
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2018 р. № 814/617/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Генерала Карпенко, 26, м. Миколаїв, 54038
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:
- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - протиправними;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з моменту її призначення з урахуванням при її обчисленні сум усіх складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислуги років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 02.03.2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що премії, винагороди, допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (надалі - Закон № 2011) відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. В супереч вимогам вказаного закону відповідачем невірно здійснюється нарахування його пенсії, оскільки відповідачем при її нарахуванні зроблено без таких видів грошового забезпечення: грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; винагороди за участь в АТО; індексація; одноразова грошова допомога при звільненні.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди, винагороди за участь в АТО, індексації, грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач у період з 03.12.1992 р. по 24.05.2017 р. проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом начальника Миколаївського зонального відділу військової служби правопорядку № 103 від 24.05.2017 р. позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до пп. “а” (у зв’язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Відповідно до наказу Миколаївського обласного військового комісаріату позивач виключений зі списків особового складу Миколаївського обласного військового комісаріату та всіх видів забезпечення.
Відповідно до Розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, загальна вислуга позивача складає 24 роки 21 дні.
Відповідачем позивачу було призначено пенсії за вислугу років з врахуванням наступних видів грошового забезпечення: - посадовий оклад – 718, 00 грн.; - оклад за військовим званням (старший сержант) – 50, 00 грн.; - надбавка за вислугу років (35%) – 268, 80 грн.; - середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.05.2015 по 30.04.2017) – 3297, 80 грн., у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань – 543, 28 грн. та премія – 2754, 52 грн.
Всього – 4334, 60 грн. Основний розмір пенсії склав 2687, 45 грн., розрахунок якого проведено в такому порядку: 4334, 60 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 62% (за 24 роки вислуги згідно з п. “а” ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262).
24.11.2017 року позивач звернувся до відповідача з клопотанням про включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги за участь в АТО, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Листом від 30.11.2017 року № 2539-П-07 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії встановлений відповідно до норм чинного законодавства та відсутні підстави для проведення її перерахунку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” (надалі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону № 2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (надалі - Постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом № 2011 гарантовано право військовослужбовців на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329 (надалі - Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п. 5 Постанови № 1294, пп. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції).
Аналіз вищезазначених норм матеріального права дає дійти висновку, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено страхові внески відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 по справі № 2а-5232/11/2670.
Стосовно грошової винагороди за участь в АТО, яка на думку позивача повинна враховуватись при нарахуванні пенсії, суд вказує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 зі змінами від 31 січня 2015 р. № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях.
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Пунктом 1 наказу Міністерства оборони України від 12.06.2014 р. № 383 «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» (діючого на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислюється, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Згідно довідки Миколаївського зонального відділу військової служби правопорядку від 20.10.2017 року № 4266/фес вбачається, що за період з травня 2015 року по квітень 2017 року позивачу було виплачено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО. В довідці також зазначено, що із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
При цьому, суми індексації грошового забезпечення не віднесені до зазначеного переліку з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України “ Про індексацію грошових доходів населення” індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання купівельної спроможності.
Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені Постановою № 1294. Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови.
При цьому, суми індексації грошового забезпечення не віднесені до зазначеного переліку, тобто з сум індексації грошового забезпечення єдиний внесок не сплачується.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону № 2011.
Одноразова грошова допомога при звільненні є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою КМУ від 22.12.2010 року № 1170, одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
Статтею 43 Закону України № 2262 чітко передбачено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Тому, індексація грошового забезпечення та одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не можуть включатися до розрахунку розміру пенсії позивача, оскільки з них не сплачувались страхові внески.
Отже, пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням індексації грошового забезпечення та одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54038, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1-а, м. Миколаїв, 54010, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо призначення пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО.
3. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням всіх складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО.
4. В решті позовних вимог відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 16.04.2018 року.
Суддя В. С. Брагар