Рішення № 73477677, 13.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
815/5870/17
Номер документу
73477677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5870/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської районної державної адміністрації про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи, -

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області, в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА у вигляді часткового зупинення роботи Стаціонарного відділення для постійного проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА, а саме спального корпусу №3, що розташований за адресою: Одеська область, Балтський район, село Піщана, вул. Короленко, 18 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №65 від 23.10.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період 19.10.2017 - 23.10.2017 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Розпорядження КМ України від 20.09.2017 №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 387 від 28.09.2017 «Про здійснення позапланової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 05.10.2017 року №65 головним інспектором Балтської МРС ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_1, у присутності уповноваженої особи відповідача – завідувача стаціонарним відділенням для постійного або тимчасового проживання ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА ОСОБА_2 здійснено позапланову перевірку Стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА, яка розташована за адресою: 66110, Одеська область, Балтський район, село Піщана, вул. Короленка, 18, під час якої перевірено: територію об’єкта, споруди та приміщення, з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №65 від 23.10.2017 року. Актом №65 встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення визначені в пунктах 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13 Акту №65 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. На завідувача ОСОБА_2 за виявлені позаплановою перевіркою порушення, відповідно до ст.188-8 КУпАП, було складено протокол про адміністративне правопорушення ОД№000876 від 20.10.2017 року та Постановою ОД№000876 від 20.102.107 року ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності. На думку позивача, подальша робота стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА спального корпусу №3 з порушеннями, що наведені в акті №65 створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров’ю людей. При такому становищі особи з числа персоналу та відвідувачів ТСЦО Балтської РДА постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров’ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров’ю людей.

Ухвалою суду від 17.11.2017 року адміністративний позов залишено без руху у зв’язку недодержанням вимог ст. 106 КАС України (в редакції від 03.08.2017 року) та встановлено 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 05 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження по справі №815/5870/17.

12 січня 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками (вх.№777/18), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач зазначив, що період з 19.10.2017 року по 23.10.2017 року посадовою особою Балтського МРС ГУ ДСНС України в Одеській області здійснено позапланову перевірку Стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської районної державної адміністрації в Одеській області з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт №65 від 23.10.2017 року та припис №65 про усунення порушень із зазначенням строків їх усунення. З метою усунення виявлених порушень по акту перевірки №65 від 23.01.2017 року та виконання припису від 23.10.2017 року Територіальним центром було вжито ряд заходів в результаті яких, станом на 20.12.2017 року низку виявлених порушень усунуто у повному обсязі. На думку відповідача, задоволення позовних вимог унеможливить виконання робіт, спрямованих на усунення залишившихся порушень, а саме, встановлення необхідного обладнання та проведення монтажних робіт по встановленню протипожежного захисту.

29 січня 2018 року від відповідача до суду надійшло клопотання (вх.№2535/18) про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін у зв’язку із необхідністю забезпечення належного представництва інтересів сторін, повного та всебічного розгляду обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Ухвалою суду від 12.02.2018 року вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін згідно ст.262 КАС України. Перше судове засідання призначено на 27.02.2018 року о 12:00 год.

06 березня 2018 року від відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без виклику сторін (вх.№ЕП/1352/18), в якому відповідач просив суд провести розгляд справи 815/5870/17 без участі представника відповідача.

У зв’язку із складними погодними умовами та неявкою представників сторін судове засідання призначене на 27.02.2018 року перенесено на 07.03.2018 року о 12:00 год.

07 березня 2018 року від представника позивача до суду надійшло клопотання (вх.№6487/18) про розгляд справи без його участі у письмовому провадженні.

Ухвалою суду від 13.04.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №815/5780/17.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, судом розглянуто справу у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 28.09.2017 року на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Розпорядження КМ України від 20.09.2017 №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», наказу ДСНС від 22 вересня 2017 року №509 «Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки», вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», протоколу №6 чергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 12 вересня 2017 року, протоколу №7 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 16 вересня 2017 року, протоколу №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації від 25 вересня 2017 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області прийнято наказ «Про проведення позапланової перевірки» №387.

Відповідно до зазначеного наказу прийнято рішення здійснити протягом жовтня-грудня 2017 року позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної і комунальної форми власності.

На підставі Наказу №387 від 28.09.2017 року та посвідчення на проведення перевірки від від 05.10.2017 року №65, у період 19.10.2017 року до 23.10.2017 року, головним інспектором Балтської МРС ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_1, у присутності уповноваженої особи відповідача – завідувача Стаціонарним відділенням для постійного або тимчасового проживання Територіального центру соціального обслуговування Балтської районної державної адміністрації в Одеській області ОСОБА_2 здійснено позапланову перевірку Стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА в Одеській області, яка розташована за адресою: 66110, Одеська область, Балтський район, село Піщана, вул. Короленка, 18.

За результатами перевірки складено Акт №65 від 23.10.2017 року щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Перевіркою встановлені порушення відповідачем приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (надалі - Правила пожежної безпеки в Україні) та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме було зафіксовано 22 порушення (загальні) та 6 порушень у приміщенні майстерні, які знайшли своє відображення у акті перевірки.

Відповідно до детального опису виявлених порушень зазначеному в акті перевірки від 23.10.2017 року встановлено, такі порушення чинного законодавства у сфері пожежної, техногенної, цивільної безпеки: відповідальні за протипожежний стан особи не пройшли навчання з питань пожежної безпеки з отриманням спеціальних посвідчень у порядку, встановленому законодавством; територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені в повному обсязі відповідними знаками безпеки; членів добровільних ДПД, які підлягають обов'язковому особистому страхуванню (на випадок загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних під час ліквідації пожежі або наслідків аварії), не застраховано відповідно до вимог Закону України "Про страхування”; евакуаційні виходи в житлових корпусах не позначено світловими покажчиками «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні, з підключенням до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення; не виконано вогнезахисну обробку дерев’яних конструкцій з складанням відповідного акту; з’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в житловому корпусі №3 здійснено в «скрутку», а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; з’єднувальні коробки освітлювальної електромережі в житловому корпусі №3 не закрито негорючими кришками; не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; не надано результати перевірки пристроїв блискавкозахисту організацію, що має відповідно ліцензію на проведення даних робіт; приміщення не обладнані системами протипожежного захисту (автоматичні системи пожежної сигналізації та пожежогасіння); на корпусі водонапірної башти не нанесено позначення, яке вказує на місце розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою; територія та приміщення не забезпечені у повному обсязі первинними засобами пожежогасіння:вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку; не виконано технічне діагностування наявних вогнегасників за допомогою організації, яка має ліцензію на право проведення вищевказаних робіт; пожежний щит не доукомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., на пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; не проведено навчання посадової особи на територіальних курсах цивільної оборони.

Як встановлено судом, будь-яких скарг під час проведення зазначеної перевірки чи заперечень на Акт №65, який вручено завідуючій стаціонарним відділенням для постійного або тимчасового проживання ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА в Одеській області ОСОБА_2 23.10.2017 року, відповідачем не надавалось.

20 жовтня 2017 року позивачем складено протокол ОД№000876 про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 175 КУпАП відносно завідуючої стаціонарним відділенням для постійного або тимчасового проживання ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА в Одеській області ОСОБА_2.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20.10.2017 року ОД№000876 з завідуючої вищевказаного закладу ОСОБА_2 стягнуто штраф у розмірі 102 грн.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання припису №65 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки відповідачем здійснено низку організаційних заходів та робіт, якими усунено низку виявлених порушень.

На підтвердження вищезазначеного відповідачем до суду надано протокол засідання комісії по перевірці знань з питань пожежної безпеки від 21.11.2017 року №2, свідоцтва про проходження семінару-навчання щодо обізнаності та порядку дій під час виникнення пожеж та надзвичайних ситуацій від 20.10.2017 року, видані ОСОБА_3 ОСОБА_4, договір обов’язкового особистого страхування працівників відомчої та місцевої пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд) від 23.11.2017 року серія ДПД №123/452/17/0019 з додатками, акт прийому виконаних (електровимірювальних) робіт за грудень 2917 року №1 від 14.12.2017 року, протоколи Районного виробничо-експлуатаційного підприємства «Райсільгоспенерго» №1092, №1093, №1094, №1095 від 20.12.2017 року, свідоцтво про атестацію №РО-156/2015 від 17.09.2015 року (чинне до 16.09.2018 року), договір на поставку вогнегасників від 26.10.2017 року №8 та платіжні доручення від 26.10.2017 року №41, договір на проведення робіт з технічного обслуговування вогнегасників від 22.11.2017 року №87 та платіжне доручення №128 від 22.11.2017 року, акт виконаних робіт з технічного обслуговування №102 від 22.11.2017 року за договором №87 від 22.11.2017 року.

Посилаючись на створення виявленими порушеннями реальної та невідворотної загрози життю та здоров'ю людей, у тому числі відвідувачів та персоналу ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА в Одеській області, ГУ ДСНС України в Одеській області просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді часткового зупинення роботи Стаціонарного відділення для постійного проживання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА, а саме спального корпусу №3, що розташований за адресою: Одеська область, Балтський район, село Піщана, вул. Короленко, 18 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №65 від 23.10.2017 року.

Суд погоджується з правовою позицією позивача та вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду і контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) у господарській діяльності здійснюється на принципах, зокрема, наявності підстав, визначених законом для здійснення державного нагляду (контролю), а також відкритості, прозорості, плановості і системності державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2017р. №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» встановлено наступне: «Погодитися з пропозицією Міністерства внутрішніх справ щодо проведення Державною службою з надзвичайних ситуацій у жовтні - грудні 2017 р. позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форми власності, а також приватної форми власності - у разі письмового звернення суб’єктів господарювання».

Обласним та Київській міській державним адміністраціям: за участю органів місцевого самоврядування сприяти проведенню перевірок; разом з Державною службою з надзвичайних ситуацій забезпечити проведення роз’яснювальної роботи щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки».

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, ДСНС України здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. ДСНС України здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до ст. ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Статтями 68, 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, порушення вказані в Акті перевірки №65 від 23.10.2017 року, а саме зазначені в пунктах 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13 опису виявлених порушень, є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей.

При цьому, відповідно до опису виявлених порушень в акті №3 від 02.03.2018 року, складеного за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТЦСО (надання соціальних послуг) Балтської РДА в Одеській області, станом на 02.03.2018 року не усунутими залишились такі порушення як не обладнання приміщень системами протипожежного захисту (автоматичні системи пожежної сигналізації та пожежогасіння) та відсутність вогнезахисної обробки дерев’яних конструкцій з складанням відповідного акту про проведення робіт підрядною організацією, що є істотними порушеннями, які безпосередньо створюють загрозу життю та здоров’ю людей у випадку виникнення пожежі чи іншої надзвичайної ситуації.

Суд зазначає, що наявність плану заходів по усуненню вищевказаних порушень та доказів звернення до Балтської районної ради з приводу фінансування проведення відповідних заходів, направлених на усунення порушень, встановлених в акті перевірки від 23.10.2017 року, не спростовують необхідність вжиття спірних заходів та не є належним доказом відвернення загрози життю та здоров’ю людей.

При цьому, згідно з доводами викладеними у відзиві на позов, відповідач сам визнає що порушення зазначені в пунктах 5, 10 акту перевірки №65 від 23.01.2017 року (п.п. 1, 2 акту №3 від 02.03.2018р.) не усунені та по ним вирішується питання фінансування для проведення робіт.

Конституція України визнає людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпеку найвищою соціальною цінністю. Тим самим вона встановлює головний обов’язок держави – забезпечення прав і свобод людини, у тому числі права на життя, що є невід’ємною частиною.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем не надано належних доказів на підтвердження повного усунення виявлених порушень.

Таким чином, на час ухвалення рішення по даній справі реальність загрози життю та здоров'ю людей не відвернута, доказів зворотного відповідачем не надано.

Відповідно до ч.7 ст.7 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз, в цій справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 205, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської районної державної адміністрації про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи – задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА у вигляді часткового зупинення роботи Стаціонарного відділення для постійного проживання Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балтської РДА, а саме спального корпусу №3, що розташований за адресою: Одеська область, Балтський район, село Піщана, вул. Короленко, 18 шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №65 від 23.10.2017 року.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян

.