
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/3051/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Нагірняк М.Ф. в м.Житомир, у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області про зобов'язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою ,
ВСТАНОВИВ
В листопаді ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправними дії щодо неналежного виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 29.05.2017року в справі № 806/1111/17 та зобов'язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для надання в оренду цієї земельної ділянки.
Обґрунтовуючи вимоги ОСОБА_2 вказав на те, що 13.03.2017 року звертався до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для надання в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0 га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Позивач зазначає, що відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 29.05.2017року у справі №806/1111/17 відповідач був зобов'язаний повторно розглянути його клопотання, але листом від 06.07.2017року повторно відмовив в наданні зазначеного дозволу. Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправні дії щодо неналежного виконання зазначеного судового рішення і просить зобов'язати надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для надання в оренду вказаної земельної ділянки.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо неналежного виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 29.05.2017року в справі №806/1111/17 про повторний розгляд клопотання ОСОБА_2 від 13.03.2017року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області) у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області) у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що підстав для надання позивачу дозволу та виготовлення проекту землеустрою для надання в оренду вказаної земельної ділянки немає, оскільки вказана земельна ділянка відповідно до вимог Постанови КМ України №413 від 07.06.2017року не включена до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах, і у позивача вже є земельна ділянка площею 50,0 га для ведення фермерського господарства. На думку представника відповідача надання такого дозволу віднесено до виключних повноважень відповідача. Також зазначив, що дозволи на виготовлення, погодження та затвердження проектів землеустрою земель сільськогосподарського призначення державної власності мають надаватись позивачу тільки за результатами проведення земельних торгів, що передбачено ст.135-137 Земельного кодексу України. При цьому, Постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2017р. №413 є обов'язковою для всіх землекористувачів земель сільськогосподарського призначення державної власності.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 13.03.2017 року ОСОБА_2 звертався до відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області.
Однак, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області за результатами розгляду вказаного клопотання листом від 12.04.2017 року відмовило позивачу в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Як зазначено в постанові Житомирського окружного адміністративного суду від 29.05.2017 року у справі № 806/1111/17, така відмова визнана протиправною та зобов'язано Відповідача повторно розглянути вказане звернення Позивача у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
В подальшому, на виконання вказаного судового рішення відповідач повторно розглянув заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області).
За результатами такого повторного розгляду відповідач листом від 06.07.2017року повідомив позивача про відмову в наданні такого дозволу, так як відповідно до вимог Постанови КМ України від 07.06.2017року №413 (надалі - Постанова №413) бажана земельна ділянка не включена до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах.
ОСОБА_2 вважає, що таке рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому оскаржив його до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що зазначена в оскаржуваному листі - рішенні підстава для відмови в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою прямо протирічить вимогам ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, а тому для належного захисту прав та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0 га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Згідно ч.3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Частиною 1 ст.34 Земельного кодексу України визначено, що громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частиною другою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно абзацу першого частини третьої статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, враховуючи наведені норми, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Земельний кодекс України визначено вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Крім того, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Згідно матеріалів справи, відповідачем фактично не заперечується, що ОСОБА_2 до клопотання поданий вичерпний перелік документів, встановлений Земельним кодексом України.
Разом з тим, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для сінокосіння, орієнтовною площею 55,0 га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області) так як відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №413 від 07.06.2017 бажана земельна ділянка не включена до переліку земельних ділянок , права, які можуть бути продані на земельних торгах.
Колегія суддів звертає увагу на те, що вказана постанова не є нормативно-правовим актом, що врегульовує порядок надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності у користування громадянам, а лише затверджує стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.
Водночас, будь-яких змін до порядку одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, передбаченого Земельним кодексом України, у зв'язку із затвердженням вказаної Стратегії, не внесено.
Таким чином, враховуючи наведені норми права, встановлені судом обставини, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017, діяв всупереч вимог Земельного кодексу України.
Крім того, повторна відмова відповідача, яка надана ОСОБА_2 на виконання судового рішення, яким зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання позивача від 13.03.2017р. у відповідності до Земельного кодексу України, мотивована іншими причинами, що суперечить нормам чинного земельного законодавства України.
Тому, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що порушене право позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено шляхом зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки для сінокосіння орієнтовною площею 55,0га на території Брусилівської об'єднаної територіальної громади (Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області) у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "18" квітня 2018 р.