
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року справа №805/313/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Шишова О.О.,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
з участю представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року у справі № 805/313/18-а (головуючий І інстанції Кірієнко В.О., м.Слов’янськ, повний текст рішення виготовлений 07.03.2018) за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправними та скасування припису, постанов,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (далі – ПАТ «Донецькоблгаз») звернувся до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області (далі – ГУ Держпраці у Донецькій області), в якому просив: визнати протиправним та скасувати припис від 21.11.2017 № 05-16-3283/064-038; визнати протиправною та скасувати постанову від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0160 про накладення штрафу в сумі 96000 грн.; визнати протиправною та скасувати постанову від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0161 про накладення штрафу в сумі 3200 грн. (т.1 а.с. 5-16).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.02.2018 відмовлено у задоволенні зазначених позовних вимог ПАТ «Донецькоблгаз» (т.2 а.с. 21-28).
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов повністю через порушення норм матеріального та процесуального права, невірне встановлення обставин, що мають значення для справи. Зокрема, в обґрунтуванні доводів апеляційної скарги зазначав, що з урахуванням вимог ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відповідач не мав права проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування на підставі колективного звернення працівників Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» без погодження з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю). Також вважав, що суд безпідставно не врахував, що ухвала слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 у справі №234/5091/17 є незаконною. Крім того, відповідач при проведенні перевірки вийшов за межі питань, визначених ухвалою слідчого судді та проведена з інших обставин, які не стали підставою для проведення перевірки. Також зазначив, що висновки акту перевірки щодо порушень вимог законодавства є помилковими (т.2 а. с. 51-70).
Представниками позивача в судовому засіданні підтримані доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку тпро відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач – ПАТ «Донецькоблгаз» (код ЄДРПОУ 03361075) зареєстрований в якості юридичної особи (т.1 а.с. 127).
Сертифікатом Торгово-промислової палати України № 2059/05-4 від 30.07.2014 ПАТ «Донецькоблгаз» засвідчено настання з 01.07.14 обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області щодо виконанян законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів. На момент видачі сертифікату, обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (т.1 а.с. 111-112).
Ухвалою слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 у справі №234/14369/17 надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання вимог Закону України «Про охорону праці», інших законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України наступного суб’єкта господарювання та його структурних виробничих підрозділів: ПАТ «Донецькоблгаз», зокрема, Красноармійське Управління газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз» з виробничими підрозділами (т.1 а.с. 180-183).
Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 12.10.2017 року у справі №234/14369/17 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою голови правління ПАТ «Донецькоблгаз» ОСОБА_4 на ухвалу слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28 вересня 2017 року (т.1 а.с. 213-214).
На піставі наказу від 12.10.2017 №1804, ухвали слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 у справі 1-кс/234/5091/17 та колективного звернення працівників ПАТ «Донецькоблгаз» вх.№334 від 22.09.2017 ГУ Держпраці у Донецькій області 12.10.2017 винесено направлення на проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування суб’єкта господарювання ПАТ «Донецькоблгаз» з питань дотримання вимог законодавства про працю, загальнообов’язкове державне соціальне страхування та зайнятість населення (т.1 а.с. 50-51, 175-176, 198 - 202).
На підставі направлення на проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування суб’єкта господарювання від 12.10.2017 року № 04.3/1066 та повідомлення про проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування суб’єкта господарювання від 13.10.2017 року № 043/6835 ГУ Держпраці у Донецькій області у період з 17.10.2017 до 30.10.2017 було проведено позаплановий захід у формі інспекційного відвідування позивача, за результатами якого складений акт перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 05-16-3283/064 від 30.10.2017 (т.1 а.с. 36-48, 49-51).
Актом перевірки встановлені порушення позивачем ч. 1 ст. 115 КЗпП України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» від 23.09.10 року №2559-VI та невиконання пункту 3.18 Розділу «Нормування і оплата праці» колективного договору, а саме, не забезпечена своєчасна виплата працівникам заробітної плати. Крім того, в порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України заробітна плата працівникам ПАТ «Донецькоблгаз» за весь час щорічної відпустки виплачується пізніше, ніж за три дні до початку відпустки. Також в порушення вимог ст.ст. 95,96 КЗпП України встановлено 8 випадків недотримання позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці, що виразилося у заниженні нарахування заробітної плати працівникам Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації (т.1 а.с. 44 зворотній бік, 46).
02.11.2017 позивачем до ГУ Держпраці в Донецькій області подані заперечення до акту перевірки, які залишені без задоволення листом відповідача від 21.11.2017 №04.3/8020 (т.1 а.с.52-64).
За результатами перевірки відповідачем винесено припис ГУ Держпраці в Донецькій області від 21.11.2017 № 05-16-3283/064-038 (отриманий позивачем 29.11.2017 року) , яким встановлені порушення: 1) ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 Закону України «Про оплату праці»; 2) ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України «Про відпустки»; 3) ст. 95 та ст. 96 КЗпП України.
Приписом позивача зобов’язано: 1) усунути порушення вимог ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 Закону України «Про оплату праці» в частині несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам ПАТ «Донецькоблгаз»; 2) усунути порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України «Про відпустки» в частині несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам ПАТ «Донецькоблгаз» за весь час щорічної відпустки; 3) усунути порушення вимог ст. 95 та ст. 96 КЗпП України в частині недотримання ПАТ «Донецькоблгаз» мінімальних державних гарантій в оплаті праці по 3 працівниках Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації (т.1 а.с 24-25).
22.11.2017 ГУ Держпраці в Донецькій області позивачу надіслано повідомлення про розгляд справ про накладення штрафу, призначеного на 04.12.2017, яке отримано позивачем 29.11.2017 (т.1 а.с. 65).
Постановою ГУ Держпраці в Донецькій області від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0160, (отримана позивачем 12.12.2017) на підставі акту перевірки встановлено порушення позивачем положення Закону України «Про оплату праці», ст. 95, 96 КЗпП України – недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці по 3 працівниках Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації та накладено штраф в сумі 96000,00грн. (т.1 а.с. 26-32).
Постановою ГУ Держпраці в Донецькій області від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0161 (отримана позивачем 12.12.2017) на підставі акту перевірки встановлено порушення позивачем ч. 1 та 2 ст. 115 КЗпП України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати»; ч. 4 ст. 115 КЗпП України – несвоєчасна виплата заробітної плати працівникам ПАТ «Донецькоблгаз» за весь час щорічної відпустки та накладено штраф у сумі 3200,00грн. (т.1 а.с. 33-35).
07.12.2017 за №15/1-2866 позивачем до відповідача подано скаргу на припис ГУ Держпраці в Донецькій області від 21.11.2017 № 05-16-3283/064-038 (т.1 а.с. 72-75).
Листом від 22.12.2017 №04.3/9156 відповідач відмовив позивачу у задоволенні скарги на припис ГУ Держпраці в Донецькій області від 21.11.2017 № 05-16-3283/064-038 (т.1 а.с. 158-163, 205-207).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи та не є спірними.
Спірним у справі є протиправність (правомірність) припису від 21.11.2017 № 05-16-3283/064-038, постанови від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0160 про накладення штрафу в сумі 96000 грн., постанови від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0161 про накладення штрафу в сумі 3200 грн.
Відповідно до ч.1 ст.259 КЗпП державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – ОСОБА_5 №877) підставами для здійснення позапланових заходів, зокрема, є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо неприйнятності посилання позивача на необхідність погодження позапланового заходу центральним органом виконавчої влади виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.7 «Прикінцеві положення» Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 №1728-VIII (далі – ОСОБА_5 №1728) на час дії мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання призупинити дію: другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
ОСОБА_5 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (опубліковано у газеті «ОСОБА_3 України», 2016, 12, 31.12.2016 № 251, додаток, у газеті «Офіційний вісник України», 2017, № 4 (13.01.2017), ст. 99) та діє до 31 грудня 2017 року включно (ч.1 ст.7 Закону №1728).
Таким чином, посилання позивача на необхідність погодження позапланового заходу центральним органом виконавчої влади є безпідставним, оскільки у період проведення відповідачем позапланового заходу з 17.10.2017 до 30.10.2017 призупинено дію другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону №877, відповідно до якого позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Щодо питань, які підлягали перевірці, суд правильно встановив, що відповідно до змісту направлення на проведення позапланового заходу від 12.10.2017 року № 04.3/1066 з’ясуванню підлягали питання дотримання вимог законодавства про працю, загальнообов’язкове державне соціальне страхування та зайнятість населення.
Із змісту спірних припису та постанов встановлено, що під час проведення інспекційного відвідування встановлені порушення ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 Закону України «Про оплату праці», ч. 4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України «Про відпустки», ст. 95 та ст. 96 КЗпП України тощо.
Таким чином, питання для проведення інспекційного відвідування, визначені в направленні на проведення позапланового заходу від 12.10.2017 року № 04.3/1066 кореспондуються з законодавчими положеннями, порушення яких було виявлено під час інспекційного відвідування.
Отже, суд першої інстації дійшов обгрунтованого висновку щодо неприйнятності доводів позивача з приводу перевищення кола питань, які підлягали перевірці.
Щодо позиції позивача про незаконне проведення інспекційного заходу відносно Красноармійського УГГ паралельно з визначенням у направленні на проведення перевірки ПАТ «Донецькоблгаз» суд дійшов до висновку про правомірність дій відповідача з огляду на те, що Красноармійське УГГ є відокремленим структурним підрозділом ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» із правовим статусом суб’єкта без права юридичної особи.
Згідно п.1.5.1. Статуту ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» є юридичною особою, яке створене відповідно до чинного законодавства України без обмеження строку діяльності, має найменування, самостійний баланс, круглу печатку та штампи зі своїм найменуванням, фірмові бланки, має знаки для товарів та послуг, промислові зразки та інші об’єкти інтелектуальної власності Товариства, має право відкривати, закривати поточні, валютні, депозитні та інші рахунки в банківських установах, а також складає зведену консолідовану звітність, включаючи баланси по всіх структурних підрозділах Товариства відповідно до вимог законодавства України. (позов т.2 а.с.125 зворотній бік).
Відповідно до п. 1.5.4. Статуту ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» має право засновувати (створювати) інші юридичні особи (у т.ч. створювати дочірні підприємства), створювати (відкривати) філії та представництва, інші відокремлені підрозділи як на території України, так і за її межами (за кордоном) (т.2 а.с. 126).
Красноармійське управління по газопостачанню та газифікації, згідно п. 1.2. Положення Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації, є відокремленим структурним підрозділом ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» із правовим статусом суб’єкта без права юридичної особи здійснює частину делегованих господарських функцій ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» відповідно до мети (цілей), завдань та предмету діяльності ПАТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» (т.2 а.с.113 зворотній бік).
Щодо законності підстав проведення перевірки суд зазначає наступне.
Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»» (далі – Порядок №295) інспекційні відвідування проводяться, зокрема: за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин; за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю.
Судом встановлено, що колективне звернення працівників ПАТ «Донецькоблгаз» від 22.09.2017 та ухвала слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області від 28.09.2017 у справі № 1-кс/234/5091/17234/14369/17 були підставами для проведення інспекційного відвідування, які встановлені пп.1, пп.4 п.5 Порядку №295 (т.1 а.с. 180-183, 198-200). Тобто, наявність колективного звернення є законою підстьавою для інспекційного відвідування підприємства щодо дотримання трудового законодавства.
Суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо дотримання ГУ Держпраці в Донецькій області порядку прийняття спірного припису та постанов, забезпечення права позивача на їх досудове оскарження виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року № 509 (далі – Порядок №509) цей Порядок визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - штрафи).
Штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи). Штрафи можуть бути накладені на підставі, зокрема, акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу ( п.2 Порядку №509).
Відповідно до п.3 Порядку №509 уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа).
Справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня прийняття рішення про її розгляд (п.4 Порядку №509).
Про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника (п.6 Порядку №509).
Справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду (п.7 Порядку №509).
За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в пункті 3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу (п. 8 Порядку №509).
Таким чином, Порядком №509 передбачено прийняття постанови про накладення штрафу за результатами розгляду відповідного акту, складеного за результатами перевірки.
Як встановлено вище, акт перевірки додержання суб’єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 05-16-3283/064 складено 30.10.2017.
Відповідно до реквізитів на штампі вхідної кореспонденції позивач 29.11.2017 отримав повідомлення про розгляд справ про накладення штрафу, призначеного на 04.12.2017 року ( т.1 а.с.65). Отже, відповідачем не були порушені вимоги Порядку № 509 щодо прийняття постанов про накладення штрафу.
Щодо процедури прийняття спірного припису та надання позивачу строку на його оскарження суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно п. 19 Порядку №295 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.
Припис є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об'єктом відвідування порушень законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування (п.23 Порядку №295).
Припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду. У приписі зазначається строк для усунення виявлених порушень. У разі встановлення строку виконання припису більше ніж три місяці у приписі визначається графік та заплановані заходи усунення виявлених порушень з відповідним інформуванням інспектора праці згідно з визначеною у приписі періодичністю. Припис складається у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування або невиїзне інспектування, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник припису залишається в об'єкта відвідування (п.24 Порядку №295).
У разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності (п.27 Порядку №295).
Припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці. У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці. Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги. Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом. За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині (п.30 Порядку №295).
14.11.2017 року на адресу ГУ Держпраці в Донецькій області надійшли письмові заперечення позивача від 02.11.2017 № 15/1-2587 до акту перевірки.
Листом від 21.11.2017 року № 043/8020 ГУ Держпраці в Донецькій області повідомило позивача про те, що встановлені та відображені в акті перевірки порушення відповідають нормам діючого законодавства, тобто зауваження об'єкта відвідування розглянуто.
Згідно штампу вхідної кореспонденції, 29.11.2017 року позивачем отримано припис №05-16-3283/064-038 та 07.12.2017 надіслано на адресу ГУ Держпраці у Донецькій області скаргу № 15/1-2866.
У відповідь на зазначену скаргу, 03.01.2018 року позивачем отримано лист-відповідь від 22.12.2017 року № 043/9156, відповідно до змісту якого припис від 21.11.2017 скасуванню не підлягає.
За встановлених обставин суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що ГУ Держпраці у Донецькій області дотримано вимоги Порядку № 509 та Порядку № 295 в частині прийняття спірного припису та встановлення процедури оскарження і прийняття спірних постанов.
Щодо суті порушень, виявлених під час проведення інспекційного відвідування.
Згідно ст.5 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі – ОСОБА_5 №108/95) організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на національному рівні; галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів.
Відповідно до ст.97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Пунктом 4.10 колективного договору працівників ПАТ «Донецькоблгаз» на 2016-2018 роки та Додатком №1 до нього встановлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом – рік для наступних служб та професій: аварійно-диспетчерська служба (диспетчер, технік, майстер, змінний майстер, слюсар по експлуатації й ремонту газового обладнання); автотранспортна служба, автотранспортна ділянка (водій автотранспортних засобів «спец фургон», малотоннажна «аварійна газова служба»); охорона, база відпочинку (охоронець, сторож); аварійно-диспетчерські дільниці, аварійно-диспетчерські сектори обособлених дільниць (водій автотранспортних засобів «спец фургон аварійний», слюсар з експлуатації й ремонту газового обладнання, змінний слюсар по експлуатації і ремонту газового обладнання); господарська служба (сектор) (технік, оператор котельні, охоронець) (т.1 а.с. 77-83).
На підставі колективного звернення працівників Красноармійського УГГ посадовими особами відповідача проведено інспекційне відвідування в частині нарахування та виплати заробітної плати 12 працівникам з квітня по вересень 2017 року (т.1 а.с. 198-200).
Згідно ст.1 Закону №108/95 заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці (ст.3 Закону №108/95).
Згідно ст.21 Закону №108/95 працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.
Забороняється будь-яке зниження розмірів оплати праці залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання.
Відповідно до ст.95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України «Про оплату праці» та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
За приписами ст.96 КЗпП України системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.
Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики).
Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі: мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України; міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів.
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або органом, уповноваженим власником, згідно з професійними стандартами (кваліфікаційними характеристиками) за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівників, їх завдання, обов'язки та спеціалізація визначаються професійними стандартами або кваліфікаційними характеристиками професій працівників.
Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері праці та соціальної політики.
Колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
Згідно з нормою ч.1 ст.107 КЗпП України робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі.
Постановою про накладення штрафу від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0160 посадовими особами ГУ Держпраці у Донецькій області, під час проведення інспекційного відвідування, встановлено 3 випадки недотримання позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці, що виразилось у заниженні нарахування заробітної плати працівникам Красноармійського УГГ згідно наданих розрахункових листів працівників Красноармійського управління по газопостачанню та газифікації та з використанням наступного порядку розрахунку - сума, що була нарахована, та враховується при обчисленні мінімального розміру заробітної плати/робочі години, що були відпраціовані у певному місяці = тарифна годинна ставка, а саме:
- ОСОБА_6: квітень 2017 року - 3327,99 грн. /176,50 год.=18,86, травень 2017 року - 3106,97 грн./168,50 год.=18,44 (тарифна годинна ставка), липень 2017 року - 1404,80 грн./73,00=19,24 (тарифна годинна ставка), серпень 2017 року - 3165,30 грн./168,50 год.=18,79 (тарифна годинна ставка);
- ОСОБА_7: липень 2017 року - 2121,22 грн./115,00 год.=18,45 тарифна годинна ставка;
- ОСОБА_8: липень 2017 року - 2555,19 грн./140,25 год.=18,22 (тарифна годинна ставка), серпень 2017 року - 2893,75 грн./152,25 год.=19,01 (тарифна годинна ставка) (т.1 а.с. 26-32).
Згідно ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII установити у 2017 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 гривень; у погодинному розмірі: з 1 січня - 19,34 гривні.
Таким чином, висновки акту перевірки та постанови про накладення штрафу від 04.12.2017 №05-16-3283/064-0160 в частині заниження нарахування заробітної плати працівникам Красноармійського УГГ є правомірними, оскільки вищезазначеним працівникам нараховано заробтіну плату з тарифною годинною ставкою меншою за розмір, встановлений ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік».
Щодо посилання позивача на визначені у колективному договорі працівників ПАТ «Донецькоблгаз» на 2016-2018 роки (т.1 а.с. 77-87) положення та ст. 61 КЗпП України, відповідно до яких оплата праці на ПАТ «Донецькоблгаз» здійснюється за іншими системами оплати праці суд виходив з наступного.
За приписами ст.97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті.
Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Як зазначено вище, статтею 95 КЗпП України визначено, що мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Суд дійшов обгрунтованого висновку, що дотримання норм і соціальних гарантій, встановлених законодавством, в тому числі в частині застосування мінімальної заробітної плати, є обов’язковим елементом встановлених форм та систем оплати праці на підприємстві.
Таким чином показники мінімальних державних гарантій у вигляді мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі ОСОБА_6 (квітень-серпень 2017 року), ОСОБА_7 (липень 2017 року) та ОСОБА_8 (липень-серпень 2017 року) з боку ПАТ позивача дотримані не були.
Нормами ст.115 КЗпП України встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Згідно ст.24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам.
За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця..
Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Посилання позивача на доспустимість недотримання вимог діючого законодавства в частині повноти та своєчасності виплати заробітної плати працівникам ПАТ «Донецькоблгаз» у зв’язку з форс-мажорними обставинами, встановленими сертифікатами Торго-промислової палати України, суд вважає неприйнятними з огляду на відсутність закріплення такої можливості невиконання такого обов’язку підприємством на законодавчому рівні.
Сертифікатами Торгово-промислової палати України ПАТ «Донецькоблгаз» засвідчено настання обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області щодо виконанян законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів; виконання зобов’язань з транспортування природного газу, за договором на купівлю та продаж природного газу та зобов’язань за договором про надання на праві господарського відання державного майна відповідно (т.1 а.с. 111-120).
Таким чином, зазначеними сертифікатами не засвідчено настання обставин непереборної сили при виконання законодавчих актів з оплати праці.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстацнії дійшов висновку, що відповідачем спірний припис та спірні постанови прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на суть вирішення спору.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції за суттю вимог вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
В повному обсязі постанова складена 19 квітня 2018 року.
Керуючись ч.5 ст.250, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст.ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст. 328, ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 року у справі № 805/313/18-а за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправними та скасування припису, постанов залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
ОСОБА_9