
Справа № 822/1168/18
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за №2262-XII;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за №2262-XII, починаючи з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке здійснює виплату раніше призначеної позивачу пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, що підтверджується посвідченням серії П№070842.
Вказує, що звертався до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 26.12.2017 року повідомив позивача про те, що здійснити перерахунок пенсії неможливо у зв'язку з тим, що повідомлення про зміну грошового забезпечення з ОСОБА_2 оборони України до органів Пенсійного фонду України не надходило, відповідно у 2016 році перерахунки раніше призначених пенсій згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", органами Пенсійного фонду України не проводилися.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи, що відповідачем порушено гарантоване державою право на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 03.04.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.
Представником відповідача у встановлений судом строк відзиву на позов до суду подано не було.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
11 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії.
26 грудня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №1213/Л-8 повідомило позивача про те, що повідомлення про зміну грошового забезпечення з ОСОБА_2 оборони України до органів Пенсійного фонду України не надходило, відповідно у 2016 році перерахунки раніше призначених пенсій згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", органами Пенсійного фонду України не проводилися.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774, починаючи з 01 січня 2017 року внесено зміни в ч. 4. ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, позивач в позовній заяві не вказав жодної підстави та рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, яким було внесено зміни до видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Разом з тим, з 01.01.2017 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774, внесено зміни в частину четверту статті 63 Закону, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 року №2148-VIII, доручено Кабінету Міністрів України підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення. Пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу нарахована та виплачується відповідно до вимог діючого законодавства.
Станом на цей час, довідка про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 оборони України не виготовлена.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що звертаючись 11 грудня 2017 року до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, ще не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, а тому, на думку суду, вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії є передчасними.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки на час звернення позивача до відповідача із вказаною заявою, ще не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, а довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з ОСОБА_2 оборони України до відповідача не надходила, відповідно підстав для проведення перерахунку пенсій позивачу у відповідача не було, тому суд вважає доводи позивача безпідставними та передчасними.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними, а відповідач в свою чергу відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії діяв на підставі та у спосіб, що передбачений законодавством України, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 30405, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ- 21318350) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_3