
Справа № 344/12671/17
Провадження № 2-а/344/332/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого — судді Островського Л.Є.
секретаря Гули Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльність неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльність неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.
Позивач позов мотивує тим, що він з листопада місяця 2013 року, отримує пенсію призначену за вислугу років, як пенсіонеру МВС України у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (посвідчення серії ААЗ за № 331577, видане 04.12.2013 пенсійним фондом України).
Однак, при призначенні йому пенсії, відповідачем не було враховано всі складові грошового забезпечення за останніх 24 календарних місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема: - матеріальної допомоги за 2012-2013 роки в розмірі - 30764 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі -100514 грн. 83 коп. на загальну суму 131 278 грн. 83 коп., що підтверджується Протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_1 та Довідкою від 14.09.2017 за № 419/108/01/29-2017 видано УМВС України в Івано-Франківській області.
Також відповідач не проводить перерахунок його пенсійного забезпечення у зв’язку із прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та нормативно-правових актів, які регулюють грошове забезпечення поліцейських, за нормами, чинними станом на 01.01.2016.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав та подав заперечення у якому зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в межах своїх повноважень з 01.01.2007 здійснює функції призначення (перерахунку) та виплати пенсій відповідним категоріям військовослужбовців на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого особи були звільнені із служби. При цьому, функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії цим особам, не входять до компетенції ГУ ПФУ в області.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що відповідно до наказу УМВС України в Івано-Франківській області від 31.10.2013 за № 416 о\с, ОСОБА_1, полковник міліції звільнився з органів внутрішніх справ, з посади начальника управління інформаційно-аналітичного забезпечення УМВС в області у запас, за пунктом 64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ від 29.07.1991 за № 114 з послідуючими змінами та доповненнями, із призначення пенсії за вислугу років.
З листопада місяця 2013 року, отримує пенсію призначену за вислугу років, як пенсіонеру МВС України у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (посвідчення серії ААЗ за № 331577, видане 04.12.2013 Пенсійним фондом України).
При призначенні йому пенсії, відповідачем не було враховано всі складові грошового забезпечення за останніх 24 календарних місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема: - матеріальної допомоги за 2012-2013 роки в розмірі - 30764 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі -100514 грн. 83 коп. на загальну суму 131 278 грн. 83 коп., що підтверджується Протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_1 та Довідкою від 14.09.2017 за № 419/108/01/29-2017 видано УМВС України в Івано-Франківській області.
Також відповідач не проводить перерахунок мого пенсійного забезпечення у зв’язку із прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та нормативно-правових актів, які регулюють грошове забезпечення поліцейських, за нормами, чинними станом на 01.01.2016.
З даного приводу ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із відповідними заявами від 11.09.2017 та від 14.09.2017 у яких просив провести перерахунок пенсії із складових грошового забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на загальну суму 131 278 грн. 83 коп. та провести перерахунок пенсії із грошового забезпечення згідно направленої Довідки ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області з 01.01.2016, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії із врахуванням зазначеного вище.
Головне Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській відмовило йому у будь якому перерахунку пенсії про, що свідчать відповіді від 14.09.2017 за № ПУ-39 та від 19.09.2017 за № 733/Т-15
Відмову мотивовано тим, що в частині перерахунку пенсії із врахуванням складових грошового забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не має правових підстав, а в частині перерахунку пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських, за нормами чинними станом на 01.01.2016, не заперечують, однак тільки (лише) у разі виділення коштів з Державного бюджету України.
Таку відмову суд вважає протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства та порушує право позивача на пенсійне забезпечення, виходячи з наступного.
Так, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Такими законами є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та спеціальні закони, норми яких застосовуються при призначенні пенсії окремим категоріям громадян.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 18 статті 43 цього Закону у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з підпунктом "б" частини 1 статті 1-2 цього Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Частиною 4 статті 63 цього Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види такого грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно з частиною 1 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (№ 45).
Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.
З наявних матеріалів справ слідує, що ліквідаційною комісією у зв'язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 підготовлено довідку по розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальника управління інформаційно-аналітичного забезпечення УМВС в області, прирівняною до посади начальника управління апарату ГУНП і становить: посадовий оклад – 3600 грн., підвищення посадового окладу - 0,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - полковник поліції – 2400 грн., надбавка за стаж служби (45 %) – 2700 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби - 0,00 грн. надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) – 540 грн., надбавка за шифрувальну роботу - 0,00 грн., надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» - 0,00 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата або доктора наук - 0,00 грн., доплата за вчене звання - 0, 00 грн., надбавка за спортивні звання - 0,00 грн., премія (5,60 %) - 517 грн. 44 коп., всього: - 9757 грн. 44 коп.
Слід зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 6, частин 1,2 статті 7 КАС України суд при вирішенні справи застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Так, у рішенні "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року Європейський Суд з прав людини виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Аналізуючи вищенаведені правові норми та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість покликання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки, позивач набув право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» з 01.01.2016, проте такий не був проведений з вини уповноважених органів, суд приходить до висновку, що вірним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та нормативно-правових актів, які регулюють грошове забезпечення поліцейських, за нормами, чинними станом на 01.01.2016, відповідно до поданої Довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківської області від 15.06.2017 за №2047/108/05/8-17 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.
Крім того слід зазначити, що оскільки перерахунок пенсії з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, форму якої встановлено Додатком №2 Порядку №45, і така не включає інших складових грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, зокрема матеріальної допомоги, одноразової премії та одноразової грошової допомоги при звільненні, в іншій частині позовних вимог слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статтями 2, 5, 6, 77, 78, 241, 244, 246, 250, 254, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльність неправомірними та зобов'язання до вчинення дій – задоволити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 15.06.2017 за № 2047/108/05/8-17 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 15 червня 2017 року № 2047/108/05/8-17, починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 — 640,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з часу її проголошення.
Суддя Островський Л.Є.
Повний текст рішення виготовлено 19 квітня 2018 року.