Постанова № 73482364, 12.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
750/10997/17
Номер документу
73482364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/10997/17 Суддя (судді) першої інстанції: Рахманкулова І.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 січня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому просив визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області (надалі за текстом - «Головне управління») в проведенні позивачу перерахунку пенсії (що оформлено відповіддю від 03.08.2017 року за № 1321/03/м-12). Також, позивач просив зобов'язати відповідача обчислити йому пенсію за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, який зазначено в листах Чернігівської ОДПІ від 31.05.2017 року за № 8265/м/2522-05-38 та від 30.06.2017 року за № 8962/м/2522-05-38, а також виплачувати пенсію щомісяця загальною сумою за мінусом раніше виплаченого розміру.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що судовим рішенням у справі № 2а/2570/3866/2012 на його користь стягнуто з Головного управління ДФС у Чернігівській області компенсацію за невикористану відпустку. Також, рішенням у справі № 825/203/16 встановлено, що розмір недоплаченого йому грошового забезпечення, станом на лютий 2010 р., становив 305 грн. 37 коп. на день. Відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має право на перерахунок пенсії з урахуванням названих судових рішень, однак відповідач безпідставно його не здійснює.

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 січня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Зокрема, позивач посилається на те, що суд належним чином не вмотував ухвалене рішення та не звернув увагу на те, що підставою для перерахунку пенсії можуть бути і інші документи (зокрема посвідчення почесного донора), подані пенсіонером.

У відзиві на апеляційну скаргу Управління наполягало на тому, що судом першої інстанції повно і всебічно з'ясовано обставини справи та ухвалено рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідач звертає увагу на те, що надані позивачем листи Чернігівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області не є довідками про розмір грошового забезпечення та не містять достатньої інформації про розмір грошового забезпечення, а тому не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 04 січня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні, одержуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб Про державну службу» у розмірі 59 % суми грошового забезпечення.

12 травня 2017 р. позивач звернувся до Чернігівської ОДПІ із запитом у якому просив надати довідку про кількість робочих днів у лютому 2010 р., зазначивши в ній розмір грошового забезпечення підтверджений рішенням суду у справі 825/203/16.

Листом № 8265/м/2522-05-38 від 31.05.2017 року Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомило ОСОБА_2 про те, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2016 р. у справі № 825/203/16 визначено, що розмір його середнього заробітку з 01.02.2008 р. становив 305 грн. 37 коп./робочий день. Пунктом 3 резолютивної частини постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2013 р. у справі № 2а/2570/3866/2012 про стягнення компенсації за невикористану відпустку 2006-2010 років постановлено «Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за лютий 2010 р. в сумі 14 232 грн. 27 коп.».

Листом від 23 червня 2017 р. позивач просив Чернігівську ОДПІ надати довідку про вид та розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.

У відповідь на це звернення Головне управління ДФС у Чернігівській області направило ОСОБА_2 лист № 8962/м/2522-05-38 від 30.06.2017 р. за змістом аналогічний листу від 31.05.2017 р. Зазначивши, що постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2013 р. у справі № 2а/2570/3866/2012 виконана в повному обсязі.

24 липня 2017 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначених листів.

Листом від 03.08.2017 року № 1321/03/м-12 Головне управління повідомило позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії з огляду на те, що листи Головного управління ДФС у Чернігівській області № 8265/м/2522-05-38 від 31.05.2017 р., № 8962/м/2522-05-38 від 30.06.2017 р. містять інформацію про виконання судових рішень, тоді як підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення встановленого зразка.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції що була чинною на момент призначення пенсії позивачеві, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 названого Закону передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (надалі за текстом - «Порядок») для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Відповідно до пункту 23 Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії затверджена Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За змістом цього Додатку у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

З огляду на викладене та враховуючи, що до заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_2 не додав довідку про розмірі грошового забезпечення, а листи Головного управління ДФС у Чернігівській області № 8265/м/2522-05-38 від 31.05.2017 р., № 8962/м/2522-05-38 від 30.06.2017 р. не містять таких відомостей, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що пенсіонер може надати і інші документи, які дають право на підвищення пенсії, є помилковим.

Пенсіонер дійсно може надати додаткові документи, проте ці документи мають містити інформацію про складові грошового забезпечення, а не про зміст судових рішень та хід їх виконання.

У контексті наведеного, колегія суддів звертає увагу апелянта на те, що відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Разом з тим, на Головне управління не покладено обов'язок збору документів, необхідних для перерахунку пенсії позивача.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 23 січня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 17 квітня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Г.В.Земляна

суддя В.П.Мельничук