
Справа № 676/1312/17
Номер провадження 2-а/676/62/18
У Х В А Л А
13 березня 2018 року м. Кам’янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді - Швець О.Д.,
з участю секретаря Ксьондз Р.М.
представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Кам’янці-Подільському справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кам’янець-Подільської районної ради Хмельницької області про визнання незаконними дій та скасувати рішення,-
В С Т А Н О В И В:
15.03.2017 р. ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Кам’янець-Подільської районної ради Хмельницької області просить визнати незаконним дії Кам’янець-Подільської районної ради, щодо прийняття рішення №17 від 26.03.2015 року «Про впорядкування орендних відносин» та скасувати пункти 1,2,3,4 зазначеного рішення, якими затверджено «Положення про оренду майна спільної власності територіальних громад сіл та селища Кам’янець-Подільського району в новій редакції», «Типовий договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого майна) майна спільної власності територіальних громад сіл, селища Кам’янець-Подільського району», «Типовий договір про відшкодування витрат балансоутримувачана утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг Орендарю», «Порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селища Кам’янець-Подільського району».
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про залишення позову без розгляду, оскільки ОСОБА_3 пропустив строк для звернення з позовом до суду.
Згідно ч.2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна буда дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах якого вчиняються процесуальні дії.
Згідно приписів ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.
2. Строк, що визначається роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року цього строку.
3. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
4. Якщо закінчення строку, що визначається місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.
5. Останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день.
6. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
7. Перебіг строку, закінчення якого пов’язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.
8. Останній день строку триває до двадцять четвертої години, але якщо в цей строк слід було вчинити процесуальну дію в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу.
15.03.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області про визнання незаконними дій та скасування окремих пунктів 1,2,3,4 рішення №17 від 26.03.2015 року «Про впорядкування орендних відносин».
Згідно ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
2. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
3. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
4. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обовязковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Регуляторним актом, відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, є прийнятий уповноваженим регуляторним органом, до яких відносяться і органи місцевого самоврядування, офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та субєктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Як встановлено ч.ч.1, 2 ст.13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Згідно з ст.21 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження.
Тобто, законом визначено обовязок органів місцевого самоврядування на висвітлення регіональної та місцевої інформації в друкованих засобах масової в тому числі проектів регуляторних актів.
Законність та обгрунтованість вказаного рішення не є предметом спору переданого на вирішення суду.
Як вбачається із матеріалів справи проект рішення Кам'янець-Подільської районної ради № 17 від 26.03.2015 р. було оприлюднено на офіційному сайті Кам'янець-Подільської районної ради (www.kprayrada.gov/ua) в розділі «Проекти регуляторних актів та в газеті «Край Кам'янецький» № 9 від 27 лютого 2015 року на 14 сторінці.
Рішення тридцять першої сесії Кам'янець-Подільської районної ради УІ скликання від 26 березня 2015 року № 17 «Про впорядкування орендних в відносин оприлюднено на офіційному сайті Кам'янець-Подільської районної ради 19 травня 2015 року, що підтверджується інформацією, розміщеною в розділі «Сесійна діяльність».
Таким чином адміністративний позов мав бути поданий ОСОБА_3 в строк до 19.11.2015 р.
Позивач клопотання про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до адміністративного суду не подав.
Представник відповідача наполягає на застосуванні наслідків пропуску строків звернення з позовом до суду.
Оскільки в адміністративному судочинстві Кодексом не передбачено інституту переривання строку звернення до суду, тому згідно присів ч.3 ст. 123 КАС України позов ОСОБА_3 за відсутності заяви про поновлення строку звернення з позовом до суду, слід залишити без розгляду.
Зважаючи на викладене, керуючись ст. 118, 120, 123 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Кам’янець-Подільської районної ради Хмельницької області про визнання незаконними дій незаконним дії Кам’янець-Подільської районної ради, щодо прийняття рішення №17 від 26.03.2015 року «Про впорядкування орендних відносин» та скасувати пункти 1,2,3,4 рішення №17 від 26.03.2015 року «Про впорядкування орендних відносин - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду ОСОБА_4