГ не проводяться, що свідчить про невжиття керівником РСГ ОСОБА_1 достатніх заходів для забезпечення охорони державної таємниці.
Порядок надання допуску та доступу до державної таємниці здійснюється з порушенням вимог законодавства.
В ході перевірки встановлено, що в режимно-секретній частині Новокостянтинівської шахти, у сейфі № 2, відповідальна особа - ОСОБА_2, опечатується печаткою №507, зберігаються облікові картки громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці, яким скасовано допуск до державної таємниці понад 5 років, чим порушено вимоги п. 86 Порядку-939, а саме:
- облікова картка ОСОБА_3, обл. № 75дск від 03.06.2011, який займав посаду заступника головного інженера (допуск до державної таємниці за формою 3 наданий розпорядженням Управлінням СБ України в Кіровоградській області № 64/дск від 28.07.2011, скасований розпорядженням № 25/дск від 03.07.2012), п'ятирічний термін зберігання облікової картки сплинув 03.07.2017, в порушення вимог п. 86 Порядку-939 не знищена в установленому порядку;
- облікова картка ОСОБА_4, обл. № 91дск від 05.09.2012, який займав посаду головного геолога (допуск до державної таємниці за формою 3 наданий Управлінням СБ України в Кіровоградській області, висновок № 1467 від 29.09.1997, скасований розпорядженням № 27/дск від 27.07.2012), п'ятирічний термін зберігання облікової картки сплинув 27.07.2017, в порушення вимог п. 86 Порядку-939 не знищена в установленому порядку.
Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе керівник режимно-секретної групи Новокостянтинівської шахти ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. 21 Закону, пп. 35, 41, 42 Порядку-939 та розпорядження голови райдержадміністрації про призначення на посаду №848-р від 20.10.2005 року.
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, згідно телефонограми від 05.04.2018 року, в поданій ним заяві, вину визнав та просив розгляд справи проводити без його участі.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він порушив законодавство про охорону державної таємниці, а саме: не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-963 від 23.03.2018 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/д-444/ДСК від 22.01.2018 року, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом’якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, беручи до уваги обставини скоєння правопорушення, особу винного, наявність обставини, що пом’якшує його відповідальність - визнання своєї вини та відсутність обтяжуючих обставин, суд приходить до висновку, що накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі є достатнім заходом впливу і буде сприяти його вихованню в майбутньому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути зі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 352,40 грн. за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1О.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.
Постанову по справі про адміністративнеправопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя