
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа: №750/13240/17 Головуючий у 1-й інстанції: Рахманкулова І.П. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г.В.
суддів Сорочко Є.О., Лічевецького І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2018 року
у справі №750/13240/17 (розглянутої у письмовому проваджені)
за позовом ОСОБА_2
до відповідача Ліквідаційної комісії по ліквідації Управління міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області
та Головного управління пенсійного Фонду України в Чернігівській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії по ліквідації Управління міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області та Головного управління пенсійного Фонду України в Чернігівській області в якому просив:
- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити та направити в Головне управління ПФУ в Чернігівській області нову довідку про грошове забезпечення, з урахуванням складових відповідно до чинного законодавства станом на 1 січня 2016 року, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015, та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за оперативно - розшукову діяльність в розмірі 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%), премії в розмірі 96,66% та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виплатити йому нараховану Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області суму грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Законі України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року зазначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб, а тому на його думку він має право на перерахунок пенсії із включенням до посадового окладу прирівняного до посадового окладу поліцейського відповідної посади надбавок за міліцейською посадою.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем було подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у зобов'язанні Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити та направити в Головне управління ПФУ в Чернігівській області нову довідку про грошове забезпечення, з урахуванням складових та прийняти нове рішення, яким частково змінити рішення суду першої інстанції та задовольнити позов в цій частині. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області зобов'язана виготовити та направити в Головне управління ПФУ в Чернігівській області нову довідку про грошове забезпечення, з урахуванням складових відповідно до чинного законодавства станом на 1 січня 2016 року.
Відповідачем було подано відзив (заперечення) на апеляційну скаргу в якому зазначено, що апеляційна скарга є безпідставною та необґрунтованою та просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно зі ст. 315, ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 з грудня 2010 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У жовтні 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із заявою про виготовлення та надання до Головного управління ПФУ в Чернігівській області нової довідки для перерахунку пенсії, включивши всі види грошового забезпечення, а саме, з врахуванням: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби відповідно до постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015, та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за оперативно - розшукову діяльність в розмірі 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% і премії в розмірі 96,66%.
16 жовтня 2017 року УМВС України в Чернігівській області надіслало ОСОБА_2. лист за №30/Т-332 л/к, в якому повідомило, що додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідним посадами, для перерахунку пенсії не враховуються.
Водночас Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області надала позивачу копію довідки про грошове забезпечення.
Не погоджуючись з відомостями, вказаними в отриманій довідці, позивач повторно звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просив виготовити нову довідку про грошове забезпечення з реальною інформацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та направити вказані документи ГУ ПФУ в Чернігівській області.
Листом віл 13.12.2017 №30/Т-1089 л/к Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області повідомила позивача, що довідка про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка передана до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області для перерахунку пенсії, виготовлена у відповідності до діючого законодавства. А підстав для внесення Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в таку довідку змін немає.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, прийшов до висновку про правомірність дій Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області та Головного управління ПФУ в Чернігівській області та відсутність порушення прав позивача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи під час проходження служби ОСОБА_2, отримував відповідно до грошового атестату № 167 від 30 грудня 2010 року та довідки грошове забезпечення за посадою полковника міліції складає: посадовий оклад 1550,00 грн., оклад за спеціальним званням міліції - 135,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 674 грн., надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 232,50 грн.; надбавка за оперативно-розшукову та аналітичну діяльність (50%) - 775 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 1179,50 грн., премія (96,66 %) - 4394,16 грн.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановленні конкретні розміри грошового забезпечення поліцейських.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
У відповідності до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Як зазначає відповідач, МВС України повідомило Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій, в свою чергу Пенсійний фонд повідомив свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а останні надіслали до УМВС України в Чернігівській області відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
З Головного управління Пенсійного фонду України до УМВС України в Чернігівській області надійшли списки пенсіонерів міліції для оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як вже зазначалося вище, ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області у відповідності до вимог Порядку № 45 було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Водночас, згідно із частиною сьомою пункту 5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються; згідно з частиною п'ятою пункту 5 Порядку інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія виплачуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, виходячи із обставин справи, станом на 01.01.2016 року надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавка за оперативно - розшукову діяльність в розмірі 50% та премія в розмірі 96,66% не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, відповідач правомірно не включив їх до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача дані виплати.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Водночас колегія суддів звертає увагу, що згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є хоч і безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення передбаченими Законом від 23 грудня 2015 року N 900-VIII, однак, оскільки особливості такого перерахунку врегульовано спеціальними правовими нормами, твердження позивача про врахування до його грошового забезпечення з якого обраховано пенсія, надбавок, які він отримував будучи на службі в міліції разом із надбавками поліцейського є помилковим.
Враховуючи встановлені обставини колегія суддів дійшла висновку, що відповідач діяв межах, на підставах та у спосіб встановлений чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
В своїх позовних вимогах ОСОБА_2 просив встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки у задоволені позову відмовлено підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення відсутні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
При цьому апеляційна скарга не містять посилання на обставини, передбачені статтями 317-319 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись 34, 242, 243, 246, 308, 311, 316, 321,322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів із дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду у порядку ст.329-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Г.В. Земляна
Судді: Є.О. Сорочко
І.О. Лічевецький
Повний текст постанови виготовлено 18 квітня 2018 року.