Рішення № 73478053, 19.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
822/633/18
Номер документу
73478053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/633/18

РІШЕННЯ

іменем України

19 квітня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить суд:

- визнати дії Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у проведенні перерахунку пенсії згідно постанови Ізяславського районного суду Хмельницької області від 06.07.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року по справі №675/1074/17 протиправними;

- зобов'язати Білогірське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії державного службовця по інвалідності з 01.04.2017 року, не змінюючи індексації пенсії, в розмірі 84% з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 10.03.2017 року №11, на підставі постанови Ізяславського районного суду Хмельницької області від 06.07.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року по справі №675/1074/17.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при призначенні пенсії відповідачем порушено вимоги ст. 37, 38 Закону №3723-XII, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788 "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 року №1058.

Вказує, що 06 липня 2017 року постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області №675/1074/17 зобов'язано Білогірське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця по інвалідності з 01 квітня 2017 року у розмірі 84% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих ним за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 10.03.2017 року №11. Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 06 липня 2017 року залишено без змін.

12 січня 2018 року позивач звернувся до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо індексації пенсійної виплати у зв'язку з проведенням перерахунку згідно постанови Ізяславського районного суду від 06.07.2017 року по справі №675/1074/17, яка набрала законної сили на підставі ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року №675/1074/17.

Листом від 25.01.2018 року №1/Л-9 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Враховуючи вказане, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином. Надіслав до суду відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення позивача, зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, а також відсутність заперечень з цього приводу з боку позивача, у відповідному судовому засіданні протокольною ухвалою від 02.04.2018 року перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Білогірському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 84% від заробітної плати.

Однак, при призначенні пенсії відповідачем порушено вимоги ст. 37, 38 Закону №3723-XII, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788 "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 року №1058, що виразилось в тому, що з 31.05.2007 року при призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, не взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, отриманих з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При зверненні 05.04.2017 року із заявою до відповідача щодо включення вищевказаних сум позивач отримав відмову.

Постановою Ізяславського районного суду від 06 липня 2017 року залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково.

Зобов'язано Білогірське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця по інвалідності з 01 квітня 2017 року у розмірі 84% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих ним за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 10.03.2017 року №11.

12 січня 2018 року позивач звернувся до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо індексації пенсійної виплати у зв'язку з проведенням перерахунку згідно постанови Ізяславського районного суду від 06.07.2017 року по справі №675/1074/17, яка набрала законної сили на підставі ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року №675/1074/17.

Листом від 25.01.2018 року №1/Л-9 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Законом України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

У відповідності до ст. 33 ч. 2 даного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3724-ХІІ від 16 грудня 1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-1V від 17 листопада 2005 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснювався перерахунок раніше призначених пенсій.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Законом України від 03.07.1991 року "Про індексацію грошових доходів населення" визначено правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України. Статтею 4 Закону встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Пунктом 10-1 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків, для визначення індексації пенсії не змінюється.

Постановою Ізяславського районного суду від 06 липня 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов'язано Білогірське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця по інвалідності з 01 квітня 2017 року у розмірі 84% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих ним за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 10.03.2017 року №11.

З врахуванням зазначених вище норм законодавства суд приходить до висновку, що визначений судовим рішенням перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись не змінюючи визначення індексації пенсії.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України, постанови або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначене, оскільки постанова Ізяславського районного суду від 06 липня 2017 року, яка набрала законної сили є чинною та не скасована, суд вважає, що відповідач відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивача на власний розсуд не врахував вказане рішення суду та протиправно відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії не змінюючи індексації пенсії.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, а тому адміністративний позов необхідно задоволити в повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (пров. Центральний, 7, с. Плужне, Ізяславський район, Хмельницька область, 30320, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Шевченка, 70, смт. Білогір'я, Білогірський район, Хмельницька область, 30200, код ЄДРПОУ 40342779) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Білогірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у проведенні перерахунку пенсії згідно постанови Ізяславського районного суду Хмельницької області від 06.07.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року по справі №675/1074/17 протиправними.

Зобов'язати Білогірське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії державного службовця по інвалідності з 01.04.2017 року, не змінюючи індексації пенсії, в розмірі 84% з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, отриманих за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року відповідно до довідки Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 10.03.2017 року №11, на підставі постанови Ізяславського районного суду Хмельницької області від 06.07.2017 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року по справі №675/1074/17.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2