
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2018 року справа № 823/104/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
представника позивача - ОСОБА_1.(за довіреністю),
представника відповідача - Пилипас І.Я.(за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - СТОВ "Колос" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
11.01.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131), в якому просить:
1.визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, допущену під час розгляду клопотання ОСОБА_3 від 30 листопада 2017 року за вх. № 22809/0/5-17-СГ про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність позивача земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства;
2.зобов'язати Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області:
-повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 30 листопада 2017 року за вх. № 22809/0/5-17-СГ;
-прийняти рішення, яким затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у користуванні у СТОВ "Колос", площею 2,0000 га у власність гр. ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту;
-прийняти рішення, яким передати у власність ОСОБА_3 (PHOKПП НОМЕР_1) земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення особистого селянського господарства.
3.зобов'язати відповідача не пізніше одного місяця з дня набрання законної сили рішенням суду у даній справі подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 16.03.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - СТОВ "Колос", а також продовжено строк проведення підготовчого провадження.
29.03.2018 закінчено підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, з урахуванням відповіді на відзив, позивачем зазначено, що з метою реалізації права наданого учасникам АТО на отримання земельної ділянки площею 2га для ведення особистого селянського господарства звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вергунівської сільської ради Черкаського району, проте відповідач протягом місяця з моменту отримання клопотання не надав ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні. Таким чином, позивач виконавши усі вимоги ст. 118 Земельного кодексу України, за принципом мовчазної згоди замовив розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, при цьому направивши повідомлення. 30 листопада 2017 року в порядку ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, позивач звернувся до головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2,0га у власність заявника, однак Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області вчинило бездіяльність, оскільки у двотижневий строк не прийнято рішення щодо затвердження проекту землеустрою та передачу у власність вищевказаної земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у визначений судом строк надав до суду відзив на позов, згідно якого позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, з підстав того, що позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки, проте листом від 07.12.2017 №10485/6-17 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області повідомлено позивача про неможливість задоволення його клопотання через відсутність рішення органу про надання дозволу на його розробку, враховуючи наявність рішення Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 26.09.2017 № 8446/6-17 про відмову. Вказана обставина на думку представника відповідача позбавляла позивача можливості виготовити проект землеустрою без наданої згоди. Крім того, вищевказана земельна ділянка знаходиться в оренді СТОВ "Колос" на підставі договору оренди, який станом на час розгляду заяви позивача є чинним і не припиненим, що виключає можливість затвердження проекту землеустрою
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
ОСОБА_3, який є учасником бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_3 від 11.12.2015) та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, звернувся через представника до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області з клопотанням від 29.08.2017 зареєстрованим 29.08.2017 за №16049/0/5-17-СГ, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Не отрамавши відмови у його наданні, представник позивача подав до ГУ Держгеокадастру в Черкаській області повідомлення від 13.10.2017, яке зареєстровано 18.10.2017 за № 20950/0/5-17, що оскільки відповідачем не надано ні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо земельної ділянки, ні мотивованої відмови у його наданні на підставі абз. 3 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України та постанови КМУ від 27.01.2010 № 77, за принципом мовчазної згоди, позивачем укладено договір на розробку такого проекту.
Однак, згідно матеріалів справи, Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області на заяву позивача вх. № 16049/0/5-17-СГ, листом від 26.09.2017 № 8446/6-17 відмовило ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер НОМЕР_2 (а.с. 37).
Крім того, згідно листа від 26.10.2017 за № 20950/0-9527/6-17, відповідачем на лист від 18.10.2017 за № 20950/0/5-17, зазначено, що Головним управлінням у визначений термін надано мотивовану відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, а тому відсутні підстави для замовлення технічної документації. (а.с. 38-39).
Відповідно до наданих пояснень представника позивача в судовому засіданні, останій отримував лист Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 26.10.2017 за № 20950/0-9527/6-17.
В подальшому, 30.11.2017 через представника, ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із клопотанням за вх. № 22809/0/5-17-СГ про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність позивача земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства.
У відповідності до листа Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 07.12.2017 за № 10485/6-17, повідомлено ОСОБА_3 про порушення ним порядку отримання земельних ділянок державної власності, визначеного ст. 118 Земельного кодексу України у зв'язку з відсутністю в поданому на розгляд проекті землеустрою, рішень відповідного органу про надання дозволу на розробку проекту.
Також в вищезазначеному листі відповідач повідомив позивача, що Головне управління на звернення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою листом від 26.09.2017 № 8446/6-17 повідомляло про неможливість позитивного вирішення питання у видачі дозволу на розробку проекту.
Судом досліджено проект технічної документації земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, виготовлений ФОП ОСОБА_5, який не містить дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер НОМЕР_2.
Проте, Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області листом від 26.10.2017 за № 32-23-0,3-9242/2-17, повідомляло ФОП ОСОБА_5 про відсутність у ОСОБА_3 дозволу на розробку землевпорядної документації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 вказаного Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Представник позивача стверджує, що жодної відмови від Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області на клопотання від 29.08.2017 зареєстрованого 29.08.2017 за №16049/0/5-17-СГ щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області не отримував.
Суд не погоджується з даним твердженням з огляду на таке.
У відповідності до наказу Держгеокадастру від 15.10.2015 № 600 «Про затвердження Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру» затверджено типову інструкцію з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру.
Так, згідно п. 1 Інструкції, остання встановлює загальні положення щодо функціонування структурних підрозділів з діловодства в головних управліннях Держгеокадастру в областях, місті Києві, управліннях (відділах) Держгеокадастру в районах, Міжрегіональному управлінні Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами в установах незалежно від способу фіксації та відтворення інформації, яка міститься в документах, включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік і контроль за виконанням.
Пунктом 125 Інструкції передбачено, що лист має такі реквізити: дата, реєстраційний індекс, посилання на реєстраційний індекс і дату документа, на який дається відповідь, адресат, заголовок до тексту, текст, відмітка про наявність додатків (у разі потреби), підпис, відмітка про виконавця. Датою листа є дата його підписання, яка повинна збігатися з датою реєстрації вихідної кореспонденції у службі діловодства.
Крім того, згідно положення системи електронного документообігу управліннь Держгеокадастру "ДОК ПРОФФСТЕП 2.0", при реєстрації документу система автоматично генерує і привласнює документу реєстраційний номер і заносить цю інформацію в електронну реєстраційну картку.
З викладеного, суддя зазначає, що лист Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області 26.09.2017 № 8446/6-17 на клопотання позивача від 29.08.2017 за №16049/0/5-17-СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер НОМЕР_2, містить реєстраційні дані системи "ДОК ПРОФФСТЕП 2.0" з штрихкодовим ідентифікатором в правому нижньому куті.
Тобто, Головним управлінням дотримано місячний термін розгляду клопотання позивача в отриманні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Суд наголошує, що приписи ст. 118 ЗК України не встановлюють взаємозалежність прийняття рішення і його отримання.
Щодо протиправності бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області під час розгляду клопотання ОСОБА_3 від 30 листопада 2017 року за вх. № 22809/0/5-17-СГ про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність позивача земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає.
У відповідності до вимог ч. 6 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
При цьому, згідно ч. 10 ст. 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Згідно ч. 13 даної статті ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Частиною 6 статті 186-1 ЗК України передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Положеннями статті 50 Закону України "Про землеустрій", визначено перелік складових проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Так проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:
- завдання на розроблення проекту землеустрою;
- пояснювальну записку;
- копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);
- рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);
- письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
- матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
- відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва III - V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці;
- розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
- розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
- перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- кадастровий план земельної ділянки;
- матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
- матеріали погодження проекту землеустрою.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем до проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства дійсно не було надано рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Крім того, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області у встановлений ст. 118 ЗК України строк, позивачу відмовило у наданні такого дозволу, а тому позивач всупереч вимог Закону протиправно замовив розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу.
Суд не погоджується з твердженням представника позивача, що оскільки, у місячний строк з дня реєстрації клопотання позивача Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не надало дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, тому позивачем було застосовано принцип мовчазної згоди, оскільки останнє спростовується матеріалами справи.
Щодо ж стосується посилання представника відповідача на те, що вищевказана земельна ділянка знаходиться в оренді СТОВ "Колос" на підставі договору оренди, який станом на час розгляду заяви позивача є чинним і не припиненим, що виключає можливість затвердження наданого позивачем проекту землеустрою, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 7 ст. 116 ЗК України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Однак, як встановлено судом, Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області у листі від 07.12.2017 вказано про неможливість задоволення клопотання позивача лише через відсутність рішення органу про надання дозволу на його розробку. Крім того, зазначене твердження не узгоджується з ст. 118 ЗК України.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідач довів правомірність прийнятого рішення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 77, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративний позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення виготовлено 19.04.2018