Рішення № 73496504, 18.04.2018, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
350/1928/17
Номер документу
73496504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 350/1928/17

Провадження № 2-а/350/39/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2018 року смт. Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області в складі

головуючого судді Максиміва І.В.

при секретарі Видойник І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У своєму адміністративному позові ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення та ненадання йому для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, та зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати йому, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 гривень, надбавка за стаж служби (50%) - 2725,0 гривень, доплата за службу в нічний час (35%) - 1137,50 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання (47%) - 3842,25 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (10%) - 325,00 гривень, премія (18%) - 1471,5 гривень з 01 січня 2016 року.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що являється пенсіонером МВС України. З 19 грудня 2002 року йому призначена пенсія за вислугою років в календарному обчисленні 24 роки 09 місяців 18 днів згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення для обчислення його пенсії на даний час складається із посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, надбавки за вислугу років (35%), надбавки за умови режимних обмежень (10%), надбавки за особливо важливі завдання (47%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (10%), премії (18 %).

17 листопада 2017 року він звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із запитом про надання йому нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, як пенсіонера МВС. Однак відповідачем така довідка не надана, натомість йому повторно видано довідку №3215/108/05/8-17 від 30 червня 2017 року, яка містить неповну інформацію та занижені суми грошового забезпечення.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, яким внесено доповнення до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Цим же Законом доповнено п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України про «Національну поліцію» та зазначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

Отже він має право на перерахунок пенсії із включенням до посадового окладу, прирівняного до посадового окладу поліцейського відповідної посади, надбавок за міліцейською посадою.

Зміни у законодавстві є підставою для невідкладного перерахунку його пенсії з метою переходу на пенсію поліцейського, тобто з урахуванням грошового забезпечення поліцейського.

У судове засідання позивач та його представник не з'явилися, однак позивач направив суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав повністю просив про задоволення позову.

Представник відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області у судове засідання не з'явився, заяв про відкладення розгляду справи не подавав, однак раніше подав до суду заперечення проти позову у якому просив у задоволенні позову відмовити у зв'язку з його безпідставністю.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Проаналізувавши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював у Рожнятівському РВ УМВС України в Івано-Франківській області до 2002 року. Наказом начальника управління УМВС України в Івано-Франківській області № 152 о/с від 19 грудня 2002 року був звільнений за п. «А» ст. 65 у відставку за вислугою років, з посади заступника начальника відділу по роботі з персоналом Рожнятівському РВ УМВС України в Івано-Франківській області, в званні «підполковника міліції» (М - 913586), календарна вислуга років складає 24 роки 09 місяців 18 днів, (пільгова 26 років 06 днів) що не є спірним питанням у даній справі. (а.с.10-11)

17 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про надання йому нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, згідно встановленої форми (додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45), з повною та реальною інформацією, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, як пенсіонера МВС з 01.01.2016 року. (а.с.13)

Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області листом від 24.11.2017 року № М-51зі/108/05/8-17, позивача повідомлено про те, що Ліквідаційною комісією на адресу ПФУ в Івано-Франківській області вже направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виготовлену згідно Додатку № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, наказу МВС від 17.02.2017 року № 138, інформації НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудня 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції.

Також із вказаним листом, позивачу повторно надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка вже надсилалась до ПФУ в Івано-Франківській області 30.06.2017 року за № 3215/108/05/8-17, для здійснення перерахунку його пенсії. (а.с.15)

Вважаючи, що відповідач видав довідку без врахування норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII (далі Закон № 900-VIII), який набрав чинності 29 грудня 2015 року. Цим Законом внесено зміни до статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим же Законом доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) абзацами другим і третім такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Аналіз змісту наведених норм дає підстави констатувати, що отримання виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», які за своєю суттю є компенсаціями та гарантіями, особам, які проходили службу в міліції та звільнені в зв'язку з виходом на пенсію, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

На підставі Закону № 900-VIII статтю 63 Закон № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Отже з 29 грудня 2015 року пенсіонери органів внутрішніх справ набули право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейських.

Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі Порядок № 45). Відповідно до цього Порядку визначено обов’язки та межі взаємодії органів внутрішніх справ та Пенсійного фонду щодо підготовки документів для проведення перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). За приписами Порядку № 45 державний орган, з якого особу, що має право на перерахунок пенсії, якщо інше не передбачено Порядком, готує довідку про розмір грошового забезпечення такої особи та подає її до відповідного Управління Пенсійного фонду.

Позивачем вимог щодо порушення відповідачем порядку підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не заявлено, тому суд дійшов висновку, що в цій частині між сторонами спірні обставини відсутні.

Спірним є правомірність не включення відповідачем до грошового забезпечення позивача доплати за службу в нічний час, надбавки за специфічні умови проходження служби у поліції, надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зменшення відсоткового співвідношення надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, середньомісячної премії.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищевказаними постановами затверджені не посадові оклади, а схеми посадових окладів. Пунктом 6 Порядку № 45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

До того ж, п. 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходженням конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Аналіз змісту вказаних норм, на думку суду, свідчить про наявність відповідності посад.

Крім того, за приписами п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань: спеціальне звання міліції спеціальне звання поліції; підполковник міліції підполковник поліції.

Постановою КМУ № 988 затверджено: - схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; - схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; - схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ № 988).

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

Як вбачається з витягу з протоколу за пенсійною справою 00 - 7381 (МВС) від 17.11.2017 року виданої ГУ ПФУ в Івано-Франківській області пенсія позивачу розрахована відповідно до Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та включає такі складові: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, премія.

Як установлено судом, позивач отримував вказані надбавки під час проходження служби, тому вони мають бути враховані йому при перерахунку пенсії.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області зобов'язана виготовити на надати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 3250,00 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 гривень, надбавка за стаж служби (50%) - 2725,00 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби у поліції (100%) 8175,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (47 %) - 3842, 25 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (10%) - 325,00 гривень.

Посилання відповідача на те, що вказані надбавки не можуть включатися до грошового забезпечення працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ № 1294 так само як і постанова КМУ № 988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ № 1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, а виплата їх врегульована відповідно до постанови КМУ № 1294, то виплата вказаних надбавок повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.

При цьому, суд зазначає, що не включення вищевказаних надбавок у їх відсотковому співвідношенні до грошового забезпечення позивача є значним звуженням соціальних гарантій, встановлених національним законодавством, на які особа мала право як пенсіонер органів внутрішніх справ та є протиправним.

Щодо доводів позивача про неправомірність зазначення у вищевказаній довідці розміру премії, меншої, ніж позивач отримував, суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії заступника начальника відділу ВП становить 3,11%.

Згідно з положеннями абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,11% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв’язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 18%, як отримував позивач, немає.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач, при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії діяв всупереч нормам матеріального права.

Суд вважає достатнім захистом для відновлення прав позивача задовольнити позовні вимоги лише в частині зобов’язання відповідача виготовити та направити до управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією про складове грошового забезпечення позивача.

ОСОБА_2 вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача неправомірною не породжують для позивача реального захисту його права та задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем були здійснені дії щодо виготовлення спірної довідки, однак ці дії здійснені з порушенням норм матеріального права.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач поніс документально підтверджені судові витрати в розмірі 640 гривень, які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області.

Керуючись статтями 205, 241-246, 255 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій задовольнити частково.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3250,00 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 2200 гривень, надбавка за стаж служби (50%) -2725,00 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби у поліції (100%) 8175,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (47 %) - 3842, 25 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (10%) - 325,00 гривень, премія (3,11%) - 255,88 гривень з 01 січня 2016 року.

Стягнути з Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області за рахунок його бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 640 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.

Суддя Максимів І.В.