Постанова № 73482813, 12.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
376/3114/17
Номер документу
73482813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/3114/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клочко Володимир Миколайович

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Сквирського районного суду Київської області від 03 січня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

У грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання дій Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області (надалі за текстом - «Управління») протиправними та зобов'язання здійснити з 01.01.2012 року перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням заробітної плати в розмірі 1704 руб. 30 коп. на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» № 46 від 25.06.2007 року за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вважає протиправною відмову відповідача у перерахунку належної йому пенсії по інвалідності з урахуванням отримуваної заробітної плати за роботу у зоні відчуження.

Постановою Сквирського районного суду Київської області від 03 січня 2018 року позов задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління та зобов'язано відповідача щодо відмовив перерахунку пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 25.06.2007 року №46 про заробітну плату в зоні відчуження. Зобов'язано Управління провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 25.06.2007 року №46 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 1704,30 руб., на підставі розрахунку зробленого на зворотньому боці довідки ВАТ «Сквира-Авто», відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012 року.

В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову повністю.

Зокрема, скаржник посилається на те, що під час розгляду даної справи по суті суд першої інстанції дійшов до невідповідних обставинам справи висновків, адже оплата праці позивачу фактично не проводилась та кошти, зазначені в довідці від 25.06.2007 року № 46 позивач не отримував.

Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 має правовий статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в Управлінні, одержуючи пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі за текстом - «Закон №796-XII»), як інвалід другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 31 травня 2006 року у справі № 2-О-63/2006 р. заяву ОСОБА_2 задоволено. Встановлено факт, що ОСОБА_2 перебував у відрядженні з 14.02.1987 року по 28.02.1987 року включно в м. Прип'яті Київської області та на ст. Янів Чорнобильського району Київської області, і тривалість робочого часу щоденно становила 22 години в зоні відчуження, із яких 20 годин в м. Прип'яті Київської області та 2 години на ст. Янів Чорнобильського району Київської області.

На виконання вказаного рішення 25 червня 2007 року ВАТ «Сквира-Авто» видано ОСОБА_2 довідку № 46 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 14.02.1987 року по 28.02.1987 року.

Так, за даними вказаної довідки за період з 14 лютого 1987 року по 28 лютого 1987 року за роботу в зоні ЧАЕС розмір заробітної плати позивача склав 1704,30 руб.

13 грудня 2017 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 14.02.1987 року по 28.02.1987 року, відповідно до зазначеної довідки.

Листом від 13.12.2017 року № 168/Б-01 відповідач відмовив у такому перерахунку, посилаючись на те, що підстав для врахування вищевказаної довідки немає.

У розгляді цієї справи суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, установами є підставою для перерахунку пенсії.

На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.

Нормами статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (надалі за текстом - «Закон № 796-XII») передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності з частиною 1 статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством..

Згідно частини 3 названої статті Закону № 796-XII умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі за текстом - «Порядок»).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 р. № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (надалі за тестом - «Порядок подання та оформлення документів») при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів органу, що призначає пенсію, надано право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсія відповідно до Закону № 796-XII може призначатися виходячи із фактично отриманої заробітної плати.

При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсія відповідно до Закону № 796-XII може призначатися виходячи із фактично отриманої заробітної плати.

При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 04 листопада 2015 року (справа № 21-3120а15).

Із довідки про заробітну плату від 25.06.2007 року № 46 вбачається, що її було видано ОСОБА_2 не на підставі первинних документів підприємства, що підтверджують нарахування та отримання заробітної плати, а на виконання заочного рішення Сквирського районного суду Київської області від 31 травня 2006 року у справі № 2-О-63/2006 р.

Водночас, у постанові від 15 грудня 2015 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

За таких обставин в Управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області задовольнити.

Рішення Сквирського районного суду Київської області від 03 січня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 17 квітня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Г.В.Земляна

суддя В.П.Мельничук