Рішення № 73489671, 15.03.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
758/2330/14-а
Номер документу
73489671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/2330/14-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2018 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Супрун Г. Б.,

за участю секретаря судового засідання - Цукурової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засідання в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Пенсійного фонду України, обґрунтовуючи вимоги тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та одержує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в максимальному розмірі, у тому числі, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, як це передбачено статтею 67 зазначеного вказаного Закону. Проте, з даним розрахунком пенсії він не погоджується, просить його перерахувати та визнати незаконними дії відповідача щодо невірного нарахування пенсії.

Позивач та його представник позов підтримали, наполягав на вимогах безпосередньо до вказаного ним відповідача - ПФУ, не проводити заміну відповідача. В подальшому позивач в своїй заяві від 13.02.2018р. просив розглянути справу за його відсутності та прискорити розгляд справи. Тому суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2009 року № 22-а-31234/08 апеляційну скаргу позивача задоволено частково та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва провести перерахунок та доплату до пенсії позивача відповідно до вимог ст.ст. 50 та 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 09.07.2007 року

Постановою Подільського районного суду м. Києва від 25.04.2012 року № 2-а-4150/11, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва перерахувати та виплатити позивачу основну (державну) пенсію з розрахунку не нижче 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 20.10.2009 р. по 24.05.2010 р. включно з урахуванням здійснених за цей період таких виплат.

На виконання зазначених судових рішень районним управлінням позивачу здійснено відповідний перерахунок пенсії, у визначеному судами порядку, з урахуванням даних виплат. Сума доплати за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2009 р. склала 39 865,75 грн. та була виплачена в грудні 2009 року.

З січня 2010 року по жовтень 2011 року пенсія позивачу продовжувала виплачуватись в розмірах, визначених згідно з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2009 р. № 22-а-31234/08.

З 01.11.2011 р. виплата позивачу основної (державної) пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, здійснюється у розмірах, перерахованих в зв»язку із змінами в законодавстві.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, яких відноситься Пенсійний фонд України та його територіальні органи, їх посадові би зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 р. № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами країни, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 2 Положення № 280).

Відповідно до п. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 р. № 794-УІІ «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і Законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Законом України від 14.06.2011 р. № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності з 19.06.2011 р., Прикінцеві положення було доповнено п. 4, згідно з яким у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання даного Закону 06.07.2011 р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка чинна з 23.07.2011 р., відповідно до якої було визначено розміри всіх виплат, передбачених Законом № 796.

Законами України від 22.12.2011 р. № 4282-УІ «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та від 06.12.2012 р. № 5515-УІ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» було передбачено, що у 2012-2013 р.р. норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діє з 01.01.2012 р. по даний час, було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зміни до цього Порядку внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 р.

Законом України від 16.01.2014 № 719-УІІ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» було передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри виплат, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України, виходячи з наявних ресурсів державного бюджету.

Крім цього, Законом України від 31.07.2014 р. № 1622-УІІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», що набрав чинності 03.08.2014 р., установлено, що норми і положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, питання визначення розміру державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, врегульовано Законом № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», законами про Державний бюджет України на відповідний рік та про внесення змін до законів України про Державний бюджет України, а конкретні розміри виплат визначені постановами Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 р. № 745 та від 23.11.2011 р. № 1210, на що вказано вище.

В своїх вимогах ОСОБА_1 зазначає, що його пенсія, враховуючи заробіток 1986 року, складала 3652 рублів СРСР, що за офіційним курсом Держбанка СРСР становила 5189 доларів США. Після розпаду СРСР, проголошення незалежності України, Держава продовжує виступати гарантом прав і свобод громадян, а тому пенсія в розмірі 5189 доларів США - це страхова довічна гарантована ціна компенсації за ядерну шкоду, заподіяну здоров'ю і її скасувати чи перерахувати ніхто не вправі. А тому просив цей розмір індексувати в еквіваленті за курсом НБУ до гривні, станом на 01.01.2006р складає 449832,67 грн. Офіційний курс рубля колишнього СРСР до долара США. установлений Держбанком СРСР у 1986р., у середньому за рік становив 70,37 рублів колишнього СРСР за 100 доларів США.

Дані вимоги задоволенню не підлягають, не передбачений зазначений спосіб захисту як встановлення пенсії в доларах США та індексація в еквіваленті за курсом НБУ до національної валюти.

Також просив зобов»язати Державу України ( в особі ПФУ) в разі невиконання рішення суду з дня набрання чинності рішення суду стягнути 3% річних та 120% пені щоденно, виходячи із облікової ставки НБУ, а також просив стягнути моральну шкоду в розмірі 200 мінімальних заробітних плат. Зазначені вимоги також задоволенню не підлягають, як не обґрунтовані та не доведені. Крім того, виплата пенсій проводиться Центральним об»єднаним Управлінням пенсійного фонду в м.Києві, до якого ОСОБА_1 не позивається.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 3, 9, 10, 14, 123, 241-246, 250, 255, 382 КАС України,

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію - відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м.Києва.

Якщо було оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну не було подано.

Суддя Г. Б. Супрун