
Справа №443/236/17
Провадження №2-о/443/28/18
У Х В А Л А
/про закриття провадження у справі/
02 квітня 2018 року Жидачівський районний суд Львівської області
в складі: головуючої судді Ціпивко І.І.,
з участю секретаря судового засідання Рибакової І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жидачів цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Жидачівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в якій просить встановити юридичний факт, що вона є полька за національністю, шляхом внесення змін до актового запису про одруження №17 від 28 липня 1958 року, вчинений Бібрською міською радою Перемишлянського району Львівської області, в графі національність нареченої ОСОБА_1 (дівоче ОСОБА_2) змінити національність з «українка» на «полька».
В обґрунтування заяви покликається на те, що вона народилась 26.05.1932 року в с. Вільковіце Польської Республіки. В її свідоцтві про народження записано, що батько є українець, а мати – полька, а в свідоцтві про її одруження записано, що чоловік за національністю є українцем, як і вона сама. Вказує на те, що в дійсності вона є полькою, що підтверджується свідоцтвом про її народження, де національність її матері ОСОБА_3 вказано полька. Вона прагне відновити та зберегти своє етнічне польське походження, тому зверталась до Жидачівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про внесення змін до її актового запису про одруження №17 від 28.07.1956 року, однак їй було відмовлено, а тому вона змушена була звернутись до суду із даною заявою.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з’явилась, однак подала до суду клопотання в якому просить закрити провадження у справі у зв’язку з тим, що вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та просить вирішити питання про повернення їй сплаченої суми судового збору.
Заінтересована особа – представник Жидачівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області в судове засідання не з’явився, однак подав до суду заяву в якій заперечує щодо задоволення заявлених вимог.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з’явилися, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши наявні у справі докази, всебічно, повно та об'єктивно оцінивши кожний доказ окремо та в цілому, з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для вирішення справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень, викладених у ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
В судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_2) народилась 26.05.1932 року в с. Вільковіци Польська Республіка, її батьками є ОСОБА_2 – українець, ОСОБА_3 – полька, що підтверджується свідоцтвом про народження серії V-СГ №276734, запис № 158, копія якого наявна в матеріалах справи.
Заявник наголошує на тому, що в дійсності вона є полькою, що підтверджується свідоцтвом про її народження, де національність її матері ОСОБА_3 вказано «полька», однак при реєстрації її шлюбу у свідоцтві про одруження її національність зазначено як «українка».
Вона зверталась до Жидачівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про внесення змін до її актового запису про одруження №17 від 28.07.1956 року, однак їй було відмовлено у зв’язку з відсутністю належних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 1 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», відповідно до статей 255, 271 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України «Про порядок зміни громадянами України національності» від 31 грудня 1991 року № 24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99.
В даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.
Проте, відповідно до статті 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно зі статтею 300 Цивільного кодексу України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право визначати свою національність. Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Згідно з пунктом 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Зміни до актового запису цивільного стану відповідно до пункту 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі вище наведеного, взявши до уваги той факт, що заявник просить встановити факт що вона є полька за національністю, шляхом внесення змін до актового запису про одруження №17 від 28 липня 1958 року, хоча даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність, а згідно з пунктом 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду, суд приходить до переконливого висновку, що провадження у справі ОСОБА_1, заінтересована особа Жидачівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях, а тому заявниці слід повернути сплачену суму судового збору – 640, 00 гривень, згідно із квитанцією №46 від 20.02.2017 року.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір », суд,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа Жидачівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області про встановлення факту, що має юридичне значення закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, оскільки така не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, сплачений судовий збір у розмірі 640 /шістсот сорок/ грн. 00 коп., що сплачений згідно квитанції №48 від 20.02.2017 року на р/р 31211206700157 , банк отримувача ГУ ДКСУ у Львівській області, отримувач Жидачівський районний суд Львівської області, код банку 37942901, МФО отримувача 825014.
Виконання ухвали доручити Управлінню державної казначейської служби України у Жидачівському районі.
Ухвала набирає законної сили з моменту їх підписання суддею.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області через Жидачівський районний суд Львівської області протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
СУДДЯ І.І. Ціпивко